GARSONJERE 300 EVRA, VEĆI STANOVI PREKO 1.000: Cene i potražnja stanova za izdavanje nikad veće EVO KOJI DELOVI NOVOG SADA SU NAJTRAŽENIJI
Poslednjih godina u Novom Sadu postoji velika potražnja za stanovima, a cene najamnina svake godine rastu.
Naročit porast dešava se pred kraj leta, kada studenti traže stanove za iznajmljivanje. Ipak, mnogi studenti stanove otkazuju tokom raspusta, zbog čega se u januaru i februaru ponovo poveća potražnja za stanovima, ali i sobama koje se daju u najam.
U novosadskim agencijama za nekretnine navode da su cene stanova skočile u odnosu na prethodnu godinu, ali da to povećanje nije značajno.
– Najveća potražnja je za stanove u delovima grada oko Univerziteta ili centra i na Grbavici, shodno tome u tim kvartovima su i cene malo skuplje – kazali su za „Dnevnik” iz jedne agencije za nekretnine.
– Studenti gledaju da prođu što jeftinije moguće, naravno, kako bi smanjili troškove. Koliko im je bitna visina kirije, toliko im je važno koliko iznose komunalije na mesečnom nivou.
Prema informacijama na sajtovima za promet nekretnina, cene garsonjera kreću se od 250 do 300 evra, u zavisnosti od opremljenosti i lokacije, a upravo su garsonjere najtraženije među studentima i mladima.
Oni koji žele nešto komforniji smeštaj, poput jednosobnog ili jednoiposobnog stana, treba da izdvoje i do 600 evra mesečno, a mesečna kirija za stanove koji imaju dve ili tri sobe može iznositi i do 1.200 evra, u zavisnosti od lokacije, opremljenosti i starosti zgrade.
Osim cene najamnine, tu su i dodatni troškovi, koji su uglavnom jednokratni, kao što su agencijska provizija, koja obično iznosi 50 odsto od cene kirije i depozit koji je, najčešće, u visini jedne mesečne kirije.
Sobe manje tražene
Postoje i oni koji zbog finansijske situacije ne mogu priuštiti da iznajmljuju ceo stan za sebe, pa se zbog toga okreću ka alternativnim rešenjima. Baš takvo je i iznajmljivanje sobe, a cene se kreću između 50 i 100 evra, u zavisnosti od nameštaja, kvadrature i lokacije. Kako kažu iz agencija, sobe su sve manje tražene, jer se studenti sve više okreću ka traženju cimera kako bi podelili troškove, a živeli komfornije.
– Iskreno mi je bitnija cena i visina računa za komunalne usluge od lokacije, ali uvek pokušam da nađem zlatnu sredinu – rekla je studentkinja Gorana Tatomir. – Mislim da je bitno gde se stan nalazi, ne bih volela da živim baš previše udaljena od svih dešavanja i fakulteta, ali ipak treba biti realan i sa cenom, jer nas studente uglavnom finansiraju roditelji.