Jevrejska predstava “Dibuk” na “Sinerdžiju”, Festivalu jezičkih manjina sveta u Novom Sadu
Na Festivalu jezičkih manjina sveta, pod nazivom Synergy#WTF (“Sinerdži”), koji se prvi put održava u Novom Sadu, u organizaciji Novosadskog pozorišta / Ujvideki sinhaz, večeras će biti izvedena predstava “Dibuk” Državnog jevrejskog pozorišta iz Bukurešta / Rumunija, na sceni “Pera Dobrinović” Srpskog narodnog pozorišta, s početkom u 19 časova. Neposredno pre toga, festival “Sinerdži” će biti svečano otvoren.
“Dibuk” je jedno od najintrigantnijih dela dramske literature na jidišu. To je ljubavna priča koja počinje u ovom našem realnom svetu a nastavlja se u sasvim drugoj dimenziji. Veza je uspostavljena između Boga i čoveka. Kada se ona pokida budi se neki nepoznati svet, između magije i prirode, između nadrealizma i stvarnosti, između konvencionalnog i nekonvencionalnog. U tim sukobima desi se da čovek izgubi ili dobije svoju dušu natrag. Pred čovečanstvom je uvek neki izazovni greh, i čovek sve više postaje nekako bespomoćan pred licem svih tih izazova. Ne treba da pobedimo greh, nego da svet činimo boljim. Sve što je bog stvorio, nosi iskru svetlosti, može da posluži tom izlečenju“, ukazuje Kris Simion, rediteljka ove predstave.
Autor teksta je Simon Anski, scenografkinja je Adina Mastalia, kostimografkinja je Viorika Petrovići, a koreografkinja je Joana Markidan.
Predstava, kako primećuju pozorišni kritičari, “ima dramske i poetične vrednosti, slušamo dijaloge između univerzalnih ljudskih vrednosti, tradicionalnosti i zdravog razuma. Lirska tenzija u trenutku susreta ljubavnika daje posebnu draž predstavi…”
Jevrejsko državno pozorište smatra se jednim od najzanimljivijih, najvažnijih i najkvalitetnijih pozorišnih intitucija u Rumuniji, čiji glumci, i reditelji, nikada ne razočaraju. Predstava “Dibuk”, nastala na osnovu adaptacije drame Simona Anskog, u režiji Kris Simion, jedna je od najboljih režija u ovom trenutku.
Premijera “Grobnice...”
Domaćin “Sinerdži” festivala Novosadsko pozorište/ Ujvideki sinhaz sinoć je premijerno izvelo predstavu “Grobnica za Borisa Davidoviča”, u režiji Aleksandra Popovskog, čime je i otpočeo Festival jezičkih manjina sveta. Ovo je, inače, prva od šest premijera u novoj sezoni Novosadskog pozorišta.
“Zasnovana na jednom od najpopularnijih motiva jevrejske dramske literature na jidišu, Anskijeva drama obraća se i savremenom gledaocu, pre svega zato što govori o univerzalnim stvarima: životu, smrti i ljubavi. Način na koji se ove tri stvari dopunjavaju, prepliću i vode do kraja je suštinska vrednost ’Dibuka’. Komad se, inače, smatra ’Romeom i Julijom’ Istoka. Priča je to o Lei, kćerki iz dobrostojeće porodice i Hananu, učitelju zanesenom neverovatnim tajnama Kabale… Priča je to, zapravo, o tome koliko religija utiče na međuljudske odnose, koliko roditelj može da utiče na život svog detata i koliko može da ga uništi. Koliko je jaka ljubav muškarca i žene. Sve to vodi ka naslućivanju tajne koja povezuje ljubav i smrt.” U glavnim ulogama su Aleksandra Fasola i Veačeslav Grosu, a u predstavi, između ostalih, igra i Maja Morgenštern, koje je igrala i u holivudskom filmu “Stradanje Isusovo” u režiji Mela Gibsona.
Obezbeđen je prevod na srpski i engleski jezik.
Do 6. oktobra, na “Sinerdžiju”, koji je, inače, deo projekta Novi Sad - Evropska prestonica kulture 2021, biće izvedeno još pet predstava profesionalnih pozorišnih trupa: jevrejskog teatra iz Bukurešta, ruskog iz Astane (Kazahstan), turskog iz Skoplja, mađarskog iz Targu Mureša (Rumunija), i srpskog iz Budimpešte i Salcburga. Kao prateći program, biće održan simpozijum na temu: „Uloga i značaj jezika u procesu individualne i kolektivne samoidentifikacije”.
N. Pejčić