Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Skraćuje se rok gotovinskim kreditima

04.12.2019. 13:27 13:29
Piše:
Foto: Dnevnik.rs

Klijenti banaka koji žele da podignu gotovinske kredite na rok vraćanja od osam godina treba da požure.

Taj period se naredne godine skraćuje na sedam godina, a od 2021. na šest. Tako predviđaju propisi Narodne banke Srbije. Istina, ta zabrana nije striktna, ali banke za duže rokve treba da umanje kapital, što im se nikako ne isplati. Isto važi i za potrošačke kredite, sem za one namenjene kupovini automobila. Novi propis ne odnosi se na kredite koji će biti odobreni pre 1. januara naredne godine.

Bankari su se dobro pripremili za tu novinu pa ovih dana svi mediji prosto vrve od ponuda keš-kredita uz nikad povoljnije uslove. To koliko će oni kojima novac treba moći da iskoriste nove mogućnosti, zavisi od visine plate, odnosno penzije jer ukupna mesečna zaduženost ne sme preći 60 odsto primanja. S platom od 50.000 dinara rata se mora uklopiti u 30.000 dinara.

Od naredne godine rok otplate gotovinskih kredita smanjuje se na sedam godina, a od 2021. na šest

Kada je na početku 2019. taj propis počeo da se primenjuje, iz NBS-a je stiglo obrazloženje da oni time ne žele da smanje nenamensko kreditiranje stanovništva već neopravdano preduge rokove otplate. Krajnji cilj je da se spreči nastanak nenaplativih kredita i na taj način preduprede štetene posledice po finansijski sistem zemlje. Iz NBS-a za „Dnevnik” kažu da su rokovi otplate opredeljeni sa stanovišta rizičnosti kredita, nepostojanja sredstava obezbeđenja i nepostojanja određene namere kreditiranja.

Banka koja bi odobrila kredit te vrste na duži rok, morala bi da umanji svoj kapital za celokupan iznos kredita, i to sve do kraja otplate kredita, što je u skladu s odredbama Odluke o adekvatnosti kapitala. To se ne odnosi na stambene kredite ni na minuse po tekućem računu. Isti princip važi i za kredite kod kojih rata prelazi 60 odsto redovnih primanja. Bankarima zato kod potonjeg propisa i te kako odgovara povećanje plata i penzija. Za klijente koje stigne ta blagodet to zači veći kreditni kapacitet. Kreditna sposobnost najviše se smanjuje kod onih klijenata koji rade u privatnim firmama i deo plate dobijaju zvanično, dok im se određena suma novca svakog meseca isplaćuje na ruke. Za njih kod određivanja kreditne sposnbosti važi samo ono što je zvanično na papiru. Istina, kamate na gotovinske kredite su kod nas pale u prethodnih nekoliko godina pa će klijenti, i uz pomenuto skraćenje roka otplate, moći da dobiju više novca.


Popust za automobile

Od pomenutih rokova skraćenja oslobođeni su potrošački krediti koji se koriste za kupovinu automobila. Tokom naredne godine to će se odnositi na zajmove za kupovinu tih vozila na sedam i više od sedam godina. Od 1. januara 2021. ti krediti su opet izuzeti, odnosno moći će da se ugovaraju na rok duži od šest godina. Samo za automobile nije predviđeno fazno skraćivanje rokova otplate.


Kada je pomenuto skraćenje rokova najavljeno, iz NBS-a je stiglo objašnjenje da su se na to odlučili jer su gotovinski krediti rasli veoma brzo, što potvrđuju i podaci Kreditnog biroa Udruženja banaka Srbije: prošle godine su sustigli stambene. Ove godine se taj trend nastavio. Tako su za prvih deset meseci ove godine gotovinski krediti porasli 21,1 odsto i krajem oktobra iznosili su 474,11 milijardi dinara, što je 21,7 odsto više nego na kraju decembra 2019. U istom periodu stambeni krediti su zabeležili sumu od 409,57 milijardi dinara i gotovo simboličan rast od 1,7 odsto. Da nije bilo ovogodišnjeg ograničenja roka, verovatno bi gotovinski krediti zabeležili još veći rast.

Kod nas se gotovinski krediti koriste za kupovinu tehničke robe, plaćanje letovanja, ali često i za izmirivanje starih obaveza i zaostalih računa za struju i komunalije.

D. Vujošević

Piše:
Pošaljite komentar