ГАРСОЊЕРЕ 300 ЕВРА, ВЕЋИ СТАНОВИ ПРЕКО 1.000: Цене и потражња станова за издавање никад веће ЕВО КОЈИ ДЕЛОВИ НОВОГ САДА СУ НАЈТРАЖЕНИЈИ
Последњих година у Новом Саду постоји велика потражња за становима, а цене најамнина сваке године расту.
Нарочит пораст дешава се пред крај лета, када студенти траже станове за изнајмљивање. Ипак, многи студенти станове отказују током распуста, због чега се у јануару и фебруару поново повећа потражња за становима, али и собама које се дају у најам.
У новосадским агенцијама за некретнине наводе да су цене станова скочиле у односу на претходну годину, али да то повећање није значајно.
– Највећа потражња је за станове у деловима града око Универзитета или центра и на Грбавици, сходно томе у тим квартовима су и цене мало скупље – казали су за „Дневник” из једне агенције за некретнине.
– Студенти гледају да прођу што јефтиније могуће, наравно, како би смањили трошкове. Колико им је битна висина кирије, толико им је важно колико износе комуналије на месечном нивоу.
Према информацијама на сајтовима за промет некретнина, цене гарсоњера крећу се од 250 до 300 евра, у зависности од опремљености и локације, а управо су гарсоњере најтраженије међу студентима и младима.
Они који желе нешто комфорнији смештај, попут једнособног или једноипособног стана, треба да издвоје и до 600 евра месечно, а месечна кирија за станове који имају две или три собе може износити и до 1.200 евра, у зависности од локације, опремљености и старости зграде.
Осим цене најамнине, ту су и додатни трошкови, који су углавном једнократни, као што су агенцијска провизија, која обично износи 50 одсто од цене кирије и депозит који је, најчешће, у висини једне месечне кирије.
Собе мање тражене
Постоје и они који због финансијске ситуације не могу приуштити да изнајмљују цео стан за себе, па се због тога окрећу ка алтернативним решењима. Баш такво је и изнајмљивање собе, а цене се крећу између 50 и 100 евра, у зависности од намештаја, квадратуре и локације. Како кажу из агенција, собе су све мање тражене, јер се студенти све више окрећу ка тражењу цимера како би поделили трошкове, а живели комфорније.
– Искрено ми је битнија цена и висина рачуна за комуналне услуге од локације, али увек покушам да нађем златну средину – рекла је студенткиња Горана Татомир. – Мислим да је битно где се стан налази, не бих волела да живим баш превише удаљена од свих дешавања и факултета, али ипак треба бити реалан и са ценом, јер нас студенте углавном финансирају родитељи.