Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

У ПОСЕТИ КОМПАНИЈИ ЛЕВИ9: ИТ комета видљива у целом свету

22.12.2017. 14:18 14:22
Пише:
Фото: Dnevnik.rs

Када су технологије почетком 21. века почеле вртоглаво да се развијају, у Новом Саду је било тек неколико компанија које су се бавиле ИТ пословима.

Једна од оних које су, могло би се рећи, допринеле томе да наш град постане српска ИТ престоница свакако је „Леви9”. Компанија је основана 2005. године истовремено у Амстердаму, где је њихово седиште, и у Новом Саду, који је од тада до данас остао њен највећи развојни центар.

„Сами наши почеци везују се за крај 2000. и почетак 2001. године, када смо почели да се бавимо програмирањем и радили за неке холандске компаније, и то као развојни тим у Србији“, рекао је за Дневник менаџер канцеларије „Леви9” у Србији Јан Долинај.

Додаје да их је један од партнера 2005. године подстакао да оснују компанију, што су и урадили.

„А тада нас је овде било око 15 и било је то потпуно друго време  када није било толико компанија које су се бавиле програмирањем“, наводи Долинај.

По оснивању компаније започели су велику кампању, која је, како каже наш саговорник, била веома запажена јер су цео град облепили порукама да траже програмера, чију професију тада суграђани нису много познавали.

„Компанија је врло брзо порасла и већ крајем 2005. године смо имали близу 50 запослених“, казао је Долинај.

Каже да се до данас много тога променило те да су, осим у Србији, своје развојне центре основали у градовима у Румунији и Украјини.

„Данас „Леви9” глобално запошљава 900 људи. У Србији је наш тим најбројнији и чини га око 500 људи, од чега је у Новом Саду запослено око 380“, вели он.

У Србији су 2014. године отворили канцеларију у Зрењанину, где ради око 80 програмера, док је прошле године основан и развојни центар у Београду, где их је запослено близу 80. У сваком од центара у три државе се ради у тимовима, који чине од пет до 15 запослених, који раде на различитим пројектима.

„Пионирски посао који смо двехиљадитих радили у Новом Саду сад обављамо у Зрењанину и све је више најава да неке компаније хоће да отворе своје канцеларије тамо, па верујемо да смо ми мало допринели томе и да смо ставили Зрењанин на ИТ мапу у Србији, а радићемо и на томе да тај град буде препознатљив и у свету“, истакао је Долинај, додавши да им је амбиција да изнова буду бољи у свом послу, чему ће допринети стална инвестирања у едукацију запослених на којој непрестано раде. 

Компанија је добила име по комети „Схоемакер – Levy”, која је 1994. године ударила у Јупитер и изазвала експлозије, што је узроковало појаву кратера који су били видљиви голим оком. Управо тако снажан утицај на светску ИТ сцену желе да остваре и запослени у тој компанији. 

Знање усмерили у неколико сектора

Компанија „Леви9” је до данас свој посао усмерила у неколико индустријских сектора. Њихови програмери, између осталог, развијају софтвере за управљање саобраћајем, транспортом и паркингом. Један од пројеката на којима су радили подразумевао је развијање система за управљање семафорима, који је имплементиран у 22 главна града у свету. Прошле године је њихов систем омогућио да путници у градском превозу у Западној Европи добијају обавештења о томе на којој су станци, као и о томе када њихов превоз стиже на станицу. За следећу годину, кажу, спремају пројекат којим ће се, уз помоћ софтвера, оптимизовати 6.000 раскрсница у једној метрополи.

„За сам транспорт радили смо и софтвер за издавање карата за подземне железнице, то је пројекат који се данас користи на готовом свим континентима, а направљен је у Новом Саду“, казао је Долинај.

Они, такође, раде на софтверу за продају путем интернета, која је развојем технологије све заступљенија. Раде и на дигиталном маркетингу, где им је фокус онлајн оглашавање и пласирање банера. Осим тога, у последње време раде на финансијским технологијама, а пре неколико дана су на немачко тржиште лансирали производ који ће се следеће године користити у целом свету.

„То је производ за портфолио-менаџмент неких корисника, уз помоћ којег се на једном месту може видети финансијски преглед и стање“, истакао је Долинај.

Иако своје услуге не пружају компанијама из Србије, због, како кажу, тога што за тим није раније било потребе, то не имплицира да се њихови софтвери неће користити и у Србији.

„Овде сте годинама могли продати неки финансијски софтвер за књиговодство и на томе се све завршавало, али, срећом, држава је кренула да инвестира па има све више потреба“, закључио је Долинај.

Млади таленти и нове идеје

Од почетка године у компанији „Леви9” посао је добило више од 130 програмера, који су пре прилике да своје знање и нове идеје примене у пракси морали да задовоље одређене критеријуме. Онај ко жели да добије посао у тој фирми најпре мора бити комуникативан, потом мотивисан за рад у програмерском послу, али и течно говорити енглески језик јер је рад с иностраним клијентима њихова свакодневица.

Талент-менаџерка Соња Бунчић, која је задужена за све активности које се тичу запослених, рекла је да нове колеге које стигну у компанију најпре ступају у програм који се зове „бади”, чиме им се олакшава почетак пословања.

„ Нови запосленик добија помоћ у виду једног колеге, обично на вишем сениоритету, са знањем и искуством које може да му пренесе, па он води рачуна о њему првих шест месеци рада“, казала је Соња Бунчић.

Додаје да му помаже му, објашњава како изгледају пројекти, како функционишу тимови и процеси, како да се постави у одређеним ситуацијама.

„Односно, уводи га у посао и одговара на сва питања која може имати или га упућује на места на којима би могао добити одговор“ додаје Соња Бунчић.

Компанија „Леви9” сарађује и с факултетима у сва три града у Србији, па нове идеје и начин размишљања често стижу и од студената који код њих долазе на праксу. 

„Сваке године примимо између 40 и 60 практиканата, а наше праксе су веома озбиљне јер студенти остају код нас и до месец дана, а осим тога имамо и индивидуалне праксе, у оквиру којих практикант добија свог ментора с којим стиче почетно искуство“, рекла је Соња Бунчић, додајући да таквим праксама prеthodi озбиљна селекција.

Осим тога, у компанији се реализује и програм школарина, које прима десетак студената. 

„Они који примају школарину имају могућност да, уколико желе, дођу на праксу код нас, али нико није обавезан према нашој компанији за време примања стипендије“, нагласила је Соња Бунчић, додајући, у зависности од тога колико је дуго неко примао стипендију, толико се и обавезује да ради у тој компанији. 

Осим што студенти долазе код њих, и запослени из компаније „Леви9” често гостују на факултетима, где држе „Код 9” радионице, у оквиру којих говоре о темама које интересује њихове потенцијалне будуће колеге.

Владимир Бијелић

Радивој ХАџић

Пише:
Пошаљите коментар
Новосадски "ајтијевци" праве апликације корисне у целом свету

Новосадски "ајтијевци" праве апликације корисне у целом свету

29.11.2017. 11:59 18:13
„IT Engine”: Програмери морају стално да уче

„IT Engine”: Програмери морају стално да уче

08.12.2017. 11:31 18:15
PROZONE IT SOLUTIONS Новосађани који програмирају за цео свет

PROZONE IT SOLUTIONS Новосађани који програмирају за цео свет

14.12.2017. 09:06 18:13