Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Две пе­ти­не гра­ђа­на не зна шта је хе­па­ти­тис Ц

08.12.2017. 10:06 10:22
Пише:
Фото: Dnevnik.rs

Гра­ђа­ни Ср­би­је упо­зна­ти су с ри­зи­ци­ма за пре­нос ви­ру­са хе­па­ти­ти­са Ц и зна­ју да то мо­гу да бу­ду хи­рур­шке и сто­ма­то­ло­шке ин­тер­вен­ци­је оба­вље­не не­сте­ри­ли­са­ним ин­стру­мен­ти­ма, зло­у­по­тре­ба нар­ко­ти­ка де­ље­њем игле и дру­гог при­бо­ра, пир­синг, те­то­ви­ра­ње, као и че­сто ме­ња­ње сек­су­ал­них парт­не­ра без ко­ри­шће­ња кон­до­ма, али две пе­ти­не гра­ђа­на не зна шта је хе­па­ти­тис Ц, по­ка­за­ло је ис­тра­жи­ва­ње „Сте­пен ин­фор­ми­са­но­сти и ста­во­ви о зна­ча­ју от­кри­ва­ња, ле­че­ња и пре­вен­ци­је хе­па­ти­ти­са Ц ме­ђу гра­ђа­ни­ма Ср­би­је“, ко­је је пред­ста­ви­ло Удру­же­ње па­ци­је­на­та са бо­ле­сти­ма је­тре „Хро­нос“ у са­рад­њи с Ин­сти­ту­том за јав­но здра­вље Ср­би­је „Др Ми­лан Јо­ва­но­вић Ба­тут“.

“Охра­бру­ју по­да­ци да су гра­ђа­ни Ср­би­је до­бро упо­зна­ти с ри­зи­ци­ма за пре­нос ви­ру­са хе­па­ти­ти­са Ц. По­да­ци ис­тра­жи­ва­ња по­ка­зу­ју да је из­ме­ђу 84 и 87 од­сто гра­ђа­на упо­зна­то са чи­ње­ни­цом да ри­зик мо­гу да пред­ста­вља­ју хи­рур­шке и сто­ма­то­ло­шке ин­тер­вен­ци­је оба­вље­не не­сте­ри­ли­са­ним ин­стру­мен­ти­ма и зло­у­по­тре­ба нар­ко­ти­ка де­ље­њем игле и дру­гог при­бо­ра. Пир­синг, те­то­ви­ра­ње, као и че­сто ме­ња­ње сек­су­ал­них парт­не­ра без ко­ри­шће­ња кон­до­ма као ри­зик за пре­нос ви­ру­са хе­па­ти­ти­са Ц пре­по­зна­ју 3 од 4 осо­бе. Та­ко­ђе, две тре­ћи­не гра­ђа­на ин­фор­ми­са­не су да је пре­нос ви­ру­са мо­гућ с мај­ке на но­во­ро­ђен­че”, ре­кла је прим. др Ви­о­ле­та Ра­кић из Ин­сти­ту­та за јав­но здра­вље Ср­би­је „Др Ми­лан Јо­ва­но­вић Ба­тут“ и до­да­ла да 90 од­сто оних ко­ји зна­ју за хе­па­ти­тис Ц сма­тра­ју да је то озбиљ­на бо­лест, а да бли­зу две пе­ти­не гра­ђа­на не зна шта је хе­па­ти­тис.

Ка­да је реч о ин­фор­ми­са­њу гра­ђа­на о ХЦВ ин­фек­ци­ји, ме­ди­ји се из­два­ја­ју као глав­ни из­вор и на овај на­чин за хе­па­ти­тис Ц је са­зна­ло не­што ви­ше од тре­ћи­не гра­ђа­на Ср­би­је. Ипак, тек бли­зу јед­не че­твр­ти­не гра­ђа­на за­до­вољ­но је ин­фор­ма­тив­ном уло­гом ме­ди­ја ка­да је реч о хе­па­ти­ти­су Ц, док око 46 од­сто гра­ђа­на има став да су ин­фор­ма­ци­је не­до­вољ­но или чак сла­бо до­ступ­не. Шко­ла та­ко­ђе има ве­о­ма ва­жан еду­ка­тив­но-ин­фор­ма­тив­ни ути­цај, а сле­де при­ја­те­љи и вр­шња­ци, по­ро­ди­ца и ле­ка­ри, од­но­сно здрав­стве­не уста­но­ве.

Пред­сед­ни­ца Удру­же­ња па­ци­је­на­та са бо­ле­сти­ма је­тре “Хро­нос” Ива­на Дра­го­је­вић скре­ну­ла је па­жњу на чи­ње­ни­цу да о овој ин­фек­ци­ји вла­да­ју мно­ге пред­ра­су­де, а јед­на од нај­ве­ћих је да су у ри­зи­ку од хе­па­ти­ти­са Ц ис­кљу­чи­во ин­тра­ве­но­зни ужи­ва­о­ци дро­га.

“ Упра­во пред­ра­су­де окру­же­ња че­сто су раз­лог због ког обо­ле­ли од хе­па­ти­ти­са Ц, у стра­ху да ће оста­ти без при­ја­те­ља или по­ро­ди­це, кри­ју сво­ју ди­јаг­но­зу. У при­лог то­ме го­во­ре и ре­зул­та­ти ис­тра­жи­ва­ња ко­ји су по­ка­за­ли да чак две тре­ћи­не гра­ђа­на у слу­ча­ју ин­фек­ци­је хе­па­ти­ти­сом Ц не би о то­ме оба­ве­сти­ло сво­је при­ја­те­ље, док би све­га де­вет од­сто њих о то­ме оба­ве­сти­ло сво­је ко­ле­ге. С дру­ге стра­не, 50 од­сто гра­ђа­на не би би­ло опу­ште­но у ди­рект­ном кон­так­ту с осо­бом ко­ја је ин­фи­ци­ра­на хе­па­ти­ти­сом Ц, а 40 од­сто њих се не би се осе­ћа­ло без­бед­но или при­јат­но у ра­ду с осо­бом ин­фи­ци­ра­ном хе­па­ти­ти­сом Ц, док 64 од­сто гра­ђа­на сма­тра да ни­је без­бед­но да осо­ба за­ра­же­на хе­па­ти­ти­сом Ц ра­ди са де­цом”, на­ве­ла је Дра­го­је­вић.

Др­жав­ни се­кре­тар у Ми­ни­стар­ству здра­вља др Ме­хо Мах­му­то­вић ис­та­као је да Ми­ни­стар­ство кон­ти­ну­и­ра­но и по­све­ће­но ра­ди на уна­пре­ђе­њу по­ло­жа­ја осо­ба ко­је се бо­ре с овом бо­ле­шћу. Мах­му­то­вић је ре­као и да је од ве­ли­ке ва­жно­сти чи­ње­ни­ца да је у овом тре­нут­ку до­ступ­ност ге­не­рич­ких ле­ко­ва, за ко­је су ре­ле­вант­не на­уч­не сту­ди­је по­ка­за­ле да за­и­ста не­ма раз­ли­ке у ефи­ка­сно­сти у од­но­су на брен­ди­ра­не ле­ко­ве за хе­па­ти­тис, у зна­чај­ном по­ра­сту, те су по­је­ди­не пре­ква­ли­фи­ко­ва­ла СЗО и одо­брио ГФАТМ.

“При­ме­ном но­вих те­ра­пи­ја, као и упо­тре­бом ефи­ка­сних и де­ло­твор­них ге­не­рич­ких ле­ко­ва, ко­ји су 500 до 1.000 пу­та јеф­ти­ни­ји од брен­ди­ра­них, уз да­ље уна­пре­ђе­ње јав­не све­сти о са­мој бо­ле­сти, укла­ња­ње мно­го­број­них пред­ра­су­да о њој, од­но­сно за­јед­нич­ки, ко­ор­ди­ни­сан и кон­струк­ти­ван рад свих дру­штве­них чи­ни­ла­ца, мо­гу­ће је ре­ша­ва­ње овог јав­но-здрав­стве­ног про­бле­ма у на­шој зе­мљи, од­но­сно ус­по­ста­вља­ње пу­не кон­тро­ле и ели­ми­на­ци­ја хе­па­ти­ти­са”, ис­та­као је др Мах­му­то­вић.


Ди­рект­но де­лу­ју­ћи ле­ко­ви уско­ро на ли­сти РФ­ЗО

“ Фор­ми­ра­на је По­себ­на рад­на гру­па за кон­тро­лу хе­па­ти­ти­са ко­ја је из­ра­ди­ла Упут­ство за ди­јаг­но­сти­ку и ле­че­ње и на­пра­ви­ла пре­по­ру­ке за те­ра­пиј­ски из­бор, што је би­ла осно­ва за за­по­чи­ња­ње про­це­ду­ре ста­вља­ња ових ди­рект­но де­лу­ју­ћих ле­ко­ва на ли­сту и на­да­мо се по­чет­ку ре­дов­не при­ме­не ове те­ра­пи­је о тро­шку РФ­ЗО у на­ред­ном пе­ри­о­ду”, ре­као је др­жав­ни се­кре­тар у Ми­ни­стар­ству здра­вља др Ме­хо Мах­му­то­вић.


Ка­да је реч о про­гра­ми­ма јав­не за­шти­те, чак 98 од­сто гра­ђа­на оце­ни­ло је као ва­жну до­ступ­ност са­вре­ме­них и ино­ва­тив­них ле­ко­ва у те­ра­пи­ји хе­па­ти­ти­са Ц, а исти про­це­нат пре­по­зна­је и ва­жност бес­плат­ног те­сти­ра­ња кр­ви. У ве­зи са тим, проф. др Ми­лот­ка Фа­бри са Кли­ни­ке за ин­фек­тив­не бо­ле­сти Кли­нич­ког цен­тра Вој­во­ди­не, под­се­ти­ла је да у Ср­би­ји не­ма кон­ти­ну­и­ра­не на­бав­ке те­сто­ва за ди­јаг­но­сти­ку и от­кри­ва­ње обо­ле­лих, а ни­је до­ступ­на ни са­вре­ме­на те­ра­пи­ја.

“Ле­че­ње са­вре­ме­ним ле­ко­ви­ма до­при­но­си по­ве­ћа­њу ква­ли­те­та жи­во­та обо­ле­лих ко­ји су ма­хом део рад­но спо­соб­не по­пу­ла­ци­је, као и сма­ње­њу тро­шко­ва хо­спи­та­ли­за­ци­је због ком­пли­ка­ци­ја ци­ро­зе. На ду­же ста­зе, ова те­ра­пи­ја до­но­си сма­ње­ње бро­ја слу­ча­је­ва кар­ци­но­ма је­тре и нај­зад тро­шко­ва тран­сплан­та­ци­је као је­ди­ног те­ра­пиј­ског ре­ше­ња тер­ми­нал­не бо­ле­сти је­тре. Но­ви, са­вре­ме­ни ле­ко­ви за хе­па­ти­тис Ц ре­ги­стро­ва­ни су у Ср­би­ји, али ка­да ће би­ти до­ступ­ни и за ко­ји број обо­ле­лих, још ни­је пре­ци­зи­ра­но. То уно­си страх да ће се код нас ова бо­лест да­ље ши­ри­ти. За­то је нео­п­ход­но по­сто­ја­ње на­ци­о­нал­не стра­те­ги­је за пре­вен­ци­ју хе­па­ти­ти­са Ц”,  на­гла­си­ла је про­фе­сор­ка Фа­бри.

Љ. Пе­тро­вић

Пише:
Пошаљите коментар
Хепатитис Ц има 80.000 људи: Догодине терапија о трошку државе

Хепатитис Ц има 80.000 људи: Догодине терапија о трошку државе

30.11.2017. 08:43 08:47