Profesionalni šetači pasa popularno zanimanje
Uslužno šetanje pasa je u poslednje vreme i kod nas postao popularan način obezbeđivanja dodatnih prihoda. Oglasa za pružanje takvih usluga je sve više, a mogu se naći
na internetu, u izlozima pet-šopova, ili putem preporuke. Da se radi o aktivnosti koja ima ozbiljan potencijal, govori i to što je Kinološka akademija iz Beograda pokrenula kurs za sve one koji žele da se profesionalno bave pet-sitingom i šetanjem pasa, a koji se održava i u našem gradu.
– Potreba za uslužnim čuvanjem i šetanjem kućnih ljubimaca, a prvenstveno pasa, iz godine u godinu raste, naročito u većim gradovima, gde zbog načina života, dosta vlasnika ne može dovoljno vremena da posveti svojim ljubimcima – objašnjava direktor Kinološke akademije Darko Drobnjak. – Tokom kursa, polaznici se upoznaju sa sistematikom rasa, procesom domestikacije, preventivnom zdravstvenom zaštitom, ishranom i negom psa. Najveći akcenat se stavlja na razumevanje govora tela kod životinje, na koji način ljudi i psi komuniciraju, kako prepoznati strah, stres, agresiju i anksioznost kod psa, šta su to tehnike pozitivne motivacije i kako se primenjuju u praksi. Poslednji segment je obuka o načinu odnosa prema klijentima, menayment i nalaženje klijenata.
Po njegovim rečima, interesovanje za kurs je veliko, a do sada su tečaj završile tri grupe polaznika, s ukupno 13 diploma o završenoj obuci. Postoje dva upisna roka, jesenji termin, kada se predavanja održavaju u Novom Sadu, i prolećni, kada su u Beogradu. Broj polaznika po upisnoj grupi, kako kaže Drobnjak, ograničen je na deset, da bi se sa svima moglo raditi interaktivno. On kaže da je polaznicima omogućena i praksa u jednoj od registrovanih agencija za pet-siting u Beogradu. Moderator kursa je bihevijoristkinja i jedan od stručnjaka za ponašanje i korekcije poremećaja ponašanja kod pasa, ali i drugih životinja, dr Dunja Kovač. Kako kaže Drobnjak, mnogi polaznici su ubrzo krenuli i da rade posao za koji su dobili diplomu Kinološke akademije.
– Znanje koje su stekli svakodnevno primenjuju u radu i pored toga vrlo stručno mogu posavetovati vlasnike ukoliko primete neki problem tokom šetnje i čuvanja, i uputiti ih šta dalje da rade i kome da se obrate, ali i rešiti neke od manjih problema zajedno s vlasnikom. Dva polaznika znanje stečeno na kursu primenjuje i u inostrastvu, u SAD i Kanadi, jer s obukom koju su prošli mogu se tim pozivom baviti i van granica naše zemlje – kaže Drobnjak. Po njegovim rečima, kada su u pitanju profesionalni šetači pasa, vlasnici mogu biti sigurni u to da su njihovi ljubimci u sigurnim rukama i pravilno tretirani. Iz tog razloga na sajtu Akademije, njnjnj.kinoac.edu.rs, nalazi se arhiva s bazom izdatih diploma polaznika koji su završili obuku, tako da svaki vlasnik može proveriti svog šetača ili angažovati nekoga.
Pošto se radi o kursu koji je relativno nov na našim prostorima, postoji i veliki broj šetača pasa koji su počeli time da se bave bez sertifikata, imaući u vidu da je za tako nešto presudna ljubav prema tim životinjama, kao i osnovno predznanje, koje nije teško naučiti. Jedna od takvih je i dvadesetpetogodišnja Sanja Živanić, koja se time bavi od 2008. godine.
– Prvu godinu su me zvali samo novinari, ali su posle došle i prave ponude – seća se Sanja. – Počela sam time da se bavim jer volim pse, a zanimljivo je to što u tom poslu pre svega dosta naučiš o ljudima i njihovom načinu razmišljanja.
Kao kaže, cena šetnje varira u zavisnosti od veličine i starosti kuce, a prosek je 300 dinara po satu. Reklamira se na „Fejsbuku” i, kaže, ima posla, opisujući to kao hobi koji je plaćen. Ipak, kako kaže, nije za svakoga.
– Moraš da znaš kao da reaguješ, nekada da budeš hladnokrvan, oštar i strog, ali i da znaš da se maziš – kroz osmeh dodaje Sanja Živanić.
D. Ristić