Geopolitička zajednica Evrope za zajedničke izazove
BEOGRAD: Predsednik Evropskog saveta Šarl Mišel izjavio je danas da smatra da je stvaranje evropske geopolitičke zajednice prilika da se uspostave makar dva puta godišnje sastanci lidera zemalja EU i Zapadnog Balkana na kojima će se razgovarati i pronalaziti rešenja za napredak svih.
Mišel je nakon sastanka sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, a odgovarajući na pitanje novinara šta bi tačno predstavljala ta zajednica, kazao da smatraju da treba da postoji politička platforma, format uz pomoć koje bi se, kako je rekao, odmah svi zajedno posvetili konkretnim izazovima.
Konkretizujući svoj odgovor Mišel je naveo primer energetike u Evropi i pokretanja zajedničke platforme za dopremanje tečnog prirpodnog gasa.
Međutim, dodaje, imali su poteškoće zbog rata u Ukrajini, što znači da u Evropi svi moraju da sarađuju i koordinišu, razgovaraju jedni sa drugima i na taj način postižu najviše moguće nivoe razumevanja.
"Ova politički platforma će se posvetiti nekim zajedničkim izazovima, naročito spoljnopolitičkim izazovima i geopolitičkim izazovima. Ko i kako će to da radi konkretnije, imamo nekih konkretnijih ideja, ali naš cilj je da saslušamo prijatelje i partnere kako bismo zajedno izgradili tu platformu, kako bismo se postarili da bude efikasna", kazao je Mišel.
Ističe da ovo nije neka nova ideja iz Brisela koja bi nešto odložila.
"Smatram da ako imamo priliku za češće razmene geopolitičkih mišljenja, da je dobro da barem dva puta godišnje imamo sastanke na najvišim nivoima kako bi zajedno odlučili koji su zajednički prioriteti. Ovo bi bilo izuzetni važno i u okviru tog formata i u okviru EU i za one koji bi da se pridruže EU. Bilo bi od pomoći", kazao je Mišel.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da ne vidi ništa loše u inicijativi za stvaranje evropske geopolitičke zajednice i da nema ništa protiv toga, kao i da veruje da će se Srbija rado i sa zadovoljstvom priključiti.
Vučić je to rekao nakon sastanka sa predsednikom Evropskog saveta Šarlom Mišelom, odgovarajući na pitanje novinara da li vidi Srbiju u toj zajednici i budućnost zapadnog Balkana u odnosu na tu zajednicu.
"Ne vidim nikakve zavereničke teorije u tome, za mene je to važan korak napred i zahvalan sam predsedniku Mišelu i francuskom predsedniku Emanuelu Makronu na toj inicijativi", kazao je predsednik.
Navodeći da će uvek biti onih koji će da pronalaze "dlaku u jajetu", Vučić kaže da je za njega to velika promena i važna stvar.
"Samo to da imamo priliku da dva puta godišnje razgovaramo sa 27 lidera zemalja EU uvek, bez obzira na trenutnu situaciju, odnosno da li je izbio neki rat ili izbeglička kriza, korona kriza, da svaki put imamo dva puta godišnje da prisustvujemo velikim samitima i da imamo priliku da govorimo, to je velika promena i važna stvar", navodi Vučić.
Predsednik kaže da na taj način mogu da se iznose stavovi, štiti svoja zemlju.
"Tako možete da tražite, molite, da se borite za svoju zemlju efektivnije i efikasnije nego sada. Samo da je to posledica ovoga o čemu je govorio predsednik Mišel pa nije malo, a hvala mu na tome što je rekao da su spremni da razgovaraju o onome što nas zaista muči", kaže.
Vučić navodi primer da Srbija, Severna Makedonija i Albanija nemaju mnogo od dogovora za brz prolaz robe na svojim granicama ,jer uvek se stigne do granica sa Mađarskom ili Hrvatskom gde kamioni više ne mogu tako brzo da prolaze.
"Tako bismo napravili nešto što bi nam uštedelo operativne troškove kompanijama, mnogo novca bi ostajalo više u zemlji, mnogo bi nam kompanije više zarađivale, a to je samo jedan mali segment, a uvek možete posebno da razgovarate o uslugama, ljudima...", dodaje.
Veruje da su to velike stvari koje su pred nama i da možemo mnogo toga dobrog da uradimo.
Kako kaže, to je značajno za sve nas na Zapadnom Balkanu, a poseta Šarla Mišela je jedna "energizacija svega što bi trebalo, kao neka dobra posledica, da se dogodi i 23. juna u Briselu kada će biti veliki samit na kojem će i Srbija imati svog predstavnika.
"Mislim da je dobra stvar, uvek je lako pronalaziti manu nečemu i nešto kritikovati. Ne mogu tu da se svrstavam u većinu i ne mogu negativno da se odnosim prema svemu. Ne vidim ništa loše u ovome za Srbiju i što se Srbije tiče verujem da posle razgovora sa predstavnicima Vlade, da ćemo se sa velikim zadovoljstvom i nadom prikloniti, priključiti tome", zaključio je predsednik.