Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Dve pe­ti­ne gra­đa­na ne zna šta je he­pa­ti­tis C

08.12.2017. 10:06 10:22
Piše:
Foto: Dnevnik.rs

Gra­đa­ni Sr­bi­je upo­zna­ti su s ri­zi­ci­ma za pre­nos vi­ru­sa he­pa­ti­ti­sa C i zna­ju da to mo­gu da bu­du hi­rur­ške i sto­ma­to­lo­ške in­ter­ven­ci­je oba­vlje­ne ne­ste­ri­li­sa­nim in­stru­men­ti­ma, zlo­u­po­tre­ba nar­ko­ti­ka de­lje­njem igle i dru­gog pri­bo­ra, pir­sing, te­to­vi­ra­nje, kao i če­sto me­nja­nje sek­su­al­nih part­ne­ra bez ko­ri­šće­nja kon­do­ma, ali dve pe­ti­ne gra­đa­na ne zna šta je he­pa­ti­tis C, po­ka­za­lo je is­tra­ži­va­nje „Ste­pen in­for­mi­sa­no­sti i sta­vo­vi o zna­ča­ju ot­kri­va­nja, le­če­nja i pre­ven­ci­je he­pa­ti­ti­sa C me­đu gra­đa­ni­ma Sr­bi­je“, ko­je je pred­sta­vi­lo Udru­že­nje pa­ci­je­na­ta sa bo­le­sti­ma je­tre „Hro­nos“ u sa­rad­nji s In­sti­tu­tom za jav­no zdra­vlje Sr­bi­je „Dr Mi­lan Jo­va­no­vić Ba­tut“.

“Ohra­bru­ju po­da­ci da su gra­đa­ni Sr­bi­je do­bro upo­zna­ti s ri­zi­ci­ma za pre­nos vi­ru­sa he­pa­ti­ti­sa C. Po­da­ci is­tra­ži­va­nja po­ka­zu­ju da je iz­me­đu 84 i 87 od­sto gra­đa­na upo­zna­to sa či­nje­ni­com da ri­zik mo­gu da pred­sta­vlja­ju hi­rur­ške i sto­ma­to­lo­ške in­ter­ven­ci­je oba­vlje­ne ne­ste­ri­li­sa­nim in­stru­men­ti­ma i zlo­u­po­tre­ba nar­ko­ti­ka de­lje­njem igle i dru­gog pri­bo­ra. Pir­sing, te­to­vi­ra­nje, kao i če­sto me­nja­nje sek­su­al­nih part­ne­ra bez ko­ri­šće­nja kon­do­ma kao ri­zik za pre­nos vi­ru­sa he­pa­ti­ti­sa C pre­po­zna­ju 3 od 4 oso­be. Ta­ko­đe, dve tre­ći­ne gra­đa­na in­for­mi­sa­ne su da je pre­nos vi­ru­sa mo­guć s maj­ke na no­vo­ro­đen­če”, re­kla je prim. dr Vi­o­le­ta Ra­kić iz In­sti­tu­ta za jav­no zdra­vlje Sr­bi­je „Dr Mi­lan Jo­va­no­vić Ba­tut“ i do­da­la da 90 od­sto onih ko­ji zna­ju za he­pa­ti­tis C sma­tra­ju da je to ozbilj­na bo­lest, a da bli­zu dve pe­ti­ne gra­đa­na ne zna šta je he­pa­ti­tis.

Ka­da je reč o in­for­mi­sa­nju gra­đa­na o HCV in­fek­ci­ji, me­di­ji se iz­dva­ja­ju kao glav­ni iz­vor i na ovaj na­čin za he­pa­ti­tis C je sa­zna­lo ne­što vi­še od tre­ći­ne gra­đa­na Sr­bi­je. Ipak, tek bli­zu jed­ne če­tvr­ti­ne gra­đa­na za­do­volj­no je in­for­ma­tiv­nom ulo­gom me­di­ja ka­da je reč o he­pa­ti­ti­su C, dok oko 46 od­sto gra­đa­na ima stav da su in­for­ma­ci­je ne­do­volj­no ili čak sla­bo do­stup­ne. Ško­la ta­ko­đe ima ve­o­ma va­žan edu­ka­tiv­no-in­for­ma­tiv­ni uti­caj, a sle­de pri­ja­te­lji i vr­šnja­ci, po­ro­di­ca i le­ka­ri, od­no­sno zdrav­stve­ne usta­no­ve.

Pred­sed­ni­ca Udru­že­nja pa­ci­je­na­ta sa bo­le­sti­ma je­tre “Hro­nos” Iva­na Dra­go­je­vić skre­nu­la je pa­žnju na či­nje­ni­cu da o ovoj in­fek­ci­ji vla­da­ju mno­ge pred­ra­su­de, a jed­na od naj­ve­ćih je da su u ri­zi­ku od he­pa­ti­ti­sa C is­klju­či­vo in­tra­ve­no­zni uži­va­o­ci dro­ga.

“ Upra­vo pred­ra­su­de okru­že­nja če­sto su raz­log zbog kog obo­le­li od he­pa­ti­ti­sa C, u stra­hu da će osta­ti bez pri­ja­te­lja ili po­ro­di­ce, kri­ju svo­ju di­jag­no­zu. U pri­log to­me go­vo­re i re­zul­ta­ti is­tra­ži­va­nja ko­ji su po­ka­za­li da čak dve tre­ći­ne gra­đa­na u slu­ča­ju in­fek­ci­je he­pa­ti­ti­som C ne bi o to­me oba­ve­sti­lo svo­je pri­ja­te­lje, dok bi sve­ga de­vet od­sto njih o to­me oba­ve­sti­lo svo­je ko­le­ge. S dru­ge stra­ne, 50 od­sto gra­đa­na ne bi bi­lo opu­šte­no u di­rekt­nom kon­tak­tu s oso­bom ko­ja je in­fi­ci­ra­na he­pa­ti­ti­som C, a 40 od­sto njih se ne bi se ose­ća­lo bez­bed­no ili pri­jat­no u ra­du s oso­bom in­fi­ci­ra­nom he­pa­ti­ti­som C, dok 64 od­sto gra­đa­na sma­tra da ni­je bez­bed­no da oso­ba za­ra­že­na he­pa­ti­ti­som C ra­di sa de­com”, na­ve­la je Dra­go­je­vić.

Dr­žav­ni se­kre­tar u Mi­ni­star­stvu zdra­vlja dr Me­ho Mah­mu­to­vić is­ta­kao je da Mi­ni­star­stvo kon­ti­nu­i­ra­no i po­sve­će­no ra­di na una­pre­đe­nju po­lo­ža­ja oso­ba ko­je se bo­re s ovom bo­le­šću. Mah­mu­to­vić je re­kao i da je od ve­li­ke va­žno­sti či­nje­ni­ca da je u ovom tre­nut­ku do­stup­nost ge­ne­rič­kih le­ko­va, za ko­je su re­le­vant­ne na­uč­ne stu­di­je po­ka­za­le da za­i­sta ne­ma raz­li­ke u efi­ka­sno­sti u od­no­su na bren­di­ra­ne le­ko­ve za he­pa­ti­tis, u zna­čaj­nom po­ra­stu, te su po­je­di­ne pre­kva­li­fi­ko­va­la SZO i odo­brio GFATM.

“Pri­me­nom no­vih te­ra­pi­ja, kao i upo­tre­bom efi­ka­snih i de­lo­tvor­nih ge­ne­rič­kih le­ko­va, ko­ji su 500 do 1.000 pu­ta jef­ti­ni­ji od bren­di­ra­nih, uz da­lje una­pre­đe­nje jav­ne sve­sti o sa­moj bo­le­sti, ukla­nja­nje mno­go­broj­nih pred­ra­su­da o njoj, od­no­sno za­jed­nič­ki, ko­or­di­ni­san i kon­struk­ti­van rad svih dru­štve­nih či­ni­la­ca, mo­gu­će je re­ša­va­nje ovog jav­no-zdrav­stve­nog pro­ble­ma u na­šoj ze­mlji, od­no­sno us­po­sta­vlja­nje pu­ne kon­tro­le i eli­mi­na­ci­ja he­pa­ti­ti­sa”, is­ta­kao je dr Mah­mu­to­vić.


Di­rekt­no de­lu­ju­ći le­ko­vi usko­ro na li­sti RF­ZO

“ For­mi­ra­na je Po­seb­na rad­na gru­pa za kon­tro­lu he­pa­ti­ti­sa ko­ja je iz­ra­di­la Uput­stvo za di­jag­no­sti­ku i le­če­nje i na­pra­vi­la pre­po­ru­ke za te­ra­pij­ski iz­bor, što je bi­la osno­va za za­po­či­nja­nje pro­ce­du­re sta­vlja­nja ovih di­rekt­no de­lu­ju­ćih le­ko­va na li­stu i na­da­mo se po­čet­ku re­dov­ne pri­me­ne ove te­ra­pi­je o tro­šku RF­ZO u na­red­nom pe­ri­o­du”, re­kao je dr­žav­ni se­kre­tar u Mi­ni­star­stvu zdra­vlja dr Me­ho Mah­mu­to­vić.


Ka­da je reč o pro­gra­mi­ma jav­ne za­šti­te, čak 98 od­sto gra­đa­na oce­ni­lo je kao va­žnu do­stup­nost sa­vre­me­nih i ino­va­tiv­nih le­ko­va u te­ra­pi­ji he­pa­ti­ti­sa C, a isti pro­ce­nat pre­po­zna­je i va­žnost bes­plat­nog te­sti­ra­nja kr­vi. U ve­zi sa tim, prof. dr Mi­lot­ka Fa­bri sa Kli­ni­ke za in­fek­tiv­ne bo­le­sti Kli­nič­kog cen­tra Voj­vo­di­ne, pod­se­ti­la je da u Sr­bi­ji ne­ma kon­ti­nu­i­ra­ne na­bav­ke te­sto­va za di­jag­no­sti­ku i ot­kri­va­nje obo­le­lih, a ni­je do­stup­na ni sa­vre­me­na te­ra­pi­ja.

“Le­če­nje sa­vre­me­nim le­ko­vi­ma do­pri­no­si po­ve­ća­nju kva­li­te­ta ži­vo­ta obo­le­lih ko­ji su ma­hom deo rad­no spo­sob­ne po­pu­la­ci­je, kao i sma­nje­nju tro­ško­va ho­spi­ta­li­za­ci­je zbog kom­pli­ka­ci­ja ci­ro­ze. Na du­že sta­ze, ova te­ra­pi­ja do­no­si sma­nje­nje bro­ja slu­ča­je­va kar­ci­no­ma je­tre i naj­zad tro­ško­va tran­splan­ta­ci­je kao je­di­nog te­ra­pij­skog re­še­nja ter­mi­nal­ne bo­le­sti je­tre. No­vi, sa­vre­me­ni le­ko­vi za he­pa­ti­tis C re­gi­stro­va­ni su u Sr­bi­ji, ali ka­da će bi­ti do­stup­ni i za ko­ji broj obo­le­lih, još ni­je pre­ci­zi­ra­no. To uno­si strah da će se kod nas ova bo­lest da­lje ši­ri­ti. Za­to je neo­p­hod­no po­sto­ja­nje na­ci­o­nal­ne stra­te­gi­je za pre­ven­ci­ju he­pa­ti­ti­sa C”,  na­gla­si­la je pro­fe­sor­ka Fa­bri.

LJ. Pe­tro­vić

Piše:
Pošaljite komentar
Hepatitis C ima 80.000 ljudi: Dogodine terapija o trošku države

Hepatitis C ima 80.000 ljudi: Dogodine terapija o trošku države

30.11.2017. 08:43 08:47