Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Ulične tezge nelegale, ali nekima jedini izvor prihoda

22.02.2021. 12:35 12:38
Piše:
Foto: Dnevnik.rs

Na potezu duž Bulevara oslobođenja, oko Futoške pijace, sve je više prodavaca koji nelegalno trguju, a koji tvrde da drugog izbora nemaju i da im je to jedini način da se prehrane.

Kako su za “Dnevnik” iz Gradske uprave za inspekcijske poslove kazali, komunalna inspekcija bespravna zauzeća javnih površina kontroliše svakodnevno, a u četvrtak, 18. februara, na lice mesta izašli su službenici Odseka za kontrolu trgovine i turizma, Odseka za kontrolu komunalnih objekata i uređaja na površinama javne namene i Odseka komunalne higijene i zoohigijene Sektora komunalne inspekcije Gradske uprave za inspekcijske poslove, u saradnji sa pripadnicima Sektora komunalne milicije, kako bi uradili inspekcijski nadzor.

Ulični prodavci su ovu akciju okarakterisali kao bitku za život, te su kazali da nisu klonuli duhom i da moraju da nastave da se bore i nadomeste oduzete stvari, kako bi mogli da zarade za osnovne životne potrebe. Oni su, takođe, naglasili da se nadaju nekom boljem rešenju i saradnji sa Gradom, kako bi im se omogućilo mesto za prodaju, budući da za tezgarinu na Futoškoj pijaci nemaju novca, a da im trgovanje na Najlon pijaci ne ostavlja mogućnost prodaje radnim danima.

Ekipe JKP „Čistoća” su odnele gajbe i kutije po nalogu komunalnog inspektora

Ova akcija je, kako su iz Gradske uprave za inspekcijske poslove objasnili, urađena kako bi se sprečila trgovina van prodajnih objekata i bespravno zauzeće javne površine, kao i da je napuštena roba koja je zatečena oko futoške pijace fotografisana, o čemu je sačinjena i potvrda. Ekipe JKP “Čistoća” su, ovom prilikom, odnele gajbe i kutije po nalogu komunalnog inspektora, koji je, kako su kazali, uočio veliku količinu otpada pored napuštene robe. U prethodnom periodu, Odsek za kontrolu trgovine i turizma Sektora komunalne inspekcije Gradske uprave za inspekcijske poslove, u saradnji sa komunalnom milicijom Grada Novog Sada, svakodnevno su kontrolisali trgovinu na malo i prodaju na javnoj površini, bez svojstva trgovca i akta nadležnog organa jedinice lokalne samouprave.

Jedan od prodavaca kazao je da o inspekcijskim kontrolama ne znaju ništa, te da one nisu najavljene, kao i da ih inspektori upućuju na pijačne tezge koje oni sebi ne mogu da priušte, jer, kako su objasnili, zarada je izuzetno mala, dok je sagovornica koja se sa tom tvrdnjom složila, objasnila i da je čak pokušala da dobije tezgu unutar Futoške pijace, ali da, na kraju nije mogla da je priušti, budući da mora da se plati kaucija, a zatim da se licitira.

O najavi su iz Gradske uprave za inspekcijske poslove kazali da se inspekcijski nadzor radi bez prethodnog obaveštenja, ukoliko postoji opravdana bojazan da bi obaveštenje umanjilo cilj inspekcijskog nadzora, ili predstavlja opasnost po život ljudi, imovinu, komunalni red ili bezbednost, kao i da, ukoliko komunalni inspektor zatekne lice da trguje na prodajnom mestu koje nije legalno, on je ovlašćen da na licu mesta sačini zapisnik i oduzme robu uz izdavanje potvrde, nakon čega se podnosi zahtev za pokretanje prekršajnog postupka.

Komunalni milicajci su, između 17. i 18. februara, prilikom kontrola po službenoj dužnosti i na osnovu prijava građana, u 64 navrata uočili nelegalnu prodaju na teritoriji Grada Novog Sada, a isto toliko puta su ih i novčano kaznili. Kada se komunalni inspektor pojavi, trgovci sklanjaju stvari sa javne površine, te, kako su ovi prodavci kazali, onaj koji je najbliži inspektoru – dobije kaznu. Kroz iskustvo i prolazak kroz mnoge kontrole, trgovci koji nelegalno prodaju stvari ispred Futoške pijace rekli su da svaki put neko drugi biva kažnjen, te se svi zajedno solidarišu.

– Pomažemo se međusobno, nismo jedni drugima konkurencija iako prodajemo iste artikle, pa smo postali prava mala porodica, među čijim članovima nema ljubomore i pakosti – kazala je trgovkinja. Što se kazni tiče, one iznose 25.000 dinara, što, prema rečima prodavaca, malo ko može da priušti, zbog čega često završavaju i na sudu.

Kako su iz Gradske uprave za inspekcijske poslove kazali, osnovne mere kojima se sprečava bespravno zauzeće javne površine su stalno prisustvo kontrole na mestu prekršaja, usmeno naređenje i novčane kazne, a sama kontrola se radi po službenoj dužnosti i po prijavi sugrađana.

Prema rečima prodavaca, oni ne  zarađuju mnogo, već dovoljno za hranu, a nekim danima se desi da i ne prodaju ništa, te pored toga što smatraju da prodajom štrikanih čarapa ne ugrožavaju ekonomiju Grada, nemaju drugo rešenje, izbor i alternativu, budući da su im penzije previše male ili su dobili otkaze i ne mogu da pronađu novi posao zbog starosti i bolesti. U Gradskoj upravi za inspecijske poslove kazali su da će Sektor komunalne inspekcije i Sektor komunalne milicije u narednom periodu raditi pojačan inpekcijski nadzor, kako bi se stanje na terenu privelo propisima.

Na pitanje da li im se neko od Novosađana nekada lično obratio ili požalio, prodavci su kazali da kada beže od komunalnih inspektora, sami građani priskoče u pomoć i pomažu im oko stvari, te da im nikad nisu rekli da treba da se sklone ili da smetaju.

Tekst i foto: D. Andulajević

 

Piše:
Pošaljite komentar