Počeo novi ciklus edukativnog takmičenja za najbolju srednjoškolsku i studentsku inovaciju
Novi ciklus Takmičenja za najbolju sednjoškolsku i studentsku inovaciju u Srbiji pokrenut je u Poslovnom inkubatoru Novi Sad, gde je za studente i mentore srednjoškolskih timova održan trening “Inovacije iz ugla inovatora i iz ugla kupca”.
Na ovom takmičenju, u kategoriji u kojoj se od prošle godine nadmeću srednjoškolske i studentske inovacije, prijavila su se 52 tima iz 23 srednje škole i sa šest fakulteta. Ono se realizuje u okviru Nacionalnog takmičenja za najbolju tehnološku inovaciju u Srbiji.
Organizator petnaestog jubilarnog takmičenja je Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, a za njegovu realizaciju zaduženi su Fakultet tehničkih nauka Univerziteta u Novom Sadu, Tehnološko-metalurški fakultet Univerziteta u Beogradu, Privredna komora Srbije i Radio televizija Srbije.
„Inovacija je način da se bude različit od drugih, a ako to postignete, stičete mogućnost da ostvarite relativan privremeni monopol, zasnovan na znanju u odnosu na konkurenciju. Tada vaša cena ne zavisi od vaših troškova, nego od potreba klijenata. Ako ste inovacijom pogodili potrebe klijenata, sasvim je sigurno da ćete uspeti“, kaže prof. dr Vojin Šenk s Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu.
Radoznalost krasi mlade generacije
Novica Gutović, jedan od mentora i nastavnik grupe stručnih predmeta u Ektrotehničkoj školi „Mihajlo Pupun“ u Novom Sadu, kaže da radoznalost krase sve te mlade generacije, koju pokazuju i ovom prilikom, pa se i uključuju u takmičenje koje traje cele godine.
„Radi se po sekcijama gde se bavimo mikrokontrolerima, komunikacijama, mikroračunarima... Ovo jeste prava adresa da đaci upotpune znanje. Kako su potpuno okrenuti tehnici, ovde i ovako stiču znanja i sposbnosti da i ostalima mogu da prikažu šta i kako rade, uče kao da predstave što većem broju korisnika. Naša tema za takmičenje je registrovanje prometa putnika u vozilima javnog saobraćaja. Bazirana je na primeni mikorkontrolera i mislim da će to biti interesantno i za realizaciju i za demonstraciju, i eventualnu primenu“, kaže Gutović.
„Ono što mi radimo na ovom takmičenju za tehnološke inovacije jeste da ljude učimo da prave razliku između inovacije kao novog stanja na tržištu zasnovanom na znanju, i invencije - izuma koji stoji u glavi, a niko ga nije napravio, niko ga nije komercijalizovao. Mi učimo ljude kako da to što su zamislili sprovedu na tržište. Ove godine po drugi put organizujemo ovo takmičenje za srednjoškolske i studentske timove i upravo počinjemo rad s njihovim mentorima, nastvnicima po školama, koji će biti, nazovimo ih, oficiri za vezu, ono koji će timovima pomagati da to što su načelno zamislili prvo naprave fizički, omoguće da to funkcioniše, zatim da pronađu ciljno tržište, da u skladu s njim pormene neke tehničke specifikecije, izgled, funkcionalnost svog proizvoda i da zatim probaju da to iznesu na tržište. Nismo mi u iluziji da će neko direktno iz srednje škole da napravi novi Majkrosoft, mada Bil Gejts je to uradio sa 14 godina, ali ako ništa drugo, ovi mladi ljudi će naučiti kako se razmišlja na inovativan način, pa će iz drugog, trećeg ili petog puta uspeti. Mora se naučiti kako se ide prema uspehu, umesto: „Jao, Panto, propadosmo, ništa nam država nije dala““.
Po rečima Vladimira Nikića, člana organizacionog tima Takmičenja za najbolju inaovaciju, ove godine je četiri puta više prijavljenih timova nego što je to bilo prošle godine, a u kategoriji najbolji srednjoškolski i najbolji studentski tim.
„Zalaganje mentora i direktora srednjih škola za što veći uspeh ovog takmičenja, kao i trud na podsticanju posvećenosti srednjoškolaca zadacima, dovoljno govori o potrebi za realizacijom ovakvog projekata“, kaže Nikić.
„Danas imamo trening za mentore koji će biti upućeni u samu oraganizaciju takmičenja i u to, kako i na koji način da pomognu srednjoškolcima da daju svoj maksimum. Posle treninga u Novom Sadu narednih dana slede oni u Užicu, Nišu i Beogradu. Nadam se da će sledće godine odziv učesnika biti još veći, s takmičarima iz cele Srbije.“
V. Crnjanski