Геополитичка заједница Европе за заједничке изазове
БЕОГРАД: Председник Европског савета Шарл Мишел изјавио је данас да сматра да је стварање европске геополитичке заједнице прилика да се успоставе макар два пута годишње састанци лидера земаља ЕУ и Западног Балкана на којима ће се разговарати и проналазити решења за напредак свих.
Мишел је након састанка са председником Србије Александром Вучићем, а одговарајући на питање новинара шта би тачно представљала та заједница, казао да сматрају да треба да постоји политичка платформа, формат уз помоћ које би се, како је рекао, одмах сви заједно посветили конкретним изазовима.
Конкретизујући свој одговор Мишел је навео пример енергетике у Европи и покретања заједничке платформе за допремање течног прирподног гаса.
Међутим, додаје, имали су потешкоће због рата у Украјини, што значи да у Европи сви морају да сарађују и координишу, разговарају једни са другима и на тај начин постижу највише могуће нивое разумевања.
"Ова политички платформа ће се посветити неким заједничким изазовима, нарочито спољнополитичким изазовима и геополитичким изазовима. Ко и како ће то да ради конкретније, имамо неких конкретнијих идеја, али наш циљ је да саслушамо пријатеље и партнере како бисмо заједно изградили ту платформу, како бисмо се постарили да буде ефикасна", казао је Мишел.
Истиче да ово није нека нова идеја из Брисела која би нешто одложила.
"Сматрам да ако имамо прилику за чешће размене геополитичких мишљења, да је добро да барем два пута годишње имамо састанке на највишим нивоима како би заједно одлучили који су заједнички приоритети. Ово би било изузетни важно и у оквиру тог формата и у оквиру ЕУ и за оне који би да се придруже ЕУ. Било би од помоћи", казао је Мишел.
Председник Србије Александар Вучић изјавио је данас да не види ништа лоше у иницијативи за стварање европске геополитичке заједнице и да нема ништа против тога, као и да верује да ће се Србија радо и са задовољством прикључити.
Вучић је то рекао након састанка са председником Европског савета Шарлом Мишелом, одговарајући на питање новинара да ли види Србију у тој заједници и будућност западног Балкана у односу на ту заједницу.
"Не видим никакве завереничке теорије у томе, за мене је то важан корак напред и захвалан сам председнику Мишелу и француском председнику Емануелу Макрону на тој иницијативи", казао је председник.
Наводећи да ће увек бити оних који ће да проналазе "длаку у јајету", Вучић каже да је за њега то велика промена и важна ствар.
"Само то да имамо прилику да два пута годишње разговарамо са 27 лидера земаља ЕУ увек, без обзира на тренутну ситуацију, односно да ли је избио неки рат или избегличка криза, корона криза, да сваки пут имамо два пута годишње да присуствујемо великим самитима и да имамо прилику да говоримо, то је велика промена и важна ствар", наводи Вучић.
Председник каже да на тај начин могу да се износе ставови, штити своја земљу.
"Тако можете да тражите, молите, да се борите за своју земљу ефективније и ефикасније него сада. Само да је то последица овога о чему је говорио председник Мишел па није мало, а хвала му на томе што је рекао да су спремни да разговарају о ономе што нас заиста мучи", каже.
Вучић наводи пример да Србија, Северна Македонија и Албанија немају много од договора за брз пролаз робе на својим границама ,јер увек се стигне до граница са Мађарском или Хрватском где камиони више не могу тако брзо да пролазе.
"Тако бисмо направили нешто што би нам уштедело оперативне трошкове компанијама, много новца би остајало више у земљи, много би нам компаније више зарађивале, а то је само један мали сегмент, а увек можете посебно да разговарате о услугама, људима...", додаје.
Верује да су то велике ствари које су пред нама и да можемо много тога доброг да урадимо.
Како каже, то је значајно за све нас на Западном Балкану, а посета Шарла Мишела је једна "енергизација свега што би требало, као нека добра последица, да се догоди и 23. јуна у Бриселу када ће бити велики самит на којем ће и Србија имати свог представника.
"Мислим да је добра ствар, увек је лако проналазити ману нечему и нешто критиковати. Не могу ту да се сврставам у већину и не могу негативно да се односим према свему. Не видим ништа лоше у овоме за Србију и што се Србије тиче верујем да после разговора са представницима Владе, да ћемо се са великим задовољством и надом приклонити, прикључити томе", закључио је председник.