ВИНСКА КАРТА ПЕТРА САМАРЏИЈЕ: Истина о вину
У Акционом плану за спровођење Програма развоја винарства и виноградарства Републике Србије за период од 2021. до 2031. године донетом на седници Владе децембра 2020. године, лепо пише да у земљи „под активним виноградима има 6.700 хектара.”
И додаје да је то најмања површина под активним виноградима у окружењу са регионалним суседима. Уз напомену да имамо густину винограда од само 0,1 посто: четири пута мању од Хрватске и шест пута од Словеније. Укупна производња у 2018. била је 281.000 хектолитара што је 2,1 пута мање од Словеније и десет пута од Аустрије. И најмања је у поређењу са суседним земљама.
А годишње се смањује за 3 посто. У то време С. Македонија је имала 22,7 хиљада хектара винограда, Хрватска 28, Аузстрија 45 и Мађарска 64 хиљаде хектара. Уместо ових поражавајућих бројки, у нашим медијима и, уопште, у свим разговорима о грожђу и вину редовно се барата с другим, мање болним подацима. По њима Србија има између 20 и 30 хиљада хектара под светом биљком лозом. Ради се се о полуистини. Иза ње стоји Републички завод за статистику.
Анкетом његових пописивача о структури пољопривредних газдинстава у Србији обављене 2018. године они су утврдили да у Србији, без Косова и Метохије, под виноградима има 20.466 хектара. До тог броја дошло се тако што у Виноградарски регистар морају бити уписани сви они „виногради” који достигну 0,1 хектара или ако стављају грожђе у промет на тржиште без обзира на величину винограда који обрађују.
А таквих је у 2018. години било 4.374. Регистрованих винара је било 12,5 пута мање. Тако се збрајањем свих чокота и по баштама величине 100 квадратних метара и више дошло да поменуте цифре од преко 20.000 хектара. Међу њима је и 6,7 хиљада активних винограда који се гаје искључиво за вино.
Винску жеђ Србија је приморана да гаси увозом капљице туђег сунца. Увоз вина снажно се повећава. Углавном јефтиних вина, највише из С. Македоније. Његов удео у нашој потрошњи већи је од 50 посто. У малопродаји она доминирају и количином и прихватљивијим ценама.
Држава је све то на време уочила и реаговала низом мера којима је стимулисала повратак лози. О томе је било речи прошле недеље у овој колумни. Чињеница је да виноградари Срема и других виноградарских крајева вековима уназад нису имали повољније услове за виноградарење.
Лоза је одувек била њихов најоданији пријатељ и узданица како ми је, својевремено, надахнуто говорио Миладин Калинић, председник Скупштине општине Сремски Карловци, чокот је свети изданак благородне земље на бреговима Фрушке горе већ више од 17 векова. Био је и остао стожер живота многих карловачких нараштаја.
На њега се ослањао не само дом Карловчана, него је на њему зидан и темељ карловачке културе, а све су то стожери српске духовности: прва српска гимназија, прва позоришна представа код Срба, једна од најстаријих богословија у православном свету, карловачке древне цркве и палате...
И кад смо већ у Срему, паде ми на памет један песник који је за Фрушку гору рекао да она за њега није географски појам, да је она мала и да је има само тамо где има винограда. Ако би то прихватили као мерило, онда она никад није била мања него данас. Чак, ни за земана Турака.
И, заиста док човек хода њеним бреговима, стазама и челопецима, не може да се не запита који се то миракул догодио да на тим дивним потесима, у тој микроклими, типу земљишта и његовом богатству (боље рећи сиромаштву за ратарску производњу), стамбено право добијају кукуруз, пшеница, соја, шећерна репа, чак. А чокота нигде.
Још давне 1973. године на овој планини је урађена рејонизација виноградарских терена. Тада је, како је писао др Сима Лазић, повучена граница између виноградарских и ратарских терена са једне (доње границе), и виноградарских и шумских терена са друге стране. Ова друга граница већ одавно постоји у катастру.
Између ове две границе је остало виноградарима на располагању укупно 62.239 хектара земљишта. Ако од ове велике површине одбијемо 10 посто на насеља, путеве, долине, потоке итд., за виноградарење остаје 55.000 хектара. Те, 1973. године, како је писао велики стручњак, аутор чувене винске сорте силе, Сима Лазић, у Срему је било 6.655 хектара винограда. Данас их нема ни хиљаду.
Сведоци смо силних прича о суши, штетама од високих температура, климатским променама, процена о штетама које су нанешене пољопривреди овог најтоплијег лета, како се тврди, најтоплијег откад се мере и региструју метеоролошке појаве. Најмање се говори о томе да ли нас то природа опомиње и саветује у ком правцу да мењамо своје понашање.
Уместо што процењујемо штете од климатских неприлика у време бербе, можда би мудрије било о томе размишљати пре доношења одлуке о коришћењу земљишта с којим располажемо. Чокот нас вековима уверава где се он најбоље осећа. И нуди нам највише ако га послушамо.
Чокот је, кажу Французи, патриотска биљка. Још су француски генерали говорили су им најбољи и најспремнији војници из виноградарских крајева. „Нема вина, нема војника”, говорио је Наполеон.