КУВАР ДРАГАН МИЛИН ИЗ ФАРКАЖДИНА БАВИ СЕ ЧОБАНСТВОМ Прави најбоље облатне и на пашњаку чува краве
ФАРКАЖДИН: На другој Облатнијади, која је недавно одржана у Фаркаждину, најбоље облатне направиле су жене из Удружења „Вредне руке“ из Црепаје.
У појединачној конкуренцији, победу је однео Драган Милин. За многе је то било изненађење, али не и за Фаркаждинце, јер они добро знају кулинарске вештине њиховог младог мештанина.
– По занимању сам кувар и једнако добро знам да направим и слане и слатке деликатесе. До пре три године сам радио у једном познатом зрењанинском ресторану. Дивно ми је било, али сам се вратио на село, јер и на селу има посла преко главе и може да се, бар онај ко вредно ради, од тога и живи – прича Драган Милин.
Драгана смо затекли на пашњаку, где чува краве. Тешко се данас нађе чобан, па се Драган мења са једним старијим мештанином сваког другог дана.
– На паши имамо 20 крава музара, а код куће у штали и бикове и јунице, у дворшту живину, у обору свиње… Посла стварно има преко главе, па не кувам често, а и нема потребе, јер код куће још кува бака, ускочи мама, а ја тек понекад – уз осмех прича наш саговорник.
Дан почиње молитвом
Драган додаје и да воли да иде на разне манифестације, да помаже, да поје у цркви… И за све нађе времена.
– Свако јутро почињем молитвом и читањем псалама. То ме смирује и даје снагу за дан који је преда мном. А да ли ћу га провести на пашњаку, у штали, на њиви, у повртњаку или у кухињи, није важно – вели Драган Милин из Фаркаждина.
Победничке облатне Драган је направио по старинском рецепту, који је његова бака наследила од свекрве. Рецепт је из давне 1914. године.
– Волим да правим јела по старинским рецептима. А рецепт за облатне је следећи: две шоље шећера се прво карамелизују, па се додају две шоље воде, да се добро ушпинује. Кува се читав сат, а смеса мора да ври, да баца кључ. Онда се добро умути шест беланаца од свежих и охлађених јаја, и то у потпуно чистој посуди. У млаку смесу се умешају беланца, све се добро измеша и филују се облатне – открива Драган Милин.
У деветочланој породици Милин сад је у јеку припремање зимнице. Кува се парадајз, стављају краставци. Бака је скувала пекмез од белих шљива а, како каже Драган, не ради то сваке године. Тај старински пекмез права је посластица у зимским данима. Имају и своје поврће, па се сви у кући журе да оно што је родило сачувају у теглама.
Свилена паприка
Наш саговорник даје нам и рецепт за њему омиљену свилену паприку:
– Ко није пробао, нека проба свилену паприку. Добро се опере и очисти пет килограма паприке, да ли шиље или слоновог ува, по избору. Паприка се преполови, па се направи прелив од 250 грама шећера, 250 грама соли, једног винобрана и једног конзерванса. Дода се 100 грама белог лука исецканог или преполовљеног, накиданог першуновог листа, затим један ловоров лист, бибер у зрну, и све то се прелије преко паприке. Остави се 24 сата да одстоји и повремено промеша. Онда се ређа у тегле, али не густо. Паприка не сме да се сабија, стави се пластична мрежа да се не подигне и добро затвори. Ова паприка зими има укус као свежа, хрскава је и јако лепа – објашњава Драган.
Ж. Балабан