Dve petine građana ne zna šta je hepatitis C
Građani Srbije upoznati su s rizicima za prenos virusa hepatitisa C i znaju da to mogu da budu hirurške i stomatološke intervencije obavljene nesterilisanim instrumentima, zloupotreba narkotika deljenjem igle i drugog pribora, pirsing, tetoviranje, kao i često menjanje seksualnih partnera bez korišćenja kondoma, ali dve petine građana ne zna šta je hepatitis C, pokazalo je istraživanje „Stepen informisanosti i stavovi o značaju otkrivanja, lečenja i prevencije hepatitisa C među građanima Srbije“, koje je predstavilo Udruženje pacijenata sa bolestima jetre „Hronos“ u saradnji s Institutom za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut“.
“Ohrabruju podaci da su građani Srbije dobro upoznati s rizicima za prenos virusa hepatitisa C. Podaci istraživanja pokazuju da je između 84 i 87 odsto građana upoznato sa činjenicom da rizik mogu da predstavljaju hirurške i stomatološke intervencije obavljene nesterilisanim instrumentima i zloupotreba narkotika deljenjem igle i drugog pribora. Pirsing, tetoviranje, kao i često menjanje seksualnih partnera bez korišćenja kondoma kao rizik za prenos virusa hepatitisa C prepoznaju 3 od 4 osobe. Takođe, dve trećine građana informisane su da je prenos virusa moguć s majke na novorođenče”, rekla je prim. dr Violeta Rakić iz Instituta za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut“ i dodala da 90 odsto onih koji znaju za hepatitis C smatraju da je to ozbiljna bolest, a da blizu dve petine građana ne zna šta je hepatitis.
Kada je reč o informisanju građana o HCV infekciji, mediji se izdvajaju kao glavni izvor i na ovaj način za hepatitis C je saznalo nešto više od trećine građana Srbije. Ipak, tek blizu jedne četvrtine građana zadovoljno je informativnom ulogom medija kada je reč o hepatitisu C, dok oko 46 odsto građana ima stav da su informacije nedovoljno ili čak slabo dostupne. Škola takođe ima veoma važan edukativno-informativni uticaj, a slede prijatelji i vršnjaci, porodica i lekari, odnosno zdravstvene ustanove.
Predsednica Udruženja pacijenata sa bolestima jetre “Hronos” Ivana Dragojević skrenula je pažnju na činjenicu da o ovoj infekciji vladaju mnoge predrasude, a jedna od najvećih je da su u riziku od hepatitisa C isključivo intravenozni uživaoci droga.
“ Upravo predrasude okruženja često su razlog zbog kog oboleli od hepatitisa C, u strahu da će ostati bez prijatelja ili porodice, kriju svoju dijagnozu. U prilog tome govore i rezultati istraživanja koji su pokazali da čak dve trećine građana u slučaju infekcije hepatitisom C ne bi o tome obavestilo svoje prijatelje, dok bi svega devet odsto njih o tome obavestilo svoje kolege. S druge strane, 50 odsto građana ne bi bilo opušteno u direktnom kontaktu s osobom koja je inficirana hepatitisom C, a 40 odsto njih se ne bi se osećalo bezbedno ili prijatno u radu s osobom inficiranom hepatitisom C, dok 64 odsto građana smatra da nije bezbedno da osoba zaražena hepatitisom C radi sa decom”, navela je Dragojević.
Državni sekretar u Ministarstvu zdravlja dr Meho Mahmutović istakao je da Ministarstvo kontinuirano i posvećeno radi na unapređenju položaja osoba koje se bore s ovom bolešću. Mahmutović je rekao i da je od velike važnosti činjenica da je u ovom trenutku dostupnost generičkih lekova, za koje su relevantne naučne studije pokazale da zaista nema razlike u efikasnosti u odnosu na brendirane lekove za hepatitis, u značajnom porastu, te su pojedine prekvalifikovala SZO i odobrio GFATM.
“Primenom novih terapija, kao i upotrebom efikasnih i delotvornih generičkih lekova, koji su 500 do 1.000 puta jeftiniji od brendiranih, uz dalje unapređenje javne svesti o samoj bolesti, uklanjanje mnogobrojnih predrasuda o njoj, odnosno zajednički, koordinisan i konstruktivan rad svih društvenih činilaca, moguće je rešavanje ovog javno-zdravstvenog problema u našoj zemlji, odnosno uspostavljanje pune kontrole i eliminacija hepatitisa”, istakao je dr Mahmutović.
Direktno delujući lekovi uskoro na listi RFZO
“ Formirana je Posebna radna grupa za kontrolu hepatitisa koja je izradila Uputstvo za dijagnostiku i lečenje i napravila preporuke za terapijski izbor, što je bila osnova za započinjanje procedure stavljanja ovih direktno delujućih lekova na listu i nadamo se početku redovne primene ove terapije o trošku RFZO u narednom periodu”, rekao je državni sekretar u Ministarstvu zdravlja dr Meho Mahmutović.
Kada je reč o programima javne zaštite, čak 98 odsto građana ocenilo je kao važnu dostupnost savremenih i inovativnih lekova u terapiji hepatitisa C, a isti procenat prepoznaje i važnost besplatnog testiranja krvi. U vezi sa tim, prof. dr Milotka Fabri sa Klinike za infektivne bolesti Kliničkog centra Vojvodine, podsetila je da u Srbiji nema kontinuirane nabavke testova za dijagnostiku i otkrivanje obolelih, a nije dostupna ni savremena terapija.
“Lečenje savremenim lekovima doprinosi povećanju kvaliteta života obolelih koji su mahom deo radno sposobne populacije, kao i smanjenju troškova hospitalizacije zbog komplikacija ciroze. Na duže staze, ova terapija donosi smanjenje broja slučajeva karcinoma jetre i najzad troškova transplantacije kao jedinog terapijskog rešenja terminalne bolesti jetre. Novi, savremeni lekovi za hepatitis C registrovani su u Srbiji, ali kada će biti dostupni i za koji broj obolelih, još nije precizirano. To unosi strah da će se kod nas ova bolest dalje širiti. Zato je neophodno postojanje nacionalne strategije za prevenciju hepatitisa C”, naglasila je profesorka Fabri.
LJ. Petrović