Уличне тезге нелегале, али некима једини извор прихода
На потезу дуж Булевара ослобођења, око Футошке пијаце, све је више продаваца који нелегално тргују, а који тврде да другог избора немају и да им је то једини начин да се прехране.
Како су за “Дневник” из Градске управе за инспекцијске послове казали, комунална инспекција бесправна заузећа јавних површина контролише свакодневно, а у четвртак, 18. фебруара, на лице места изашли су службеници Одсека за контролу трговине и туризма, Одсека за контролу комуналних објеката и уређаја на површинама јавне намене и Одсека комуналне хигијене и зоохигијене Сектора комуналне инспекције Градске управе за инспекцијске послове, у сарадњи са припадницима Сектора комуналне милиције, како би урадили инспекцијски надзор.
Улични продавци су ову акцију окарактерисали као битку за живот, те су казали да нису клонули духом и да морају да наставе да се боре и надоместе одузете ствари, како би могли да зараде за основне животне потребе. Они су, такође, нагласили да се надају неком бољем решењу и сарадњи са Градом, како би им се омогућило место за продају, будући да за тезгарину на Футошкој пијаци немају новца, а да им трговање на Најлон пијаци не оставља могућност продаје радним данима.
Ова акција је, како су из Градске управе за инспекцијске послове објаснили, урађена како би се спречила трговина ван продајних објеката и бесправно заузеће јавне површине, као и да је напуштена роба која је затечена око футошке пијаце фотографисана, о чему је сачињена и потврда. Екипе ЈКП “Чистоћа” су, овом приликом, однеле гајбе и кутије по налогу комуналног инспектора, који је, како су казали, уочио велику количину отпада поред напуштене робе. У prеthodnom периоду, Одсек за контролу трговине и туризма Сектора комуналне инспекције Градске управе за инспекцијске послове, у сарадњи са комуналном милицијом Града Новог Сада, свакодневно су контролисали трговину на мало и продају на јавној површини, без својства трговца и акта надлежног органа јединице локалне самоуправе.
Један од продаваца казао је да о инспекцијским контролама не знају ништа, те да оне нису најављене, као и да их инспектори упућују на пијачне тезге које они себи не могу да приуште, јер, како су објаснили, зарада је изузетно мала, док је саговорница која се са том тврдњом сложила, објаснила и да је чак покушала да добије тезгу унутар Футошке пијаце, али да, на крају није могла да је приушти, будући да мора да се плати кауција, а затим да се лицитира.
О најави су из Градске управе за инспекцијске послове казали да се инспекцијски надзор ради без prеthodnog обавештења, уколико постоји оправдана бојазан да би обавештење умањило циљ инспекцијског надзора, или представља опасност по живот људи, имовину, комунални ред или безбедност, као и да, уколико комунални инспектор затекне лице да тргује на продајном месту које није легално, он је овлашћен да на лицу места сачини записник и одузме робу уз издавање потврде, након чега се подноси захтев за покретање прекршајног поступка.
Комунални милицајци су, између 17. и 18. фебруара, приликом контрола по службеној дужности и на основу пријава грађана, у 64 наврата уочили нелегалну продају на територији Града Новог Сада, а исто толико пута су их и новчано казнили. Када се комунални инспектор појави, трговци склањају ствари са јавне површине, те, како су ови продавци казали, онај који је најближи инспектору – добије казну. Кроз искуство и пролазак кроз многе контроле, трговци који нелегално продају ствари испред Футошке пијаце рекли су да сваки пут неко други бива кажњен, те се сви заједно солидаришу.
– Помажемо се међусобно, нисмо једни другима конкуренција иако продајемо исте артикле, па смо постали права мала породица, међу чијим члановима нема љубоморе и пакости – казала је трговкиња. Што се казни тиче, оне износе 25.000 динара, што, према речима продаваца, мало ко може да приушти, због чега често завршавају и на суду.
Како су из Градске управе за инспекцијске послове казали, основне мере којима се спречава бесправно заузеће јавне површине су стално присуство контроле на месту прекршаја, усмено наређење и новчане казне, а сама контрола се ради по службеној дужности и по пријави суграђана.
Према речима продаваца, они не зарађују много, већ довољно за храну, а неким данима се деси да и не продају ништа, те поред тога што сматрају да продајом штриканих чарапа не угрожавају економију Града, немају друго решење, избор и алтернативу, будући да су им пензије превише мале или су добили отказе и не могу да пронађу нови посао због старости и болести. У Градској управи за инспецијске послове казали су да ће Сектор комуналне инспекције и Сектор комуналне милиције у наредном периоду радити појачан инпекцијски надзор, како би се стање на терену привело прописима.
На питање да ли им се неко од Новосађана некада лично обратио или пожалио, продавци су казали да када беже од комуналних инспектора, сами грађани прискоче у помоћ и помажу им око ствари, те да им никад нису рекли да треба да се склоне или да сметају.
Текст и фото: Д. Андулајевић