ПЕРСПЕКТИВА ЗА ЗЕЛЕНУ ЕНЕРГИЈУ Научници пронашли начин да повећавају ефикасност соларних панела за 250 одсто
Јефтинији за производњу и бољи у апсорпцији виших енергетских облика светлости, перовскитни материјали имају потенцијал да замене силицијум у технологији соларних панела.
Нажалост, научници још увек смишљају како да ове перовските учине стабилнијим и дуготрајнијим.
У новој студији, научници су успели да значајно побољшају ефикасност одређене врсте овог материјала, познатог као олово-халид перовскит. Комбиновањем перовскита са подлогом од метала, а не стакла, ефикасност конверзије светлости је повећана за 250 процената.
„Нико други није дошао до овог запажања у перовскитима”, каже за Science alert Хунлеи Гуо, професор оптике на Универзитету Рочестер.
Иако има још доста посла да се ова технологија извуче из лабораторије и унесе у соларни панел, то је још један показатељ да би ове кристалне структуре перовскита ускоро могле да буду материјали који се користе када је у питању повећање производње соларне енергије. Соларни панели раде тако што користе фотоне сунчеве светлости да побуђују електроне да напусте своје место поред атома да би произвели електричну струју. Међутим, када се електрони и празнине које су оставили за собом рекомбинују, енергија која би се могла користити као електрична енергија се уместо тога губи као топлота. Додавањем металне подлоге истраживачи су открили да могу смањити ту рекомбинацију и повећати ефикасност.