Две петине грађана не зна шта је хепатитис Ц
Грађани Србије упознати су с ризицима за пренос вируса хепатитиса Ц и знају да то могу да буду хируршке и стоматолошке интервенције обављене нестерилисаним инструментима, злоупотреба наркотика дељењем игле и другог прибора, пирсинг, тетовирање, као и често мењање сексуалних партнера без коришћења кондома, али две петине грађана не зна шта је хепатитис Ц, показало је истраживање „Степен информисаности и ставови о значају откривања, лечења и превенције хепатитиса Ц међу грађанима Србије“, које је представило Удружење пацијената са болестима јетре „Хронос“ у сарадњи с Институтом за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут“.
“Охрабрују подаци да су грађани Србије добро упознати с ризицима за пренос вируса хепатитиса Ц. Подаци истраживања показују да је између 84 и 87 одсто грађана упознато са чињеницом да ризик могу да представљају хируршке и стоматолошке интервенције обављене нестерилисаним инструментима и злоупотреба наркотика дељењем игле и другог прибора. Пирсинг, тетовирање, као и често мењање сексуалних партнера без коришћења кондома као ризик за пренос вируса хепатитиса Ц препознају 3 од 4 особе. Такође, две трећине грађана информисане су да је пренос вируса могућ с мајке на новорођенче”, рекла је прим. др Виолета Ракић из Института за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут“ и додала да 90 одсто оних који знају за хепатитис Ц сматрају да је то озбиљна болест, а да близу две петине грађана не зна шта је хепатитис.
Када је реч о информисању грађана о ХЦВ инфекцији, медији се издвајају као главни извор и на овај начин за хепатитис Ц је сазнало нешто више од трећине грађана Србије. Ипак, тек близу једне четвртине грађана задовољно је информативном улогом медија када је реч о хепатитису Ц, док око 46 одсто грађана има став да су информације недовољно или чак слабо доступне. Школа такође има веома важан едукативно-информативни утицај, а следе пријатељи и вршњаци, породица и лекари, односно здравствене установе.
Председница Удружења пацијената са болестима јетре “Хронос” Ивана Драгојевић скренула је пажњу на чињеницу да о овој инфекцији владају многе предрасуде, а једна од највећих је да су у ризику од хепатитиса Ц искључиво интравенозни уживаоци дрога.
“ Управо предрасуде окружења често су разлог због ког оболели од хепатитиса Ц, у страху да ће остати без пријатеља или породице, крију своју дијагнозу. У прилог томе говоре и резултати истраживања који су показали да чак две трећине грађана у случају инфекције хепатитисом Ц не би о томе обавестило своје пријатеље, док би свега девет одсто њих о томе обавестило своје колеге. С друге стране, 50 одсто грађана не би било опуштено у директном контакту с особом која је инфицирана хепатитисом Ц, а 40 одсто њих се не би се осећало безбедно или пријатно у раду с особом инфицираном хепатитисом Ц, док 64 одсто грађана сматра да није безбедно да особа заражена хепатитисом Ц ради са децом”, навела је Драгојевић.
Државни секретар у Министарству здравља др Мехо Махмутовић истакао је да Министарство континуирано и посвећено ради на унапређењу положаја особа које се боре с овом болешћу. Махмутовић је рекао и да је од велике важности чињеница да је у овом тренутку доступност генеричких лекова, за које су релевантне научне студије показале да заиста нема разлике у ефикасности у односу на брендиране лекове за хепатитис, у значајном порасту, те су поједине преквалификовала СЗО и одобрио ГФАТМ.
“Применом нових терапија, као и употребом ефикасних и делотворних генеричких лекова, који су 500 до 1.000 пута јефтинији од брендираних, уз даље унапређење јавне свести о самој болести, уклањање многобројних предрасуда о њој, односно заједнички, координисан и конструктиван рад свих друштвених чинилаца, могуће је решавање овог јавно-здравственог проблема у нашој земљи, односно успостављање пуне контроле и елиминација хепатитиса”, истакао је др Махмутовић.
Директно делујући лекови ускоро на листи РФЗО
“ Формирана је Посебна радна група за контролу хепатитиса која је израдила Упутство за дијагностику и лечење и направила препоруке за терапијски избор, што је била основа за започињање процедуре стављања ових директно делујућих лекова на листу и надамо се почетку редовне примене ове терапије о трошку РФЗО у наредном периоду”, рекао је државни секретар у Министарству здравља др Мехо Махмутовић.
Када је реч о програмима јавне заштите, чак 98 одсто грађана оценило је као важну доступност савремених и иновативних лекова у терапији хепатитиса Ц, а исти проценат препознаје и важност бесплатног тестирања крви. У вези са тим, проф. др Милотка Фабри са Клинике за инфективне болести Клиничког центра Војводине, подсетила је да у Србији нема континуиране набавке тестова за дијагностику и откривање оболелих, а није доступна ни савремена терапија.
“Лечење савременим лековима доприноси повећању квалитета живота оболелих који су махом део радно способне популације, као и смањењу трошкова хоспитализације због компликација цирозе. На дуже стазе, ова терапија доноси смањење броја случајева карцинома јетре и најзад трошкова трансплантације као јединог терапијског решења терминалне болести јетре. Нови, савремени лекови за хепатитис Ц регистровани су у Србији, али када ће бити доступни и за који број оболелих, још није прецизирано. То уноси страх да ће се код нас ова болест даље ширити. Зато је неопходно постојање националне стратегије за превенцију хепатитиса Ц”, нагласила је професорка Фабри.
Љ. Петровић