Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Почео нови циклус едукативног такмичења за најбољу средњошколску и студентску иновацију

05.02.2019. 17:54 18:00
Пише:
Фото: Проф. др Војин Шенк са студентима и менторима такмичарских тимова, фото: Танјуг (Ј. Пап)

Нови циклус Такмичења за најбољу седњошколску и студентску иновацију у Србији покренут је у Пословном инкубатору Нови Сад, где је за студенте и менторе средњошколских тимова одржан тренинг “Иновације из угла иноватора и из угла купца”.

На овом такмичењу, у категорији у којој се од прошле године надмећу средњошколске и студентске иновације, пријавила су се 52 тима из 23 средње школе и са шест факултета. Оно се реализује у оквиру Националног такмичења за најбољу технолошку иновацију у Србији.

Организатор петнаестог јубиларног такмичења је Министарство просвете, науке и технолошког развоја, а за његову реализацију задужени су Факултет техничких наука Универзитета у Новом Саду, Технолошко-металуршки факултет Универзитета у Београду, Привредна комора Србије и Радио телевизија Србије.

„Иновација је начин да се буде различит од других, а ако то постигнете, стичете могућност да остварите релативан привремени монопол, заснован на знању у односу на конкуренцију. Тада ваша цена не зависи од ваших трошкова, него од потреба клијената. Ако сте иновацијом погодили потребе клијената, сасвим је сигурно да ћете успети“, каже проф. др Војин Шенк с Факултета техничких наука у Новом Саду.


Радозналост краси младе генерације

Новица Гутовић, један од ментора и наставник групе стручних предмета у Ектротехничкој школи „Михајло Пупун“ у Новом Саду, каже да радозналост красе све те младе генерације, коју показују и овом приликом, па се и укључују у такмичење које траје целе године.

„Ради се по секцијама где се бавимо микроконтролерима, комуникацијама, микрорачунарима... Ово јесте права адреса да ђаци употпуне знање. Како су потпуно окренути техници, овде и овако стичу знања и спосбности да и осталима могу да прикажу шта и како раде, уче као да представе што већем броју корисника. Наша тема за такмичење је регистровање промета путника у возилима јавног саобраћаја. Базирана је на примени микорконтролера и мислим да ће то бити интересантно и за реализацију и за демонстрацију, и евентуалну примену“, каже Гутовић.


„Оно што ми радимо на овом такмичењу за технолошке иновације јесте да људе учимо да праве разлику између иновације као новог стања на тржишту заснованом на знању, и инвенције - изума који стоји у глави, а нико га није направио, нико га није комерцијализовао. Ми учимо људе како да то што су замислили спроведу на тржиште. Ове године по други пут организујемо ово такмичење за средњошколске и студентске тимове и управо почињемо рад с њиховим менторима, наствницима по школама, који ће бити, назовимо их, официри за везу, оно који ће тимовима помагати да то што су начелно замислили прво направе физички, омогуће да то функционише, затим да пронађу циљно тржиште, да у складу с њим пормене неке техничке спецификеције, изглед, функционалност свог производа и да затим пробају да то изнесу на тржиште. Нисмо ми у илузији да ће неко директно из средње школе да направи нови Мајкрософт, мада Бил Гејтс је то урадио са 14 година, али ако ништа друго, ови млади људи ће научити како се размишља на иновативан начин, па ће из другог, трећег или петог пута успети. Мора се научити како се иде према успеху, уместо: „Јао, Панто, пропадосмо, ништа нам држава није дала““.

По речима Владимира Никића, члана организационог тима Такмичења за најбољу инаовацију, ове године је четири пута више пријављених тимова него што је то било прошле године, а у категорији најбољи средњошколски и најбољи студентски тим.

„Залагање ментора и директора средњих школа за што већи успех овог такмичења, као и труд на подстицању посвећености средњошколаца задацима, довољно говори о потреби за реализацијом оваквог пројеката“, каже Никић.

„Данас имамо тренинг за менторе који ће бити упућени у саму ораганизацију такмичења и у то, како и на који начин да помогну средњошколцима да дају свој максимум. После тренинга у Новом Саду наредних дана следе они у Ужицу, Нишу и Београду. Надам се да ће следће године одзив учесника бити још већи, с такмичарима из целе Србије.“

В. Црњански

Пише:
Пошаљите коментар
Такмичење у иновацијама: Кикинђани осмислили локатор за бицикл

Такмичење у иновацијама: Кикинђани осмислили локатор за бицикл

11.12.2018. 21:19 21:28
Поповић: Србија испред осам чланица ЕУ у области иновација

Поповић: Србија испред осам чланица ЕУ у области иновација

12.07.2018. 18:41 18:42