Од 1. до 9. октобра недеља промоције дојења: Мајчино млеко темељ живота
Недеља подршке дојењу се и ове године у Србији традиционално обележава у 40. недељи у години, симболично онолико колико траје трудноћа.
Од 1. до 9. октобра под слоганом „Дојење: темељ за живот” традиционална „Национална недеља дојења” започела је у Великој сали Управне зграде Дома здравља „Нови Сад”. По речима начелнице Центра Института за јавно здравље Војводине за промоцију здравља доц. др Оље Нићифоровић Шурковић, Институт је иницирао да домаћин буде Дом здравља „Нови Сад” јер обавља највећи део посла подршке дојењу и пре и после рођења детета.
„Све жене које дођу кући након порођаја, суочавају се с новонасталом ситуацијом, и то је нешто са чиме када се сусретнемо имамо право да будемо узбуђени и дозволимо себи да заборавимо неке ствари, тако да се догоди да и у тим првим данима крећемо из почетка“, рекла је начелница Службе патронаже Дома здравља „Нови Сад” Кристина Недељковић.
„Када су на свом терену, без здравственог система, у пракси се најчешће показало да подршка околине није истинска и јака у оној мери у којој би требало и то направи проблем. Тада мајке често посумњају у своју способност и у то да ли ће моћи да доје. Задатак патронажних сестара у тим првим данима у ствари и јесте да им пружимо подршку јер оне то знају и умеју, природа се за то побринула.“
Како је нагласила наша саговорница, на основу Микса истраживања, доступног у нашој земљи, 12,8 одсто жена искључиво доји своју децу првих шест месеци, што је поражавајуће јер смо донедавно имали 13 одсто.
„Види се да стопа само пада, што значи да нешто не радимо како треба“, рекла је Кристина Недељковић, и додала да је идеја промоције дојења у ствари масимално ангажовање свих ресурса, од здравственог система, преко покрајинске и локалне заједнице, до сваког појединца, да би свако дете кроз мајчино млеко добило најбољи старт у животу, за здраво тело и правилан раст и развој.
Маме и деца
Осим Дом здравља „Нови Сад“и Института за јавно здравље Војводине у акцији промоције дојења учествује и Градска управа за здравство Града Новог Сада, Клиника за гинекологију и акушертство Клиничког центра Војводине као и ученици III разреда ОШ “Никола Тесла” чији су ликовни радови изложени у холу зграде Управне зграде Дома здравља и који су припремили пригодан рецитаторско-музички програм.
Догађају су присуствовале и мама које су дојиле своју децу као и трудница које похађају Школу за труднице Дома здравља “Нови Сад”.
Прави пример здравог оброка дала је мајка четворо деце Маријана Бабин, која је рекла да од 2011. године доји своју децу и да је то најздравији и најисправнији избор који је могла учинити за њих.
„Често ме људи питају да ли имам близанце, али не, рађала сам их једно за другим, па тако и даље дојим најмлађе дете које има 16 месеци“, рекла је Маријана Бабин.
„Најстарије дете има шест и по година, имам и девојчицу од пет и по и сина од три и по године. Од прве трудноће сам ишла у Школицу за труднице код сестре Милице у Змај Огњена Вука и морам признати да је моје искуство фантастично јер је увек била расположена за одличну сарадњу с трудницама.“
Она каже да све маме треба да доје своју децу јер је то најлепши поклон који им могу дати. Осим тога, најпрактичнији је оброк, јер нема посла око флашица, млеко је увек доступно и не мора да се греје пошто је температура идеално подешена у сваком тренутку.
Текст и фото: И. Миклоши