Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

У ПОСЕТИ ФТН-у: Главни центар за развој ИТ кадрова

27.12.2017. 09:40 09:44
Пише:
Фото: Dnevnik.rs

Новосадски Факултет техничких наука највећи је факултет у региону, а у последњих десетак година постао је главни центар за развој ИТ кадрова у Србији и шире.

На 13 департмана реализује се више од 90 студијских програма свих нивоа студија. Данас се ту образује више од 14.000 студената основних, мастер, специјалистичких и докторских студија, и то највише из области информационих технологија.

Да су ИТ стручњаци у Србији и иностранству веома тражени добро је познато, а управо из тог разлога највише бруцоша опредељује се за студије из те области. Мање-више загарантован посао, као и добра плата, нису баш занемарљив фактор при одабиру факултета. Од укупно 2.400 студената уписаних на прву годину Факултета техничких наука, 900 их је на студијским програмима из области информационих технологија. Будући академци имају избор од 13 програма, те могу изабрати Рачунарство и аутоматику, Енергетику, Електронику и телекомуникације, Примењено софтверско инжењерство, Софтверско инжењерство и информационе технологије, Инжењерство информационих система, Информациони инжењеринг и мерење и регулацију, а све то на основним академским студијама, као и Електроенергетику – обновљиви извори електричне енергије, Електронику и телекомуникације и Софтверске и информационе технологије на основним струковним студијама.

По речима декана проф. др Радета Дорословачког, ту високошколску установу издваја добра сарадња с привредом, али и то што је из ФТН-а изникло стотинак малих, средњих и великих компанија.

„Нико у држави нема тако добру сарадњу с привредом, и та симбиоза између факултета и компанија је изузетно важна за нас, као и за њих. Много наших професора и асистената је запослено у разним фирмама и ту је будућност јер то им омогућава да паралелно граде универзитетску каријеру, али и да добро зарађују“, наглашава Дорословачки.

Ову високошколску  установу издваја добра сарадња с привредом, али и то што је из ње изникло стотинак малих, средњих и великих компанија

Декан каже да се, управо захваљујући сарадњи факултета и компанија, број студената који одлазе у иностранство драстично смањио, поготово у односу на деведесете године прошлог века. Неке од највећих компанија обезбеђују стипендије, али и омогућавају студентима завршних година да код њих раде стручну праксу и ту реализују завршне радове, користећи кадровске и софтверске ресурсе тих предузећа.

„Факултет техничких наука је први кренуо с универзитетским образовањем кроз сарадњу с привредом и успео да дефинише профил савременог инжењера, мастера, доктора наука“, рекао је проф. др Раде Дорословачки и напоменуо да су на то веома поносни.

„У складу с Акционим планом Владе Србије за унапређење ИТ сектора, који води премијерка Ана Брнабић, ФТН стално повећава број уписаних студената“, додао је декан ФТН-а.

Студенте чека отворено тржиште рада

Међу департманима ФТН-а који студенте припремају за будуће професије које ће бити повезане с ИТ сектором, односно за неке од данас врло тражених профила на тржишту рада, јесте и Департман за енергетику, електронику и телекомуникације.

Младима који заврше неки од тих студијских програма главна област изучавања је електротехника, док се кроз различите модуле усмеравају за конкретне области у индустрији. Како каже директор тог департмана доц. др Борис Думнић, један од приоритета је успостављање што квалитетније сарадње с привредом, што, између осталог, чини да је позиција њихових студената касније на тржишту рада веома повољна.

„Данас већина наших студената већ по стицању дипломе, или чак за време студија, заснива радни однос и без великих проблема налазе одговарајућа радна места“, поносан је Думнић.

Напомиње да је тражња у појединим областима чак толика да се сада у Новом Саду и шире не могу наћи кадрови одређених струка који нису већ запослени.

„Константно пратимо стање на тржишту и трудимо се колико смо у могућности да мењамо и усаглашавамо наше програме с оним што индустрија тражи. Јер, у самој основи студирања је да стално радите на иновирању студијског програма и студентима обезбедите практична знања која их чине конкурентним на тржишту и тренутно запошљивим“, вели Думнић.

Он објашњава да је заједничка мисија професора да привуку компаније што ближе факултету, те да те организације препознају интерес у сарадњи с ФТН-ом, стипендирању студената и стручној пракси као правом начину за долазак до квалитетних кадрова. Јер, како каже, кад студент већ за време студија неко време проведе у компанији, касније је и сам процес интеграције много бржи и успешнији.

Д. Ристић, Ј. Вукашиновић

Фото: Б. Лучић

Пише:
Пошаљите коментар
Новосадски "ајтијевци" праве апликације корисне у целом свету

Новосадски "ајтијевци" праве апликације корисне у целом свету

29.11.2017. 11:59 18:13
У ПОСЕТИ КОМПАНИЈИ ЛЕВИ9: ИТ комета видљива у целом свету

У ПОСЕТИ КОМПАНИЈИ ЛЕВИ9: ИТ комета видљива у целом свету

22.12.2017. 14:18 14:22
PROZONE IT SOLUTIONS Новосађани који програмирају за цео свет

PROZONE IT SOLUTIONS Новосађани који програмирају за цео свет

14.12.2017. 09:06 18:13