Digitalizacija temelj za savremenu opštinsku samoupravu
Učesnici konferencije „Stvaranje digitalnih lokalnih skupština” u „Master centru” u Novom Sadu drugog dana razgovarali su o izazovima uspostavljanja digitalnog parlamenta, odnosno o pravnom okviru, resursima i platformama, uz poruku da je digitalizacija lokalnih skupština neophodan korak napred ka dostizanju nivoa demokratije zemalja razvijenog Zapada.
„Živimo u 21. veku i bez digitalizacije se ne može, ona je upravo taj put kojim ćemo ići u narednom periodu“, istakao je na konferenciji pokrajinski sekretar za regionalni razvoj, međuregionalnu saradnju i lokalnu samoupravu Ognjen Bjelić.
On je poručio da će digitalizacija lokalnih parlamenata naići i na podršku Pokrajinske vlade, uz napomenu da je njegov sekretarijat do sada finansirao izradu strateških dokumenata i projektno-tehničke dokumentacije u oblasti digitalizacije, kao i niz osnovnih stvari koje se doprinose kvalitetnijem odnosu između javne uprave i građana.
Po njegovim rečima, Pokrajinska vlada će u toku sledeće godine izdvojiti značajan novac za digitalizaciju. Pokrajinski sekretar je pohvalio Skupštinu Novog Sada jer je već uvela rad e-parlamenta.
„Novi Sad, kao najveći grad u Vojvodini i drugi u Srbiji, daje primer puta kojim treba da se ide i već se osećaju prednosti koje digitalizacija nosi“, kazao je Bjelić.
Prezentacija u Skupštini Novog Sada
Predsednik Skupštine Grada Novog Sada Zdravko Jelušić prezentovao je učesnicima Konferencije „Stvaranje digitalnih lokalnih skupština” funkcionisanje i rad elektronskog sistema vođenja sednica koji je implementiran u novosadskom parlamentu. Tokom prezentacije, Jelušić je sproveo učesnike Konferencije, predstavnike lokalnih skupština u Srbiji, kroz simulaciju sednice predstavljajući elektronski sistem e-Poslovnik, kao i moguće situacije s kojima se odbornici susreću tokom redovnih zasedanja gradske skupštine: utvrđivanje kvoruma, usvajanje dnevnog reda, spajanje rasprava, javljanje odbornika, povreda Poslovnika, usvajanje i odbijanje tačaka, usvajanje i neprihvatanje amandmana i drugo.
Generalni sekretar Skupštine AP Vojvodine Nikola Banjac istakao je da se uvođenjem digitalizacije u rad lokalnih parlamenata u većoj meri poštuju prava građana u smislu pravovremenosti dobijanja informacija, a da se same skupštine tako lakše stavljaju u servis svih žitelja tih opština.
„Sada imamo revoluciju na tom polju, čiji je zamah u velikoj meri pokrenula Vlada Srbije“, ocenio je Banjac.
„Imamo privilegiju da učestvujemo u nečemu tako velikom, što će preoblikovati način rada parlamenata i državne uprave u narednom periodu, i sada postavljamo temelje za budući rad parlamenata, kako u AP Vojvodini, tako i u čitavoj Srbiji.“
Na koferenciji je zaključeno da uvođenje digitalizacije u rad lokalnih samouprava i skupština predstavlja koračanje rame uz rame s razvijenijim zemljama, a na osnovu iskustava koje su izneli predstavnici parlamenata Mađarske i Velsa, ocenjeno je da svi gradovi i opštine u Srbiji zaslužuju da budu u ravni s evropskim standardima te da je ključno što pre shvatiti važnost digitalizacije i aktivnog učešća lokalnih samouprava na društvenim mrežama.
Konferencija „Stvaranje digitalnih lokalnih skupština” završava se danas, a za dva dana trajanja okupila je gotovo 400 predstavnika lokalnih parlamenata iz Srbije, okruženja, ali i čitave Evrope.
S. Krstić