Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

(FOTO) PUTOVANJE U ZABORAVLJENO RITIŠEVO Da li je ovo najlepše, ali najpraznije selo u Srbiji?

23.12.2024. 09:46 09:57
Izvor:
Dnevnik
ритишево
Foto: Dnevnik/ L. Radlovački

Hladan petak koji je kišom najavljivao sneg pratio nas je celim putem od Novog Sada do Ritiševa, seoceta u blizini Vršca, naizgled idealnog za život.

Čim od grada stignete do Vlajkovca, odmah iza žute table čeka vas još jedna koja usamljeno moli da skrenete levo i obiđete zaboravljeno, i mnogima nepoznato mesto - Ritiševo. A čim pređete i zaboravljenu prugu, eto vas u selu koje vas, premda zimski ogoljeno, dočekuje s bogato našminkanim kućama nesvakidašnjih fasada i detalja, prostrano, čisto i - pusto.

ритишево
Foto: Dnevnik/ L. Radlovački

- Selo je dosta imućno, jer mnogi naši meštani su u Americi, Švedskoj i Švajcarskoj - priča predsednik Saveta Mesne zajednice Ritiševo Marko Popović, inače rođeni Vrščanin kog je strast prema pecanju naselila bliže kanalu Dunav-Tisa-Dunav. - Mi smo na idealnom mestu. Nalazimo se na dva kilometra od magistrale, imamo vodu, prelepu prirodu, plodnu zemlju, vredne ljude koji su složni i relativno čisto selo.

U Ritiševu žive pretežno Rumuni, Romi i nešto malo Srba, a na spavanju ih je ukupno do 350. 

Ogranak Osnovne škole „Branko Radičević” u Uljmi, ovamo broji svega pet đaka do četvrtog razreda. Kako ko pređe u peti, tako ga čeka vozanje do Vršca i tamošnje osmoletke.

ритишево
Foto: Dnevnik/ L. Radlovački

Meštani se, kako naš sagovornik kaže, svi bave poljoprivredom iako je loša, pa nisu zadovoljni. Ipak, budući da su svi izuzetno vredni, mnogi imaju i dodatnu proizvodnju kojom dopunjavaju kućni budžet.

- Svake dve-tri godine idemo od kuće do kuće i skupljamo novac, nešto poput samodoprinosa, ali uvek naglasimo za šta nam i koliko treba, ali naravno da, za sve što radimo, najviše novca dobijamo do Grada Vršca - priča Popović, napominjući da je pomaganje jedni drugima suština življenja.

Selo u znaku spomenika kulture

Kada su monasi iz Pećke patrijaršije svraćali u Banat 1660. godine, u Ritiševu su ih dočekali seoski kmetovi, dajući im prilog. To je, ujedno, i prvo pominjanje ovog sela, bar prema dostupnim podacima na internetu. Prva rumunska pravoslavna crkva-brvnara sazidana je 1735. godine, ali je nakon nje podignuta od čvrstog materijala 1763. i posvećena je Svetom Nikoli i danas je spomenik kulture od velikog značaja.

ритишево
Foto: Dnevnik/ L. Radlovački

U Ritiševu se nalazi nekoliko kuća s okućnicom koje su nepokretno kulturno dobro i spomenik kulture, a sve to zbog specifičnog izgleda nastalog krajem 19. veka - kuće i zidane ograde sa kapijom koja se spaja sa drugom kućom, dok u dvorištu postoje letnja kuhinja, čardak, šupa, ambar...

Za sada im je, dodaje, najbitnije da asfaltiraju put do i preko DTD-a, kao i da ponovo uklone divlju deponiju, ali da ovaj put postave i video nadzor, za šta su sve zajedno i dobili 400.000 dinara.

- Dobili smo i sto sadnica topole koje ćemo uskoro da posadimo u blizini groblja. Takođe, planiram da naredne godine postavimo i ponton na kanalu, da deca mogu da se kupaju i bezbedno izađu na obalu - kaže naš sagovornik.

A kad smo se već opet zadesili kod priče o kanalu, strastveni ribolovac kaže da je DTD izuzetno bogat velikim primercima šarana i soma, dok im je lovište, premda nesvakidašnje, i te kako za primer.

ритишево
Foto: Dnevnik/ L. Radlovački

- Imamo mnogo fazanske divljači i u poslednje vreme dosta zečeva. Srneće divljači imamo malo, jer nema kod nas gde da se sakrije. Naše lovište je dugačko sedam-osam kilometara a široko svega 500 metara - napominje Popović.

I dok mlađi moraju da putuju do Vršca kako bi se bavili raznoraznim aktivnostima, stariji meštani Ritiševa se okupljaju oko Lovačkog društva „Prepelica”, šahovskog kluba i KUD-a „Dojna”.

- Moramo se pohvaliti jednom od najstarijih rumunskih pravoslavnih crkvi, novom osnovnom školom, kapelom koju smo napravili tako što smo preuredili nekadašnju školu, pa sad imamo i salu za 70 ljudi, kao i savremen tartan teren za fudbal - nabraja predsednik sela.

Ako vas je Ritiševo makar malo zaintrigiralo, eto prilike da koliko 28. decembra svratite na turnir u šahu, kada će biti prava fešta, iliti promocija proizvoda i mesa, pa što bi se reklo, biće - hrane i igara!

Tekst i foto:  Lea Radlovački

ритишево
Foto: Dnevnik/ L. Radlovački

Poljoprivreda je naš život

Poljoprivrednik Aurelijan Preda od malih nogu je znao da će nastaviti tradiciju ratarenja, pa je tako „dogurao” do 200 jutara svoje i stotinak jutara zemlje koju uzima u arendu, kako bi sejao kukuruz, pšenicu i suncokret. 

ритишево
Foto: Privatna arhiva

Uz loš kvalitet zemlje, suše koje su zabeležile protekle dve godine, dodatno otežavaju opstanak ovog meštanina Ritiševa, koji ne misli da je poljoprivredu moguće zameniti, naročito sad kad ima svu zemlju i neophodne mašine.

- Poljoprivreda je naš život - jasan je naš domaćin koji radi zemlju zajedno sa svojom ćerkom, sinom, roditeljima, ali i uz pomoć radnika i prijatelja koji uskaču kad je sezona u jeku. - Ali nismo zadovoljni, jako je teško. Ako ne povećaju subvencije, teško ćemo uspeti. Nije ni čudo što ljudi pucaju, napuštaju zemlju i idu u inostranstvo. Ne vredi ni promeniti kulturu, svakako su sve cene oborene. Ovako ne može da se opstane, a nadam se samo da ne bude još gore.

ритишево
Foto: Privatna arhiva

Uprkos svim nedaćama, Preda je stava da je bolje da se bave poljoprivredom, nego da rade u nekoj firmi za 60-70.000 dinara. A da bi ipak uspeli da skrpe kraj s krajem, naš sagovornik i pravi rakiju - Zlatnu dunju - koja na svim manifestacijama u zemlji i regionu iz godine u godinu osvaja zlatne medalje. Na sve to treba dodati i da ona u sebi, tačnije u flaši, ima komadiće zlata koji, kao u snežnoj kugli, lelujaju po žućkastoj tečnosti i čine da se radoznole oči cakle. I nečija grla zažele pića...

- Na dva hektara imamo prave leskovačke dunje. Godišnje dobijemo oko četiri-pet tone dobre rakije. Nama je kvalitet bitniji od kvantiteta, pa tako ne stavljamo šećer, pokvareno voće - nabraja Preda, te dodaje da je najveći izazov izboriti se s bolešću koja svake godine napada dunju, zbog čega moraju redovno da režu zaražene grane.

 

Izvor:
Dnevnik
Pošaljite komentar
(FOTO) DNEVNIK U GREBENCU Selo koje uvek zove kući, u kojem se živi u slozi i prirodi iz snova, BANATSKI RAJ ISPOD ZAGAJIČKIH BRDA
гребенац

(FOTO) DNEVNIK U GREBENCU Selo koje uvek zove kući, u kojem se živi u slozi i prirodi iz snova, BANATSKI RAJ ISPOD ZAGAJIČKIH BRDA

09.12.2024. 09:38 09:48
DNEVNIK U RAVNJU Ovde su se nekad junaci poput Zeke Buljubaše tukli s Turcima, a danas kuću možete da kupite za cenu polovnog automobila
равње

DNEVNIK U RAVNJU Ovde su se nekad junaci poput Zeke Buljubaše tukli s Turcima, a danas kuću možete da kupite za cenu polovnog automobila

02.12.2024. 11:28 11:42
DNEVNIK U KUPINOVU Selo na kraju sveta, a u srcu istorije čuva tajne utvrđenja Kupinik koje već 500 godina odoleva vremenu
купиново

DNEVNIK U KUPINOVU Selo na kraju sveta, a u srcu istorije čuva tajne utvrđenja Kupinik koje već 500 godina odoleva vremenu

12.11.2024. 10:37 10:49