(ВИДЕО) РАДОВИ НА ПОСТРОЈЕЊУ ЗА ПРЕЧИШЋАВАЊЕ БУНАРСКЕ ВОДЕ У БЕОЧИНУ Техничка вода јесте за употребу, али не и за пиће
БЕОЧИН: Због реконструкције и доградње постројења за пречишћавање бунарске воде за водоснабдевање Беочина и околних места која се снабдевају путем тог постројења, од 7. априла вода из водовода се не може користити за пиће, већ је у систем пуштена техничка вода.
Планирани рок за завршетак радова је 90 дана, када се очекује стабилизација снабдевања, а уколико буде измена у погледу рокова, из Општине кажу да ће, сходно договору са извођачима, благовремено обавестити грађане.
Екипа „Дневника” јуче је обишла беочинску фабрику воде у којој су до сад урађени сви земљани радови, као и бетонаже нових објеката који треба да се повежу са старим, што ће бити урађено и са базенима. То умрежавање се може урадити уколико се одређени процеси у фабрици зауставе, због чега се и производи само техничка вода. Уз то биће промењена сва опрема и систем аерисања и таложења воде.
Како каже руководиоц сектора водовода и канализације ЈКП „Беочин” Ђура Кендл техничка воде може да се користи за кување и личну хигијену, дакле с њом се грађани могу купати, прати воће, поврће и судове и кувати, једно се не саветује да се користи за пиће. За потребе пијаће воде могу да користе извори у Раковцу, Сусеку, Свилошу и Баноштору.
- Бунари су избушени на дубини од 90 метара и 140 метара, немају никакав додир са спољим водама, односно вода која се сада испоручује грађанима иде директно из тих бунара, потом отиче у базен питке воде у фабрици воде где се спроводи таложење и након тога се хлорише - појаснио је Кендл. - У овом тренутку може доћи до промене хемијског састава воде, а грађани ће то приметити као промену боје, мириса и укуса и повећане концентрације гвожђа. Када је реч о микробиолошком квалитету верујемо да с њим нећемо имати никаквих пробелема с обзиром на то са које дубине се црпи вода.
Десет дана испирања
По завршетку радова уследиће испирање водоводне мреже које ће, према проценама, трајати десетак дана, како би се цеви очистиле од талога, углавном гвожђа, мангана и сличних минерала. Грађани ће то приметити приликом промене пристиска као промену боје воде, што не мора да их брине.
Према речима Кендла грађани често питају због чега је потребно толико времена да би се водоводни систем стабилизовао, те да многи нису свесни о каквом пројекту је реч.
- Ово није само реконструкција, ово је врло захтеван и велик пројекат у склопу ког се мења сва опрема, готово остају голи зидову у старим објектима, а не треба сметнути с ума да је бушен и нови бунар - наглашава Кендл додавши да се мењала само опрема не би било потребно пуштати у сиситем технички воду. - Реч је о инвестицији коју Општина не би могла сама да финансира. Наредне године имамо у плану да избушимо још један бунар, као и да обновимо рени бунар како би се додатно повећали капацитети, јер је прилив становништва на територији општине Беочин последњих година велик, па је и број корисника увећан.
Свакодневне анализе
Када је реч о квалитету беочинске воде, према речима руководиоца водовода и канализације ЈКП „Беочин” Ђуре Кендла, у њој се налази повешен ниво гвожђа, мангана, нешто амонијака и има повећану тврдоћу, али је микробиолошки добра, што је и најбитиније.
- Свакодневно се хемијски анализара вода у лабораторији која се налази у склопу фабрике воде ЈКП „Беочин” - каже Кендл. - Такође, Институт за јавно здравље Војводине је обавештен и они ће у наредним данима посетити фабрику воде како би узели узорак и урадили неоходне детаљне анализа.
У лабораторији беочинске фабрике воде раде се хемијске анализе и мери се концентрација хлора како би се пратила исправност воде и да се, уколико се уочи било какво одступање, одмах обавесте надлежни и грађани.
Радови у фабрици воде напредују предвиђеном динамиком. Рок за њихов завршетак је 700 дана, а стигло се до 336 дана, док су радови реализовани у обиму од 47 одсто. Према пројекту је предвиђена изградња још једног бунара чиме ће се повећати постојећи капацитети снабдевања домаћинстава у општини. Циљ је да се повећа капацитет воде који се испоручује, односно да то буде око 300 кубика на сат, а до сада се произволило 200 кубика воде.
Општина Беочин преко Покрајинске владе и Управе за капитална улагања обезбедила средства у износу од 600 милиона динара. Радови теку у фазама, а завршетак се очекује до краја 2025. године.
С. Ковач