Скраћује се рок готовинским кредитима
Клијенти банака који желе да подигну готовинске кредите на рок враћања од осам година треба да пожуре.
Тај период се наредне године скраћује на седам година, а од 2021. на шест. Тако предвиђају прописи Народне банке Србије. Истина, та забрана није стриктна, али банке за дуже рокве треба да умање капитал, што им се никако не исплати. Исто важи и за потрошачке кредите, сем за оне намењене куповини аутомобила. Нови пропис не односи се на кредите који ће бити одобрени пре 1. јануара наредне године.
Банкари су се добро припремили за ту новину па ових дана сви медији просто врве од понуда кеш-кредита уз никад повољније услове. То колико ће они којима новац треба моћи да искористе нове могућности, зависи од висине плате, односно пензије јер укупна месечна задуженост не сме прећи 60 одсто примања. С платом од 50.000 динара рата се мора уклопити у 30.000 динара.
Када је на почетку 2019. тај пропис почео да се примењује, из НБС-а је стигло образложење да они тиме не желе да смање ненаменско кредитирање становништва већ неоправдано предуге рокове отплате. Крајњи циљ је да се спречи настанак ненаплативих кредита и на тај начин предупреде штетене последице по финансијски систем земље. Из НБС-а за „Дневник” кажу да су рокови отплате опредељени са становишта ризичности кредита, непостојања средстава обезбеђења и непостојања одређене намере кредитирања.
Банка која би одобрила кредит те врсте на дужи рок, морала би да умањи свој капитал за целокупан износ кредита, и то све до краја отплате кредита, што је у складу с одредбама Одлуке о адекватности капитала. То се не односи на стамбене кредите ни на минусе по текућем рачуну. Исти принцип важи и за кредите код којих рата прелази 60 одсто редовних примања. Банкарима зато код потоњег прописа и те како одговара повећање плата и пензија. За клијенте које стигне та благодет то зачи већи кредитни капацитет. Кредитна способност највише се смањује код оних клијената који раде у приватним фирмама и део плате добијају званично, док им се одређена сума новца сваког месеца исплаћује на руке. За њих код одређивања кредитне споснбости важи само оно што је званично на папиру. Истина, камате на готовинске кредите су код нас пале у prеthodnih неколико година па ће клијенти, и уз поменуто скраћење рока отплате, моћи да добију више новца.
Од поменутих рокова скраћења ослобођени су потрошачки кредити који се користе за куповину аутомобила. Током наредне године то ће се односити на зајмове за куповину тих возила на седам и више од седам година. Од 1. јануара 2021. ти кредити су опет изузети, односно моћи ће да се уговарају на рок дужи од шест година. Само за аутомобиле није предвиђено фазно скраћивање рокова отплате.
Када је поменуто скраћење рокова најављено, из НБС-а је стигло објашњење да су се на то одлучили јер су готовински кредити расли веома брзо, што потврђују и подаци Кредитног бироа Удружења банака Србије: прошле године су сустигли стамбене. Ове године се тај тренд наставио. Тако су за првих десет месеци ове године готовински кредити порасли 21,1 одсто и крајем октобра износили су 474,11 милијарди динара, што је 21,7 одсто више него на крају децембра 2019. У истом периоду стамбени кредити су забележили суму од 409,57 милијарди динара и готово симболичан раст од 1,7 одсто. Да није било овогодишњег ограничења рока, вероватно би готовински кредити забележили још већи раст.
Код нас се готовински кредити користе за куповину техничке робе, плаћање летовања, али често и за измиривање старих обавеза и заосталих рачуна за струју и комуналије.
Д. Вујошевић