Sombor: Nekretnine prolaze kroz rešeto
SOMBOR: Mada su poznati, za srpske prilike, kao izuzetno uredne platiše kada su u pitanju svi komunalni računi i poreske obaveze po osnovu posedovanja nekretnina, Somborci od prvih dana maja imaju priliku da u svojim domovima „ugoste“ popisivače gradske poreske administracije.
Naime, ulazeći u program „Reforma poreza na imovinu“ koji se u našoj zemlji provodi u 45 lokalnih samouprava, ovdašnja varoška poreska administracija je rešila da u potpunosti uvede red u svoje registre, odnosno da postojeću bazu podataka „ukrsti“ sa stvarnim stanjem na terenu.
Cilj programa, kako tvrde poreznici, je da se u narednih šest meseci koliko traje projekat evidentiraju svi obveznici, odnosno da svi plaćaju porez na imovinu kojom stvarno raspolažu. Time bi se pre svega uveo red u evidenciju poreskih obaveza građana, ali bi se postiglo i ravnomerno opterećenje poreskih obveznika, umiruju ovdašnju javnost iz lokalne poreske administracije.
Naglašava se da će u prvoj fazi implementacije projekta 17 popisivača otpočeti popis nepokretnosti na teritoriji Grada Sombora, tako da građani mogu očekivati u narednom periodu njihovu posetu. Kako poručuju iz gradske uprave popisivači će imati i odgovarajuće legitimacije za obavljanje ovog posla.
„Molimo građane da popisivačima izađu u susret, da im pruže sve neophodne podatke, odnosno popune odgovarajuću poresku prijavu i ispune zakonsku obavezu. Sredstva prikupljena po osnovu naplate poreza na imovinu koriste se za održavanje i građenje ulica, puteva, vodovodne i kanalizacione mreže, škola, vrtića i drugih objekata. Redovnim plaćanjem poreza značajno utičemo na kvalitet života u našoj sredini i dajemo doprinos razvoju našeg mesta”, stoji u dopisu Odeljenja lokalne poreske administracije GU Sombora.
Više reda i u adresama
Do kraja ove godine više reda bi trebalo da se uvede i u varoški adresni registar, čime će svaka ulica dobiti svoje ime, a žitelji adresu sa tačnom kućnom „numerom“ na kojoj žive. Završetkom ovog posla konačno će odzvoniti situaciji da su adrese velikog broja zgrada u naselju Nova Selenča obeležene slovima pa brojem ( npr. T-4), da čak stotinak novoformiranih ulica nemaju adekvatan naziv nego su urbanistički i katastarski nelogično „priključene“ postojećim, ali i da velikom broju građana u ličnim dokumentima umesto kućnog broja piše „bb“, (odnosno bez broja).
Ceo program „Reforma poreza na imovinu“ finansira Švajcarska agencija za razvoj i saradnju, a Vlada Švajcarske je za pet najuspešnijih opština, odnosno gradova obezbedila nagradni fond u iznosu od milion franaka. Sombor, koji je inače u samom vrhu srpskih lokalnih samouprava kada je u pitanju proces digitalizacije izdavanja građevinskih dozvola, stvaranje povoljne poslovne klime... za sprovođenje ovog programa koji bi trebao da uvede dodatni red u poreske „libre“ izabran je među 92 lokalne samouprave koliko ih se prijavilo za učešće u projektu.
M. Miljenović