Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Добра прилика за упис у електротехничку школу у Новом Саду

22.04.2023. 13:42 13:46
Пише:
Фото: Дневник/В. Фифа

Увелико живимо у добу нових технологија, које нам омогућују лакши и удобнији живот.

Електрични аутомобили, покретни рачунари, те мобилни телефони и остале паметне инсталације живе с нашим генерацијама. Стога је важно окренути се делатности информационих технологија, што су препознали сви они који су се уписали у новосадску Електротехничку школу „Михајло Пупин”. Иако ова образовна установа нема проблема са бројем ученика, којих укупно има око 1.900, стручни кадар у свим њеним областима и даље је потребан.

Међу смеровима за које се осмаци посебно интересују свакако је Администратор рачунарских мрежа, на који се сваке године упише 30 ученика, који добијају прилику да сазнају како функционишу и како се израђују савремене рачунарске мреже. Кроз теоријску наставу и практичан рад будућим средњошколцима биће омогућено оспособљавање за инсталацију, конфигурисање, заштиту и управљање свим ресурсима рачунарских мрежа: од пасивне опреме, преко активних мрежних уређаја као што су рутери и мрежне баријере, па до клијентских рачунара и сервера.

Да би се успешно спровео доста захтеван наставни програм овог смера, кабинети морају бити добро опремљени, па се тако пракса изводи по принципу један ученик на једном рачунару. За упис на овај образовни профил прошле године било је потребно од 87,34 до 93,7 бодова.

Када је реч о смеру Електротехничар енергетике, свих 30 ученика који се сваке године упишу на овај образовни профил, након завршетка школе, моћи ће да се баве пословима у вези с производњом, преносом и дистрибуцијом електричне енергије. Оспособљавају се за учешће у пројектовању трафостаница, електричних мрежа ниског и високог напона, те електричних инсталација. Такође се обучавају за рад у електранама, где би управљали и надзирали генераторе, енергетске трансформаторе и сл. Осим тога, електротехничари енергетике могу да одржавају електричне машине у електроенергетском постројењу, те планирају и израђују техничку документацију ремонта целог постројења. Вештине стичу практичном наставом у радионицама и специјализованим лабораторијама, као и блок-наставом. За упис на овај образовни профил прошле године било је потребно најмање 75,52, а највише 95,13 бодова.

Смер Техничар мехатронике посебно је интересантан будућим средњошколцима јер ће уписом на овај образовни профил моћи да проучавају област која обухвата три важне техничке дисциплине: машинство, електротехнику и информатику. Мехатроника није нова техничка грана, већ новонастали приступ који наглашава неопходност уједињавања и снажног међуделовања различитих подручја технике, па се тако јавила потреба за образовањем стручних кадрова и из те области. Будућих 30 ученика овог смера бавиће се роботиком, системима управљања и електромеханичким системима, који су потребни свим гранама привреде, како при развоју, тако и при одржавању техничких система. Кроз практичан рад и опремљене лабораторије, ученици ће стећи компетенције за израду пројектно-технолошке документације, дијагностиковање и отклањање квара мехатронских уређаја и система. Мехатроничари важе за флексибилне, спремне и најмодерније обучене стручњаке будућности, којима ће за упис бити потребно минимално 87,23 бода, а максимално 96,51.


Лична карта Електротехничке школе

После Првог светског рата у згради Електротехничке школе била је смештена Државна женска учитељска школа са интернатом, која је 1935. године постала мешовит. После Другог светског рата у згради се налази Гимназија „Моша Пијаде“ и Средња економска школа, да би се 1983. године у зграду уселила Средња школа електроструке настала спајањем више школа.


Међу трогодишњим образовним профилима, најпопуларнији и најперспективнији је смер Електричар, на који се сваке године упише 15 ученика. Похађајући наставу по дуалном моделу они уче како да отклањају кварове и одржавају електричне водове, инсталације и прикључке за потрошаче електричне енергије. Будући електричари оспособљавају се како најлакше да уграде или замене струјомере, осигураче, аутомате, склопке, те уређаје за обезбеђење и мерење. Поред стицања практичних знања о раду на електричним инсталацијама у предузећима и домаћинствима, ученици ће се кроз изборне предмете додатно обучавати за уградњу савремених инсталација у противпожарне системе, системе надзора, интерфоне и др.

Такође, ученици имају могућност факултативног учења немачког језика. Они који желе да наставе школовање могу ванредно уписати четврти степен.

Александар Чегар

 

Пише:
Пошаљите коментар