ДАН АКЦИЈЕ ЗА КЛИМУ Глобална иницијатива у борби против климатских промена
Дан акције за климу (Climate Action Day) симболизује глобалну мобилизацију на свим нивоима – од влада до предузећа и појединаца – у циљу смањења негативног утицаја климатских промена на животну средину и указивања на важност предузимања конкретних корака ка смањењу емисије гасова са ефектом стаклене баште и унапређењу отпорности на климатске промене.
Управо климатске промене представљају један од највећих изазова с којима се свет суочава у 21. веку. Просечне температуре расту под утицајем глобалног загревања, што оставља озбиљне последице по екосистеме, пољопривреду, људско здравље, али и на саму економију. Према подацима Светске метеоролошке организације, све више температуре изазивају чешће и интензивније временске екстреме – од поплава, суша и пожара, па до урагана и топлотних таласа.
Зато је Циљ 13 одрживог развоја Уједињених нација јасан и конкретан – акција за климу није опциона. Промене су неопходне и обухватају и енергетску индустрију, па су иницијативе великих енергетских компанија од пресудног значаја за постизање Циља 13 одрживог развоја УН.
Потребне драстичне промене
Заустављање климатских промена захтева драстичне измене у начину на који користимо енергију, производимо и транспортујемо робу, као и у начину на који користимо природне ресурсе. Такође, од кључне је важности смањење емисије гасова са ефектом стаклене баште, као што су угљен-диоксид (CO2), метан (CH4) и азотни оксиди (NOx), који су одговорни за загревање атмосфере и делују на климатске промене.
Велике нафтне компаније су, на пример, уврстиле Циљ 13 у своје стратегије одрживог развоја и као приоритет истакле смањење емисије угљен-диоксида и других штетних гасова, улагање у зелене технологије и енергетске иновације, без обзира на изазове које климатске промене стављају пред индустрију. Оне тако постају кључни играчи у глобалној борби против климатских промена.
Компанија „Shell“ поставила је циљ нето нулте емисије угљен-диоксида до 2050. године, а истовремено, улаже у развој технологије за хватање и складиштење угљен-диоксида, као и за производњу водоника, који може бити од кључног значаја за декарбонизацију индустрија. И компанија „БП“ (British Petrol) се фокусирала на развој „зелене“ водоник технологије и енергетске ефикасности.
Компанија НИС пример је домаће компаније која активно имплементира УН циљеве одрживог развоја у свом пословању, са фокусом на заштиту животне средине. НИС је од 2009. године у еколошке пројекте и бизнис иницијативе које су дале значајне ефекте на унапређење еколошке слике у нашој земљи уложио више од 900 милиона евра, а од тога је више од 130 милиона евра инвестирано у иницијативе искључиво еколошког карактера, укључујућу и смањење емисија гасова са ефектом стаклене баште.
НИС се фокусира на три кључне области деловања како би допринео испуњењу Циља 13 одрживог развоја УН. То су спровођење еколошких пројеката, реализација бизнис-иницијатива које имају еколошки учинак и активно учешће у акцијама заштите животне средине.
Током 2023. године настављена је реализација бројних иницијатива које доприносе борби против климатских промена, међу којима је и производња електричне енергије из обновљивих извора. Конкретно, у фабрици пијаће воде „Јазак“ изграђене су фотонапонске електране које су распоређене на крову и на тлу. У питању је део свеобухватног програма који је НИС започео пре две године изградњом соларних електрана на објектима своје малопродајне мреже у Србији. У оквиру пројекта „озелењавања“ бензинских станица, НИС је поставио соларне електране на 45 малопродајних објеката, а у наредној фази планирана је и инсталација соларних панела на друге бензинске станице, али и стратешке објекте компаније.
Иначе, само у 2023. години, у реализацију еколошких пројеката уложено је 801,8 милиона динара. Захваљујући континуираним улагањима и стратешком приступу смањењу емисија, НИС је у 2023. години остварио смањење директних емисија угљен-диоксида за шест одсто, док су индиректне емисије остале стабилне. Компанија такође активно припрема стратегије за даљу декарбонизацију својих пословних процеса, као и имплементацију напредних технологија за хватање и складиштење угљен-диоксида, што представља значајан корак ка одрживости пословања.
Такође, у жељи да пружи подстрек у коришћењу обновљивих извора енергије и производњи зелене енергије, као и рационализацији потрошње енергије и стварању еколошки одговорног амбијента, НИС је прва компанија у нашој земљи која је расписала и самостално финансирала конкурс намењен пројектима изградње соларних електрана на објектима установа од јавног значаја које послују у различитим областима од суштинске важности за друштво. На овогодишњем конкурсу програма друштвене одговорности „Заједници заједно“, НИС је изабрао 40 пројеката установа од јавног значаја које су добиле могућност да, изградњом соларних електрана на својим објектима, допринесу коришћењу потенцијала енергије Сунца у производњи зелене енергије.
Овогодишњи циклус спроводи се под слоганом „Заједно за зелену енергију“, а у реализацију изабраних пројеката у 13 градова и општина обухваћених програмом, компанија улаже 144,5 милиона динара.