DAN AKCIJE ZA KLIMU Globalna inicijativa u borbi protiv klimatskih promena
Dan akcije za klimu (Climate Action Day) simbolizuje globalnu mobilizaciju na svim nivoima – od vlada do preduzeća i pojedinaca – u cilju smanjenja negativnog uticaja klimatskih promena na životnu sredinu i ukazivanja na važnost preduzimanja konkretnih koraka ka smanjenju emisije gasova sa efektom staklene bašte i unapređenju otpornosti na klimatske promene.
Upravo klimatske promene predstavljaju jedan od najvećih izazova s kojima se svet suočava u 21. veku. Prosečne temperature rastu pod uticajem globalnog zagrevanja, što ostavlja ozbiljne posledice po ekosisteme, poljoprivredu, ljudsko zdravlje, ali i na samu ekonomiju. Prema podacima Svetske meteorološke organizacije, sve više temperature izazivaju češće i intenzivnije vremenske ekstreme – od poplava, suša i požara, pa do uragana i toplotnih talasa.
Zato je Cilj 13 održivog razvoja Ujedinjenih nacija jasan i konkretan – akcija za klimu nije opciona. Promene su neophodne i obuhvataju i energetsku industriju, pa su inicijative velikih energetskih kompanija od presudnog značaja za postizanje Cilja 13 održivog razvoja UN.
Potrebne drastične promene
Zaustavljanje klimatskih promena zahteva drastične izmene u načinu na koji koristimo energiju, proizvodimo i transportujemo robu, kao i u načinu na koji koristimo prirodne resurse. Takođe, od ključne je važnosti smanjenje emisije gasova sa efektom staklene bašte, kao što su ugljen-dioksid (CO2), metan (CH4) i azotni oksidi (NOx), koji su odgovorni za zagrevanje atmosfere i deluju na klimatske promene.
Velike naftne kompanije su, na primer, uvrstile Cilj 13 u svoje strategije održivog razvoja i kao prioritet istakle smanjenje emisije ugljen-dioksida i drugih štetnih gasova, ulaganje u zelene tehnologije i energetske inovacije, bez obzira na izazove koje klimatske promene stavljaju pred industriju. One tako postaju ključni igrači u globalnoj borbi protiv klimatskih promena.
Kompanija „Shell“ postavila je cilj neto nulte emisije ugljen-dioksida do 2050. godine, a istovremeno, ulaže u razvoj tehnologije za hvatanje i skladištenje ugljen-dioksida, kao i za proizvodnju vodonika, koji može biti od ključnog značaja za dekarbonizaciju industrija. I kompanija „BP“ (British Petrol) se fokusirala na razvoj „zelene“ vodonik tehnologije i energetske efikasnosti.
Kompanija NIS primer je domaće kompanije koja aktivno implementira UN ciljeve održivog razvoja u svom poslovanju, sa fokusom na zaštitu životne sredine. NIS je od 2009. godine u ekološke projekte i biznis inicijative koje su dale značajne efekte na unapređenje ekološke slike u našoj zemlji uložio više od 900 miliona evra, a od toga je više od 130 miliona evra investirano u inicijative isključivo ekološkog karaktera, uključujuću i smanjenje emisija gasova sa efektom staklene bašte.
NIS se fokusira na tri ključne oblasti delovanja kako bi doprineo ispunjenju Cilja 13 održivog razvoja UN. To su sprovođenje ekoloških projekata, realizacija biznis-inicijativa koje imaju ekološki učinak i aktivno učešće u akcijama zaštite životne sredine.
Tokom 2023. godine nastavljena je realizacija brojnih inicijativa koje doprinose borbi protiv klimatskih promena, među kojima je i proizvodnja električne energije iz obnovljivih izvora. Konkretno, u fabrici pijaće vode „Jazak“ izgrađene su fotonaponske elektrane koje su raspoređene na krovu i na tlu. U pitanju je deo sveobuhvatnog programa koji je NIS započeo pre dve godine izgradnjom solarnih elektrana na objektima svoje maloprodajne mreže u Srbiji. U okviru projekta „ozelenjavanja“ benzinskih stanica, NIS je postavio solarne elektrane na 45 maloprodajnih objekata, a u narednoj fazi planirana je i instalacija solarnih panela na druge benzinske stanice, ali i strateške objekte kompanije.
Inače, samo u 2023. godini, u realizaciju ekoloških projekata uloženo je 801,8 miliona dinara. Zahvaljujući kontinuiranim ulaganjima i strateškom pristupu smanjenju emisija, NIS je u 2023. godini ostvario smanjenje direktnih emisija ugljen-dioksida za šest odsto, dok su indirektne emisije ostale stabilne. Kompanija takođe aktivno priprema strategije za dalju dekarbonizaciju svojih poslovnih procesa, kao i implementaciju naprednih tehnologija za hvatanje i skladištenje ugljen-dioksida, što predstavlja značajan korak ka održivosti poslovanja.
Takođe, u želji da pruži podstrek u korišćenju obnovljivih izvora energije i proizvodnji zelene energije, kao i racionalizaciji potrošnje energije i stvaranju ekološki odgovornog ambijenta, NIS je prva kompanija u našoj zemlji koja je raspisala i samostalno finansirala konkurs namenjen projektima izgradnje solarnih elektrana na objektima ustanova od javnog značaja koje posluju u različitim oblastima od suštinske važnosti za društvo. Na ovogodišnjem konkursu programa društvene odgovornosti „Zajednici zajedno“, NIS je izabrao 40 projekata ustanova od javnog značaja koje su dobile mogućnost da, izgradnjom solarnih elektrana na svojim objektima, doprinesu korišćenju potencijala energije Sunca u proizvodnji zelene energije.
Ovogodišnji ciklus sprovodi se pod sloganom „Zajedno za zelenu energiju“, a u realizaciju izabranih projekata u 13 gradova i opština obuhvaćenih programom, kompanija ulaže 144,5 miliona dinara.