Spomenik nevinim žrtvama u fokusu zasedanja održane Skupštine grada
Mada su novosadski odbornici većinom glasova usvojili niz urbanističkih planova, izveštaje o šestomesečnom poslovanju JGSP-a, „Puta“, „Parking-servisa“ i Spensa, odobrili pretvaranje dugova „Simpa“ i Slobodne carinske zone u vlasnički udeo Grada u tim preduzećima, sednicom Skupštine grada dominirala je tema otvorena na prethodnoj – podizanje spomenika svim nevinim žrtvama u Novom Sadu iz 1944. i 1945. godine.
Na ovoj sednici na dnevnom redu našao se tako predlog o formiranju odbora za podizanje spomenika, dok je vladajuća većina, izuzev odbornika SPS-a, odbacila predlog odborničke grupe SRS-a da na dnevni red dođe njihov predlog o povlačenju prethodne odluke o podizanju tog ratnog memorijala.
Na vanrednoj pres-konferenciji povodom toga se zatim oglasio šef odborničke grupe SRS-a Đurađ Jakšić, iznoseći listu s imenima civilnih žrtava koju je utvrdila Međudržavna komisija Mađarske i Srbije, u čijem opisu su stajali i zločini za koje su većinom osuđeni i pogubljeni. Ta lista od oko 1.300 imena, u osnovi je inicijative za podizanje spomenika koju je pokrenuo Savez vojvođanskih mađara, a radikali, uz demokrate, tvrde da se Komisija u izveštaju nije bavila krivicom žrtava te da su na njoj našli i učesnike Racije u Novom Sadu i Čurugu, saradnike okupatora i više i niže oficire okupatorske vojske. Opozicija je zauzela stav da je to izjednačavanje žrtava fašizma i njihovih yelata.
S druge strane, odbornik SVM-a i predsednik Saveta za kulturu Đula Kiš kaže da odbornik u novosadskoj skupštini ima pravo da kaže i neistinu i da predstavi lažne podatke, a da ne odgovara pred zakonom. Po njemu, postoji razlog što su stručnjaci SANU i Mađarske akademije nauka sastavili spisak od 1.302 imena žrtava, dok tvrdi da je pravi spisak nestao iz arhiva tokom devedesetih godina prošlog veka, te da postoje ljudi koji su ga videli. Što se tiče pitanja nevinosti žrtava, Kiš je rekao da je to nadležna da utvrdi Srpska akademija nauka i umetnosti i da političke stranke ne bi trebalo da sumnjaju u sud institucija. On je dodao da će na spomeniku pisati „Svim nevinim žrtvama 1944. i 1945. godine“ na srpskom, mađarskom i nemačkom.
Predsednik Skupštine grada i odbornik SNS-a Zdravko Jelušić tokom rasprave na sednici rekao je da tema suviše ozbiljna, te da niko u gradu ne može doneti odluku o podizanju spomenika dok to ne odobri komisija Ministarstva za kulturu i na potpiše ministar. On je dodao da Skupština postupa po proceduri koju propisuje novi Zakon o ratnim memorijalima. Da bi komisija Ministarstva uopšte donela odluku, predlog mora da ima propratnu dokumentaciju, kao što je idejno rešenje, potrebne dozvole i saglasnosti...
Za Sašu Novakovića iz POKS-a, spomenik je za žrtve komunizma koje nisu sarađivale s okupatorom, ali su bile za kralja.
Nakon poduže rasprave o Predlogu odluke za formiranje odbora za podizanje spomenika, od ukupno 65 odbornica i odbornika, 42 je glasalo za, 17 je bilo protiv, dok šestoro nije glasalo.
Pre tih istorijskih tema, Skupština je obaveštena o ostavci odbornika Jedinstvene Srbije Siniše Adamovića, a potom su odbornici razmatrali osam predloga planova detaljne i generalne regulacije, za koje je članica Gradskog veća za urbanizam i zaštitu životne sredine Mira Radenović kazala, odgovarajući na kritike opozicije, da rešavaju izgradnju javne garaže u Šafarikovoj ulici, kao i da omogućuju kanalizaciju u Velikom ritu i Malom Beogradu, što je preduslov da Grad komunalno potpuno opremi ta naselja.
Po njenim rečima, da Grad unapređuje uslove života, pokazju izmene planova koje će omogućiti izgradnju atletskog stadiona na Jugovićevu, hraniteljskog centra i kulturnog centra na Novom naselju, dok je na mestu nekadašnje policijske stanice u Ulici Miše Dimitrijevića novim izmenama predviđena izgradnja vrtića.
Izveštaji o poslovanju preduzeća prošli su uobičajene opozicione kritike, gde je stanje u GSP-u bilo vodeća tema, dok je izveštaj o radu Apoteke „Novi Sad“ u prethodnoj godini pokazao tešku situaciju u kojoj je ta ustanova.
S. Krstić