Obeleženo 174 godine Gradske biblioteke
Dan Gradske biblioteke u Novom Sadu, povodom 174. godišnjice postojanja i rada te ustanove svečano je obeležen programom u Čitaonici biblioteke.
Najstarija ustanova kulture u našem gradu osnovana je 23. septembra 1845. godine, tada kao Srpska čitaonica novosadska, na šta je podsetio direktor Biblioteke Dragan Kojić, i istakao da godišnjicu dočekuju zadovoljni jer su ocene korisnika i šire javnosti za ono što Gradska biblioteka u Novom Sadu radi, uglavnom povoljne.
– Kada se osvrnemo na hod ove staroveke ustanove kulture, čini mi se da smo dostojni naših slavnih predaka, pre svega dr Svetozara Miletića, kao predsednika Srpske čitaonice novosadske, čika Jove Zmaja, Jovana Hadžića i svih drugih naših velikana – smatra Kojić. – Naš kolektiv je svestan svoje uloge u lokalnoj zajednici jer je u obavezi da utiče na formiranje kulturnog identiteta našeg grada, i to je u osnovi našeg poslovanja. Drago mi je što su biblioteke prepoznate kao važni posrednici u promociji znanja, i upravo na tome ćemo graditi perspektivu razvoja i rada Gradske biblioteke u Novom Sadu. Naš grad je uvek mario za knjigu i mi smo zadovoljni s oko 26.000 Novosađana koji se svake godine upišu u svoju Biblioteku i koriste njene usluge.
Program godišnjice obuhvatio je još jedan jubilej, a „Besedu o nastanku pesme”, posvećenu obeležavanju 110 godina od nastanka pesme Laze Kostića „Santa Maria della Salute”, govorio je akademik Miro Vuksanović.
– Izgovorena i pisana reč je osnova čovekova, i još od jevanđeljskog učenja do danas zna se da su ljudi i reči jedno te isto – naveo je Vuksanović. – Čovek je jedino biće koje ima moć govora i može oblikovati svoju misao, a te misli, napisane i objavljene, čuvaju se u ovakvim kućama, kao što je Gradska biblioteka u Novom Sadu. Pesma „Santa Maria della Salute” je najbolji dokaz da nešto što ima izuzetnu umetničku vrednost ne može nastati ođednom, već nastaje dugo i postepeno, a traje koliko traje jezik na kojem je napisano.
U umetničkom delu programa učestvovali su dramski umetnik Miodrag Petrović i sopran Radoslava Vorgić, uz klavirsku pratnju Strahinje Đokića. Na Odeljenju „Đura Daničić” u popodnevnim satima gost-bibliotekar prof. dr Nikola Grdinić čitaocima je preporučivao literaturu, a u holu Odeljenja priređena je izložba posvećena Danu biblioteke.
B. Pavković