ПОМОЋУ ОВИХ 6 ТРИКОВА ЗАЧАС ЋЕТЕ ОЉУШТИТИ ПАПРИКЕ ЗА АЈВАР Уштедећете и време и живце
Овог месеца већина домаћица припрема зимницу и традиционално се опредељује да направи домаћи ајвар по већ испробаној рецептури, док се оне храбрије чак усуђују да експериментишу.
Између паприке и жеље да отворите теглу ајвара на зимској трпези стоји посао који је временски и физички захтеван: морате да испечете, ољуштите и оцедите брдо паприка.
Будући да скидање препечене љуске с паприка уме да буде досадно и заморно, поготово кад су паприке лошијег квалитета и мање меснате, доносимо вам неколико трикова уз помоћ којих ћете то урадити брзо и једноставно.
Савет је да при куповини паприка бирате оне дебље с више меса, оне се лакше љуште након печења.
На једном месту сакупили смо трикове који ће вам помоћи да их ољуштите.
1. Трик с најлон-кесом
Непосредно близу шпорета ставите велику шерпу или ванглу и припремите најобичније пластичне кесе. Како коју паприку испечете, тако је спустите у кесу, а кесу ставите у шерпу или ванглу. Кад напуните кесу паприкама, завежите је и оставите да одстоји барем пола сата, а идеално два сата.
Преко шерпе или вангле можете да ставите велики поклопац како би се паприке у кесама још боље потпариле.
Одвежите кесе и у два-три потеза скините кожу с паприка. Ако не намеравате да их љуштите одмах, оставите их да се охладе и ставите их потом у замрзивач. Кад их будете током јесени или зиме извадили из замрзивача, лако ћете им одстранити потамнелу љуску и моћи да од њих направите торту од похованих паприка, да их похујете или испржите с јајима.
2. Трик са алу-фолијом
Њега можете користити ако паприке припремате тако да их очишћене и нарезане печете у рерни. Пре печења врх посуде или плеха добро прекријте алу-фолијом. Чврсто стисните ивице како ваздух не би могао да уђе у посуду. Када су паприка готове, не вадите из посуде и не скидајте фолију него оставите вруће паприке покривене 20 минута. Пара коју сте заробили испод фолије одвојиће љуску од меса паприке и лакше ћете је љуштити.
3. Трик са чинијом
Ако паприке печете у рерни, а случајно немате фолије, одмах након печења вруће паприке пажљиво погурајте на једну гомилу, прекријте их већом чинијом и пустите да се охладе. Добићете исти ефект парења као и код употребе алуминијске фолије с истим резултатом.
4. Трик са чачкалицом
Понекад љуска паприке треба јако мало да се одвоји, али употребом оштрих кухињских предмета попут ножа у жељи да је што пре скинемо најчешће уништимо месо паприка. У овој ситуацији најбоље вам помаже чачкалица која је довољно чврста да одради тај посао, а опет довољно танка и мала. Пажљиво завуците чачкалицу под љуску и лагано повлачите према крајевима паприке те напослетку прстима одвојите ослобођену љуску.
5. Трик с папирним убрусом
Паприке можете пећи целе, на традиционалном грилу или на плинском шпорету. У љуштењу целих печених паприка помаже трик Марте Стјуарт. Врућу паприку одмах након печења замотајте у кухињски папирнати убрус и оставите паприку да се охлади у њему. Након хлађења само лагано папиром повуците љуску с паприке. Немојте користити други папир попут нпр. тоалетног јер он није довољно чврст, пара која настаје хлађењем јако ће га поквасити и онда бисте на својим паприкама убрзо могли видети остатке папира.
6. Трик с папирнатом кесом
Ако приликом печења у кући немате папирнатих убруса, послужиће чврста папирната кесица , нпр. она од пекарских производа. Метода је иста – вруће паприке ставите у кесицу коју потом добро затворите и оставите да се паприке охладе у њој, па потом лагано врећицом одвојите љуску од меса.