НИЖУ УСПЕХЕ У ОБЛАСТИ ИНФОРМАЦИОНИХ ТЕХНОЛОГИЈА Ученици електротехничке школе из Новог Сада бележе резултате на секцији удаљене лабораторије
Уз помоћ vannastavnih активности, ученици Електротехничке школе „Михајло Пупин” усмеравају се на више начина током средњошколског образовања.
Након напорних часова, они неретко остају дуже у школи како би научили више, а осим тога се забавили и радили на неким занимљивим експериментима.
Осим уобичајених школских секција, попут драмске, новинарске или социолошке, у школи је већ дужи низ година активан и хор. Међутим, окосницу vannastavnih активности чине секције који се тичу информационих технологија, па су наставници стручних предмета са задовољством прихватили обавезу да воде секције као што су ардуино и роботика, те све популарнија међу ученицима - удаљена лабораторија, односно ПиЛаб секција.
Та vannastavna активност проистекла је из предмета микроконтролери, па тако сваке године око десетак ученика експериментише и реализује многобројне пројекте које презентују на школским државним такмичењима. Према речима наставника стручних предмета и координатора секције Бранислава Ушана, суштина удаљене лабораторије јесте да ученици на макетама испробавају и тестирају разноврсне пројекте уз помоћ видео камере и даљинског управљања.
- Током скоро десет година колико постоји наша секција осмишљено је много радова који су представљени на студентској конференцији у Нишу, где су наши ученици освајали значајне награде - каже за „Дневник” Бранислав Ушан. - Доскора смо имали и радионицу у којој смо вежбали за пројекте, али и сад, када немамо адекватан простор, успевамо да се снађемо, па наши ђаци своје експерименте обављају и код куће.
Он истиче да је мноштво идеја прошло кроз секцију удаљене лабораторије, а међу њиховим најзапаженијим пројектима били су Паметно газдинство, Управљање јавним гаражним системима, Паметна инвалидска колица, као и Паметни шор, који је био најзапаженији на такмичењу у Нишу, освојивши прву награду.
- Када је реч о овогодишњим радовима, истичу се пројекти који би били веома корисни уколико бисмо их применили у реалности - открива Ушан. - Један од њих се тиче праћења штеточина у винограду. Уз помоћ микроконтролера, рачунара и видео камера, штеточине би могле много брже да се пребројавају, па би се самим тим читав процес убрзао.
На ПиЛаб секцији, ученици су радили на још два експеримента, а то су Даљинско уиправљање производном траком, као и програм Сениор СОС, помоћу којег би старијим људима могла лакше да се пружа помоћ у кризним ситуацијама. Све поменуте пројекте ученици су презентовали на недавно одржаном Галаксија купу у Вршцу, а рад мешовитог тима чланова секције ПиЛаб и ученикȃ електротехничке школе из Ниша добио је специјалну награду на такмичењу.
Текст и фото: А. Чегар