Предавања о важности дојења и у приградским насељима
У оквиру пројекта „Мајчино млеко – најлепша храна 5” биће реализована предавања и радионице у приградским местима, кроз које ће се трудницама, уз стицање знања, демонстрирати и практична примена стеченог знања на одговарајућим моделима.
Прва радионица планирана је за данас од 11 часова у библиотеци „Михал Бабинка” у Кисачу (Словачка 49).
Исте активности планиране су и у месним заједницама Футог, Ветерник, Сремска Каменица, Каћ, Ковиљ, Шангај, Петроварадин, Руменка, Кисач, Бегеч, Будисава, Буковац, Бангладеш и Велики рит. Дојење је најздравији почетак живота новорођенчета јер су предности мајчиног млека вишеструке, како за мајку и дете, тако и за друштво у целини. Нажалост, стопа искључивог дојења до шестог месеца у Србији је испод 13 одсто, док је на глобалном нивоу она 39 одсто.
Основне препоруке Светске здравствене организације и УНИЦЕФ-а су искључиво дојење до навршених шест месеци живота, затим да одојчету не треба давати замене за мајчино млеко, али и то да мајка треба да доји своје дете до друге године или дуже, уз правилну дохрану. Мајчино млеко садржи све што је беби неопходно у првих шест месеци живота, од хранљивих материја, минерала, преко витамина, до воде и антитела. Оно побољшава имунитет детета, смањујући шансу за настајање касније у животу болести попут дијабетеса, алергије, астме, обољења срца и слично.
Пројекат реализује Поливалентна патронажна служба Дома здравља „Нови Сад”.
И. Ба.