Италија-анализа: Важно је вирусно мапирање територија
ТРСТ: Италијански министар за здравство Роберто Сперанца изјавио је данас -"није готово, ситуација остаје драматична,ванредна ситуација се наставља и пред нама су други тешки месеци", уз навођење пет кључних тачака у даљој борби против епидемије корона.
ТРСТ: Италијански министар за здравство Роберто Сперанза изјавио је данас -"није готово, ситуација остаје драматична,ванредна ситуација се наставља и пред нама су други тешки месеци", уз навођење пет кључних тачака у даљој борби против епидемије корона.
У интервјују дневнику "Ла Repubblica" он је предочио следеће кораке државе у борби против коронавируса: наставак социјалног дистанцирања, широка употреба средства заштите за све, а не само задрвствене раднике, опремање болница за Ковид 19 на целој територији земље, јачање локалних здравствених мрежа, масовно тестирање и мапирање броја заражених у Италији, где упућује он и на употребу мобилних апликација, корејски модел, за проверу контаката оних који су позитивни на КОВИД19.
Болнице за Ковид представљају, трећу тачку плана министра из два разлога, пре свега зато што се не може искључити талас повратка епидемије све док не постоји вакцина; те зато што су зато што су меешовите болница у овом контексту неизводљиве.
Превише је ризично за друге пацијенте, превише ризично за сво особље.
Четврта ставка на списку министра здравља се односи се на брисове/тампоне, које је потребно провести масовно.
Овај поступак ће омогућити „вирусно мапирање територија" са узорком милиона грађана. Само на тај начин моћи ће се знати колико је Италијана, заражено вирусом, колико је имуних, колико и у којем подручје се људи могу вратити нормалном животу.
Мобилна апликација ће омогућити да утврде брзо сва кретања и контакти зараженог пацијента у последњих 48 сати пре инфекције, што омогућава да покретање "кућне неге" оних који би могли бити заражени или су већ.
У последња 24 сата у Италији су умрла су још два лекара, па се укупан број жртава Ковид 19 попео на 80.
Према последњим подацима Високог Института за Здравство укупно је заражено 11.252 здравствених радника.
Најмлађи преминули лекар имао је 46 година, а најстарији 90 година. Међу жртвама су многи који су се одазвали на позив цивилне заштите, и иако пензионисани, вратили су се у службу.
Један од разлога за смрт лекара је то што у раној фази епидемије нису били довољно застићени, и што су често били присиљени на интервенцију чак и голим рукама.
Национална федерација удружења медицинских сестара саопштила је драматичне бројке заразе међу медицинским сестрама. До сада 25 је умрло током епидемије, а број заражених достигао је 5.500, 1.500 више него пре шест дана.
Према портпаролу Федерације Тонину Ацети, то одговара 52% свих медицинских сестара:
"Професионалци остају посвећени пацијенту, многи раде и у сменама од чак 12 сати сваки, а рад са зараженима повећава шансе за заразу ", рекао је Тонину Ацети.
Најбоља вест од почетка епидемије у Италији је да први пут опада број пацијената који су на интензивној нези, али стручњаци најављују да ће се рестриктивне мере у борби против епидемије коронавируса задржати још, да ће бити укидане постепено, а оправданост тога потврдило је истраживање Империал College Лондон које је показало је да је политика социјалног дистанцирања спасила је само у Италији 38 хиљада живота.
У Италији је у последњих 24 сата забележено 2.886 заражених, а укупни број заражених од почетка епидемије у Италији је 88.274. Оздравило је 1.238 особа, а у изолацији без симптома или с благим симптомима, заразе коронавирусом је порастао за 63% од укупног броја инфицираних инфицираних.
Број умрлих у 24 сата остаје висок, 681, али и даље опада.
"Наша борба против коронавируса се наставља несмањено. Не можемо мислити да побеђујемо, нисмо противника сатерали у ћошак. Показатељи нам само говоре да почињемо ограничавати размере заразе. Али величина епидемије, иако опада, ипак је још увек велика. Морамо се одупрети размишљању да је већ дошло време да се вратимо на нормално понашање", рекао је комесар за ванредне ситуације Доменико Аркури.
Стручњаци најављују да ће се рестриктивне мере у борби против епидемије коронавируса задржати још, биће укидане постепено, али неће кренути пре него индекс заразности Р, који сада осцилира око 1, падне на најмање 0,5.
Када је у марту почела да се шири епидемија у Италији, индекс заразе био је Р3, што значи да је свака заражена особа преносила инфекцију на још најмање три особе.
Од 10 марта када је уведен карантин за целу Италију, и посебно обавеза социјалног дистанцирања, индекс Р је у опадању.