Predavanja o važnosti dojenja i u prigradskim naseljima
U okviru projekta „Majčino mleko – najlepša hrana 5” biće realizovana predavanja i radionice u prigradskim mestima, kroz koje će se trudnicama, uz sticanje znanja, demonstrirati i praktična primena stečenog znanja na odgovarajućim modelima.
Prva radionica planirana je za danas od 11 časova u biblioteci „Mihal Babinka” u Kisaču (Slovačka 49).
Iste aktivnosti planirane su i u mesnim zajednicama Futog, Veternik, Sremska Kamenica, Kać, Kovilj, Šangaj, Petrovaradin, Rumenka, Kisač, Begeč, Budisava, Bukovac, Bangladeš i Veliki rit. Dojenje je najzdraviji početak života novorođenčeta jer su prednosti majčinog mleka višestruke, kako za majku i dete, tako i za društvo u celini. Nažalost, stopa isključivog dojenja do šestog meseca u Srbiji je ispod 13 odsto, dok je na globalnom nivou ona 39 odsto.
Osnovne preporuke Svetske zdravstvene organizacije i UNICEF-a su isključivo dojenje do navršenih šest meseci života, zatim da odojčetu ne treba davati zamene za majčino mleko, ali i to da majka treba da doji svoje dete do druge godine ili duže, uz pravilnu dohranu. Majčino mleko sadrži sve što je bebi neophodno u prvih šest meseci života, od hranljivih materija, minerala, preko vitamina, do vode i antitela. Ono poboljšava imunitet deteta, smanjujući šansu za nastajanje kasnije u životu bolesti poput dijabetesa, alergije, astme, oboljenja srca i slično.
Projekat realizuje Polivalentna patronažna služba Doma zdravlja „Novi Sad”.
I. Ba.