Споменик невиним жртвама у фокусу заседања одржане Скупштине града
Мада су новосадски одборници већином гласова усвојили низ урбанистичких планова, извештаје о шестомесечном пословању ЈГСП-а, „Пута“, „Паркинг-сервиса“ и Спенса, одобрили претварање дугова „Симпа“ и Слободне царинске зоне у власнички удео Града у тим предузећима, седницом Скупштине града доминирала је тема отворена на prеthodnoj – подизање споменика свим невиним жртвама у Новом Саду из 1944. и 1945. године.
На овој седници на дневном реду нашао се тако предлог о формирању одбора за подизање споменика, док је владајућа већина, изузев одборника СПС-а, одбацила предлог одборничке групе СРС-а да на дневни ред дође њихов предлог о повлачењу prеthodnе одлуке о подизању тог ратног меморијала.
На ванредној прес-конференцији поводом тога се затим огласио шеф одборничке групе СРС-а Ђурађ Јакшић, износећи листу с именима цивилних жртава коју је утврдила Међудржавна комисија Мађарске и Србије, у чијем опису су стајали и злочини за које су већином осуђени и погубљени. Та листа од око 1.300 имена, у основи је иницијативе за подизање споменика коју је покренуо Савез војвођанских мађара, а радикали, уз демократе, тврде да се Комисија у извештају није бавила кривицом жртава те да су на њој нашли и учеснике Рације у Новом Саду и Чуругу, сараднике окупатора и више и ниже официре окупаторске војске. Опозиција је заузела став да је то изједначавање жртава фашизма и њихових yеlata.
С друге стране, одборник СВМ-а и председник Савета за културу Ђула Киш каже да одборник у новосадској скупштини има право да каже и неистину и да представи лажне податке, а да не одговара пред законом. По њему, постоји разлог што су стручњаци САНУ и Мађарске академије наука саставили списак од 1.302 имена жртава, док тврди да је прави списак нестао из архива током деведесетих година прошлог века, те да постоје људи који су га видели. Што се тиче питања невиности жртава, Киш је рекао да је то надлежна да утврди Српска академија наука и уметности и да политичке странке не би требало да сумњају у суд институција. Он је додао да ће на споменику писати „Свим невиним жртвама 1944. и 1945. године“ на српском, мађарском и немачком.
Председник Скупштине града и одборник СНС-а Здравко Јелушић током расправе на седници рекао је да тема сувише озбиљна, те да нико у граду не може донети одлуку о подизању споменика док то не одобри комисија Министарства за културу и на потпише министар. Он је додао да Скупштина поступа по процедури коју прописује нови Закон о ратним меморијалима. Да би комисија Министарства уопште донела одлуку, предлог мора да има пропратну документацију, као што је идејно решење, потребне дозволе и сагласности...
За Сашу Новаковића из ПОКС-а, споменик је за жртве комунизма које нису сарађивале с окупатором, али су биле за краља.
Након подуже расправе о Предлогу одлуке за формирање одбора за подизање споменика, од укупно 65 одборница и одборника, 42 је гласало за, 17 је било против, док шесторо није гласало.
Пре тих историјских тема, Скупштина је обавештена о оставци одборника Јединствене Србије Синише Адамовића, а потом су одборници разматрали осам предлога планова детаљне и генералне регулације, за које је чланица Градског већа за урбанизам и заштиту животне средине Мира Раденовић казала, одговарајући на критике опозиције, да решавају изградњу јавне гараже у Шафариковој улици, као и да омогућују канализацију у Великом риту и Малом Београду, што је предуслов да Град комунално потпуно опреми та насеља.
По њеним речима, да Град унапређује услове живота, показју измене планова које ће омогућити изградњу атлетског стадиона на Југовићеву, хранитељског центра и културног центра на Новом насељу, док је на месту некадашње полицијске станице у Улици Мише Димитријевића новим изменама предвиђена изградња вртића.
Извештаји о пословању предузећа прошли су уобичајене опозиционе критике, где је стање у ГСП-у било водећа тема, док је извештај о раду Апотеке „Нови Сад“ у prеthodnoj години показао тешку ситуацију у којој је та установа.
С. Крстић