Umesto zatvaranja radnji, novčane kazne
BEOGRAD: Privredna komora Srbije i Zajednica preduzetnika PKS pokrenuli su inicijativu kako bi se preduzetnicima kojima poreski inspektor zatvori preduzeće zbog nepravilnosti u radu, ipak, omogućio dalji rad, ali uz plaćanje novčanih kazni, rečeno je na današnjem skupu preduzetnika u PKS-u.
Direktor sektora za preduzetništvo PKS, Branislava Simanić rekla je da član 131. Zakona o poreskom postupku i administraciji negativno utiče na poslovanje preduzetništva u Srbiji.
Želimo da poreski inspektori prilikom obavljanja kontrola, u slučaju da ustanove neku nepravilnost, ne izriču meru privremene zabrane obavljanja delatnosti. Cilj je da preduzetnici imaju mogućnost da nastave da rade, a da im se izrekne novčana kazna, kaže Simanić za Tanjug.
Na sastanku u PKS je rečeno da trenutni zakon negativno utiče i na budžet Srbije, jer dok su radnje zatvorene u budžet se ne slivaju sredstva po osnovu poreza na dobit, akciza i PDV-a.
Ako zatvorimo neku radnju od toga nema koristi niko. Moramo naći drugi način da se borimo protiv sive ekonomije i nelojalne konkurencije, a to nije zatvaranjem objekata, naglasio je v.d. predsednika Izvršnog odbora zajednice preduzetnika PKS.
On je kazao da, ukoliko inicijativa prođe nadležne instance u Komori, zahtev će se uputiti Vladi na razmatranje.
Potpredsednik PKS Miroslav Miletić, kazao je da je veoma značajno širiti preduzetništvo u Srbiji, te da je jedna od trenutnih aktivnosti Komore i formiranje Parlamenata privrednika.
Preduzetništvo je od strane države prepoznato kao jedan od najznačajnijih segmenata u jačanju naše ekonomije, jer je poznato da 95 odsto ekonomije Evropske unije čine mala i srednja preduzeća, kazao je Miletić.
Na sastanku je rečeno da je posebno otežavajuća okolnost za preduzetnike i činjenica, da dok traju mere zabrane obavljanja delatnosti, poslodavci moraju da odjave zaposlene sa obaveznog socijalnog osiguranja. Međutim, nakon ponovnog otvaranja objekata, poslodavci opet moraju da iste radnike prijave na socijalno osiguranje.