Обележено 174 године Градске библиотеке
Дан Градске библиотеке у Новом Саду, поводом 174. годишњице постојања и рада те установе свечано је обележен програмом у Читаоници библиотеке.
Најстарија установа културе у нашем граду основана је 23. септембра 1845. године, тада као Српска читаоница новосадска, на шта је подсетио директор Библиотеке Драган Којић, и истакао да годишњицу дочекују задовољни јер су оцене корисника и шире јавности за оно што Градска библиотека у Новом Саду ради, углавном повољне.
– Када се осврнемо на ход ове старовеке установе културе, чини ми се да смо достојни наших славних предака, пре свега др Светозара Милетића, као председника Српске читаонице новосадске, чика Јове Змаја, Јована Хаџића и свих других наших великана – сматра Којић. – Наш колектив је свестан своје улоге у локалној заједници јер је у обавези да утиче на формирање културног идентитета нашег града, и то је у основи нашег пословања. Драго ми је што су библиотеке препознате као важни посредници у промоцији знања, и управо на томе ћемо градити перспективу развоја и рада Градске библиотеке у Новом Саду. Наш град је увек марио за књигу и ми смо задовољни с око 26.000 Новосађана који се сваке године упишу у своју Библиотеку и користе њене услуге.
Програм годишњице обухватио је још један јубилеј, а „Беседу о настанку песме”, посвећену обележавању 110 година од настанка песме Лазе Костића „Санта Мариа dеlla Салуте”, говорио је академик Миро Вуксановић.
– Изговорена и писана реч је основа човекова, и још од јеванђељског учења до данас зна се да су људи и речи једно те исто – навео је Вуксановић. – Човек је једино биће које има моћ говора и може обликовати своју мисао, а те мисли, написане и објављене, чувају се у оваквим кућама, као што је Градска библиотека у Новом Саду. Песма „Санта Мариа dеlla Салуте” је најбољи доказ да нешто што има изузетну уметничку вредност не може настати ођедном, већ настаје дуго и постепено, а траје колико траје језик на којем је написано.
У уметничком делу програма учествовали су драмски уметник Миодраг Петровић и сопран Радослава Воргић, уз клавирску пратњу Страхиње Ђокића. На Одељењу „Ђура Даничић” у поподневним сатима гост-библиотекар проф. др Никола Грдинић читаоцима је препоручивао литературу, а у холу Одељења приређена је изложба посвећена Дану библиотеке.
Б. Павковић