NIŽU USPEHE U OBLASTI INFORMACIONIH TEHNOLOGIJA Učenici elektrotehničke škole iz Novog Sada beleže rezultate na sekciji udaljene laboratorije
Uz pomoć vannastavnih aktivnosti, učenici Elektrotehničke škole „Mihajlo Pupin” usmeravaju se na više načina tokom srednjoškolskog obrazovanja.
Nakon napornih časova, oni neretko ostaju duže u školi kako bi naučili više, a osim toga se zabavili i radili na nekim zanimljivim eksperimentima.
Osim uobičajenih školskih sekcija, poput dramske, novinarske ili sociološke, u školi je već duži niz godina aktivan i hor. Međutim, okosnicu vannastavnih aktivnosti čine sekcije koji se tiču informacionih tehnologija, pa su nastavnici stručnih predmeta sa zadovoljstvom prihvatili obavezu da vode sekcije kao što su arduino i robotika, te sve popularnija među učenicima - udaljena laboratorija, odnosno PiLab sekcija.
Ta vannastavna aktivnost proistekla je iz predmeta mikrokontroleri, pa tako svake godine oko desetak učenika eksperimentiše i realizuje mnogobrojne projekte koje prezentuju na školskim državnim takmičenjima. Prema rečima nastavnika stručnih predmeta i koordinatora sekcije Branislava Ušana, suština udaljene laboratorije jeste da učenici na maketama isprobavaju i testiraju raznovrsne projekte uz pomoć video kamere i daljinskog upravljanja.
- Tokom skoro deset godina koliko postoji naša sekcija osmišljeno je mnogo radova koji su predstavljeni na studentskoj konferenciji u Nišu, gde su naši učenici osvajali značajne nagrade - kaže za „Dnevnik” Branislav Ušan. - Doskora smo imali i radionicu u kojoj smo vežbali za projekte, ali i sad, kada nemamo adekvatan prostor, uspevamo da se snađemo, pa naši đaci svoje eksperimente obavljaju i kod kuće.
On ističe da je mnoštvo ideja prošlo kroz sekciju udaljene laboratorije, a među njihovim najzapaženijim projektima bili su Pametno gazdinstvo, Upravljanje javnim garažnim sistemima, Pametna invalidska kolica, kao i Pametni šor, koji je bio najzapaženiji na takmičenju u Nišu, osvojivši prvu nagradu.
- Kada je reč o ovogodišnjim radovima, ističu se projekti koji bi bili veoma korisni ukoliko bismo ih primenili u realnosti - otkriva Ušan. - Jedan od njih se tiče praćenja štetočina u vinogradu. Uz pomoć mikrokontrolera, računara i video kamera, štetočine bi mogle mnogo brže da se prebrojavaju, pa bi se samim tim čitav proces ubrzao.
Na PiLab sekciji, učenici su radili na još dva eksperimenta, a to su Daljinsko uipravljanje proizvodnom trakom, kao i program Senior SOS, pomoću kojeg bi starijim ljudima mogla lakše da se pruža pomoć u kriznim situacijama. Sve pomenute projekte učenici su prezentovali na nedavno održanom Galaksija kupu u Vršcu, a rad mešovitog tima članova sekcije PiLab i učenikȃ elektrotehničke škole iz Niša dobio je specijalnu nagradu na takmičenju.
Tekst i foto: A. Čegar