light snow
1°C
18.01.2025.
Нови Сад
eur
117.0991
usd
113.7658
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Такмичење у иновацијама: Кикинђани осмислили локатор за бицикл

11.12.2018. 21:19 21:28
Пише:
Фото: Dnevnik (Radivoj Hadžić)

НОВИ САД: На финалном такмичењу за најбољу технолошку иновацију на националном нивоу, одржаном у Електротехничкој школи „Михајло Пупин”, победила је екипа „Тепи индустрис” из Средње техничке школе у Кикинди.

У финале надметања, које већ 14 година организује Министарство просвете, науке и технолошког развоја, пласирало се осам екипа, две студентске и шест средњошколских, а тимови су се такмичили у три категорије – најбоља технолошка иновација за техничке школе у Војводини, најбоља средњошколска иновација на нивоу Србије и најбоља студентска иновација.

По речима координатора такмичења професора Војина Шенка с Факултета техничких наука у Новом Саду, циљ такмичења није само иновација и промоција пројекта, производа и услуге већ промена свести младих и њихових наставника.

Жеља нам је да млади и њихови наставници науче како да буду иновативни и предузетнички оријентисани, како да прво уоче проблем, а након тога га креативно реше и на основу тога осмисле нови производ услугу, процес или софтвер, као и да све то пласирају на тржиште, објаснио је Војин Шенк.

Према његовим речима, иновације које су приказали средњошколски тимови неће износити сада на тржиште, али ће касније веровато из тог искуства проистећи нове идеје.

Још битније: неће им бити идеал да нађу државни посао, већ да покрену свој бизнис и, ако могу, да запосле и друге, уместо да чекају да неко њих ангажује. Ту промену свести код ове деце у финалу, али и код других учесника, подстичемо и то и спроводимо. Није ствар само у знању већ и у спремности да се буде другачији, да се узме ствар у своје руке, а то нам у систему из којег излазимо није усађено, додао је Шенк.

У укупном пласману најбољи резултат остварила је екипа „Тепи индустрис” из Средње техничке школе у Кикинди, која је осмислила џи-пи-ес (ГПС) локатор за бицикл. У победничком тиму су Игор Кајла, Милош Рајтаров и Ненад Тепавац, који похађају трећи разред, Смер електротехничар рачунара, а како су нам објаснили, сва тројица су одлични ђаци. Као испирација за иновацију момцима из „Тепи индустрије” послужила је крађа Милошевог бицикла.

Награда нам је подстрек за будућност и, да тако кажем, морална подршка, нагласио је Милош Рајтаров, и додао да их је школа подржала и финансијски, али и на све друге начине.

Локатор који смо осмислили, објашњава, монтира се у шасију бицикла, испод седишта, и помоћу апликације повезује с мобилним телефоном тако да власник у сваком тренутку зна где је његов двоточкаш.


Осам најбољих

Међу осам најбољих пласирале су се средњошколске екипе „Ајтиевци” из Бачке Паланке, „Еколозница” из Лознице, „ЛабМат” из Београда, „Мејкерси” из Новог Сада, „МатМост” из Панчева, „Тепи индустрис” из Кикинде, као и два студентска тима „Sphere2scann” из Крагујевца и ТМБ из Београда.

Победила је екипа „Тепи индустрис” из Средње техничке школе у Кикинди.


На такмичењу је учествовало више од 30 тимова, а по речима кооординтора професора Драгана Повреновића с Технолошко-металуршког факултета у Београду, ове године се пријавило више средњошколаца него студената.

Циљ и мисија такмичења је да обучимо ученике и студенте тако да сутра могу да закораче у предузетништво, као и да их охрабримо да се ослоне на сопствено знање, нагласио је Повреновић.

Да бисте нешто направили и изнели то на тржиште, наглашава наш саговорник, морате имати тим и знати како да свој производ пласирате.

Ако направите одличан производ, а одаберете погрешно тржиште, никада га нећете продати. Људи треба да науче да неуспех у пословном смислу није катастрофа јер нико није победио док није изгубио. Важно је стицати искуство, и то покушавамо да пренесемо младима. Није ствар само у образовању већ и у иновацији, имати добру идеју и пласирати је, поручио је Повреновић.

Ј. Вукашиновић

Пише:
Пошаљите коментар