Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Italija-analiza: Važno je virusno mapiranje teritorija

05.04.2020. 14:31 14:33
Piše:
Izvor: Pixabay.com

TRST: Italijanski ministar za zdravstvo Roberto Speranca izjavio je danas -"nije gotovo, situacija ostaje dramatična,vanredna situacija se nastavlja i pred nama su drugi teški meseci", uz navođenje pet ključnih tačaka u daljoj borbi protiv epidemije korona.

TRST: Italijanski ministar za zdravstvo Roberto Speranza izjavio je danas -"nije gotovo, situacija ostaje dramatična,vanredna situacija se nastavlja i pred nama su drugi teški meseci", uz navođenje pet ključnih tačaka u daljoj borbi protiv epidemije korona.

U intervjuju dnevniku "La Repubblica" on je predočio sledeće korake države u borbi protiv koronavirusa: nastavak socijalnog distanciranja, široka upotreba sredstva zaštite za sve, a ne samo zadrvstvene radnike, opremanje bolnica za Kovid 19 na celoj teritoriji zemlje, jačanje lokalnih zdravstvenih mreža, masovno testiranje i mapiranje broja zaraženih u Italiji, gde upućuje on i na upotrebu mobilnih aplikacija, korejski model, za proveru kontakata onih koji su pozitivni na KOVID19.



Bolnice za Kovid predstavljaju, treću tačku plana ministra iz dva razloga, pre svega zato što se ne može isključiti talas povratka epidemije sve dok ne postoji vakcina; te zato što su zato što su meešovite bolnica u ovom kontekstu neizvodljive.



Previše je rizično za druge pacijente, previše rizično za svo osoblje.



Četvrta stavka na spisku ministra zdravlja se odnosi se na brisove/tampone, koje je potrebno provesti masovno.



Ovaj postupak će omogućiti „virusno mapiranje teritorija" sa uzorkom miliona građana. Samo na taj način moći će se znati koliko je Italijana, zaraženo virusom, koliko je imunih, koliko i u kojem područje se ljudi mogu vratiti normalnom životu.



Mobilna aplikacija će omogućiti da utvrde brzo sva kretanja i kontakti zaraženog pacijenta u poslednjih 48 sati pre infekcije, što omogućava da pokretanje "kućne nege" onih koji bi mogli biti zaraženi ili su već.

Zaraženo 11.252 zdravstvenih radnika, umrlo 80 lekara

U poslednja 24 sata u Italiji su umrla su još dva lekara, pa se ukupan broj žrtava Kovid 19 popeo na 80.



Prema poslednjim podacima Visokog Instituta za Zdravstvo ukupno je zaraženo 11.252 zdravstvenih radnika.



Najmlađi preminuli lekar imao je 46 godina, a najstariji 90 godina. Među žrtvama su mnogi koji su se odazvali na poziv civilne zaštite, i iako penzionisani, vratili su se u službu.



Jedan od razloga za smrt lekara je to što u ranoj fazi epidemije nisu bili dovoljno zastićeni, i što su često bili prisiljeni na intervenciju čak i golim rukama.



Nacionalna federacija udruženja medicinskih sestara saopštila je dramatične brojke zaraze među medicinskim sestrama. Do sada 25 je umrlo tokom epidemije, a broj zaraženih dostigao je 5.500, 1.500 više nego pre šest dana.



Prema portparolu Federacije Toninu Aceti, to odgovara 52% svih medicinskih sestara:

"Profesionalci ostaju posvećeni pacijentu, mnogi rade i u smenama od čak 12 sati svaki, a rad sa zaraženima povećava šanse za zarazu ", rekao je Toninu Aceti.

Stručnjaci: Socijalno distanciranje spasilo u Italiji 38.000 života

Najbolja vest od početka epidemije u Italiji je da prvi put opada broj pacijenata koji su na intenzivnoj nezi, ali stručnjaci najavljuju da će se restriktivne mere u borbi protiv epidemije koronavirusa zadržati još, da će biti ukidane postepeno, a opravdanost toga potvrdilo je istraživanje Imperial College London koje je pokazalo je da je politika socijalnog distanciranja spasila je samo u Italiji 38 hiljada života.



U Italiji je u poslednjih 24 sata zabeleženo 2.886 zaraženih, a ukupni broj zaraženih od početka epidemije u Italiji je 88.274. Ozdravilo je 1.238 osoba, a u izolaciji bez simptoma ili s blagim simptomima, zaraze koronavirusom je porastao za 63% od ukupnog broja inficiranih inficiranih.



Broj umrlih u 24 sata ostaje visok, 681, ali i dalje opada.



"Naša borba protiv koronavirusa se nastavlja nesmanjeno. Ne možemo misliti da pobeđujemo, nismo protivnika saterali u ćošak. Pokazatelji nam samo govore da počinjemo ograničavati razmere zaraze. Ali veličina epidemije, iako opada, ipak je još uvek velika. Moramo se odupreti razmišljanju da je već došlo vreme da se vratimo na normalno ponašanje", rekao je komesar za vanredne situacije Domeniko Arkuri.



Stručnjaci najavljuju da će se restriktivne mere u borbi protiv epidemije koronavirusa zadržati još, biće ukidane postepeno, ali neće krenuti pre nego indeks zaraznosti R, koji sada oscilira oko 1, padne na najmanje 0,5.



Kada je u martu počela da se širi epidemija u Italiji, indeks zaraze bio je R3, što znači da je svaka zaražena osoba prenosila infekciju na još najmanje tri osobe.

Od 10 marta kada je uveden karantin za celu Italiju, i posebno obaveza socijalnog distanciranja, indeks R je u opadanju.

Autor:
Pošaljite komentar
U Italiji danas umrla 681 osoba, novih 4.805 slučajeva

U Italiji danas umrla 681 osoba, novih 4.805 slučajeva

04.04.2020. 20:06 20:08