Уместо затварања радњи, новчане казне
БЕОГРАД: Привредна комора Србије и Заједница предузетника ПКС покренули су иницијативу како би се предузетницима којима порески инспектор затвори предузеће због неправилности у раду, ипак, омогућио даљи рад, али уз плаћање новчаних казни, речено је на данашњем скупу предузетника у ПКС-у.
Директор сектора за предузетништво ПКС, Бранислава Симанић рекла је да члан 131. Закона о пореском поступку и администрацији негативно утиче на пословање предузетништва у Србији.
Желимо да порески инспектори приликом обављања контрола, у случају да установе неку неправилност, не изричу меру привремене забране обављања делатности. Циљ је да предузетници имају могућност да наставе да раде, а да им се изрекне новчана казна, каже Симанић за Танјуг.
На састанку у ПКС је речено да тренутни закон негативно утиче и на буџет Србије, јер док су радње затворене у буџет се не сливају средства по основу пореза на добит, акциза и ПДВ-а.
Ако затворимо неку радњу од тога нема користи нико. Морамо наћи други начин да се боримо против сиве економије и нелојалне конкуренције, а то није затварањем објеката, нагласио је в.д. председника Извршног одбора заједнице предузетника ПКС.
Он је казао да, уколико иницијатива прође надлежне инстанце у Комори, захтев ће се упутити Влади на разматрање.
Потпредседник ПКС Мирослав Милетић, казао је да је веома значајно ширити предузетништво у Србији, те да је једна од тренутних активности Коморе и формирање Парламената привредника.
Предузетништво је од стране државе препознато као један од најзначајнијих сегмената у јачању наше економије, јер је познато да 95 одсто економије Европске уније чине мала и средња предузећа, казао је Милетић.
На састанку је речено да је посебно отежавајућа околност за предузетнике и чињеница, да док трају мере забране обављања делатности, послодавци морају да одјаве запослене са обавезног социјалног осигурања. Међутим, након поновног отварања објеката, послодавци опет морају да исте раднике пријаве на социјално осигурање.