„KARLOVCI FILM FESTIVAL“ NAŠAO SVOJE MESTO U SVETU SEDME UMETNOSTI
Nastao pre šest godina na ideju studenata Dramskog departmana novosadske Akademije umetnosti, sve kako bi film ponovo “vratili” u Sremske Karlovce, kojima je on nepravedno oduzet rušenjem bioskopske sale pre više od dve decenije, “Karlovci film festival” (KFF) profilisao se kao cenjeno mesto okupljanja ljubitelja filmske umetnosti.
Da je tako, dokaz je i ovogodišnje izdanje KFF-a. Iako je promenio lokaciju, “spustivši” se sa vidikovca u centar Sremskih Karlovaca, u dvorište palate baronske porodice Rajačić, depandansa Muzeja grada Novog Sada, nije izgubio na kvalitetu i popularnosti. Tri dana, od petka do juče, ovo je mesto, zahvaljujući toj grupi mladih koji su kao studenti pokrenuli festival, na čelu sa Stefanom Dimitrijem Dimićem, zaista živelo u znaku filma. Osim projekcija u dvorištu muzeja, filmovi su mogli da se gledaju i u galeriji Kulturnog centra “Karlovačka umetnička radionica”, gde su održavani i preteći programi, tačnije radionice o glumi i panel diskusija.
Jedan od članova žirija, dekan AUNS Siniša Bokan, kaže za ovogodišnju slekciju da je sadržajnija nego prethodnih godina i da mu je posebno drago što festival dobija na glasu i zamahu.
- Festival realizuju mladi ljudi pa otuda i nastojanje da bude festival za mlade. Mladi stvaraoci prvi korak susreta sa javnošću ostvaruju u okvirima akademske prakse ili nešto šire i veoma je važno da dobiju priliku da prikažu svoja ostvarenja na festivalima. To se ne dešava često i zato ovaj festival jeste od velikog značaja za buduće stvaraoce – kaže Siniša Bokan.
Po njegovoj oceni, filmovi kao studentski radovi i oni koje mladi pošalju na festival, suštinski se ne razlikuju, ali je primetano da je izbor teme drugačiji.
- Filmovi na ovom festivalu vrlo dobro korenspondiraju sa aktuelnim trenutkom današnjih promena – kaže Bokan. - U ovogodišnjoj selekciji sam video dosta tema koje se odnose na mlade, aktuelni trenutak i ima fenomenoloških, socioloških i drugih različitosti od svega što standardno imamo kao teme za filmove. To me veoma raduje. Festivali su prva vrata koja mladi otvaraju u sve ostale vidove plasmana kroz medije.
Šesti „Karlovci film festival“ spustio je zavesu kasno sinoć. Tom činu prethodila je dodela nagrada. Žiri festivaja je nagradu za najbolji film u regionalnoj selekciji dodelio reditelju Strahinji Mlađenoviću za film „Svašta“. Nagrada za najbolje internacionalno ostvarenje pripala je Hamburg Media School za film „Get Home Safe“. Za izuzetan doprinos razvoju srpske kinematografije nagrada je otišla u ruke Želimiru Žilniku, a za mladu nadu srpske kinematografije Luki Mihailoviću, reditelju filma „Indigo Kristal“. Za doprinos razvoju studentskog filma nagrađena je Karmen Obrdalj za film „Zašto mama vazda plače“. Novoustanovljenu nagradu za najbolju fotografiju kratkometražnog filma dobio je Dragan Gajanović za „Džepni anđeo“.
Čast da otvori Šesti KFF pripala je filmu “Indigo Kristal”, jednom od najboljih ove godine, izuzetnom ostvarenju mladog reditelja Luke Mihailovića. Reč je o filmu koji je publika odlično prihvatila, ali i kritika. Pored zvanične selekcije stranog i regionalnog filma, publika i žiri ovog puta bili su u mogućnosti da vide i ostvarenja drugih mladih stvaralaca, studenata iz Banjaluke.
Da festival uzrasta svake godine pokazuje i novoustanovljena nagrada za kameru, što je po rečima Siniše Bokana vrlo dobro, radi podsticanja i drugih vidova stvaralaštva.
- Dobro je da postoji nagrada za snimateljski rad, odnosno za direktora fotografije. To jedan festival treba da ima –naglasio je Bokan. – Mislim da je to posebno podsticajno za naše mlade snimatelje, koji u takvoj jednoj selekciji imaju priliku da se okušaju sa nečim što je praksa u inostranstvu i da se porede sa tim. Kod nas na produkcionom nivou mogućnosti nisu takve kao u svetu. Ali naši stvaraoci svojim talentom često nadopune prazninu koja postoji u produkcionim okolnostima. Ta je profesija, s obzirom na savremene tehnologije, dobila na značaju s mogućnostima koje se odnose ne samo tehniku i snimanje nego i postprodukciju, i tu se otvorio veliki kreativni prostor.
Z. Milosavljević