Jan Fabr zvanično otvorio 51. Bitef festival
BEOGRAD: Lepota, čak i kada stvara konfuziju i subverzivnost, uvek donosi poruku pomirenja. Sa tim poklonom otvaram 51. Bitef festival. Dobrodošli iz svih krajeva sveta.
Srećno! poručio je večeras u Sava Centru proslavljeni belgijski reditelj Jan Fabr, uoči početka svoje 24-časovne predstave "Olimp: U slavu tragedije".
Publika u velikoj sali Sava Centra samo je čula Fabrov glas, s obzirom da je odlučeno da se niko pre izvođača ne pojavljuje na sceni.
Nakon Berlina, Jerusalima, Atine, Avinjona, ekskluzivno u Beogradu publika ima priliku da prisustvuje pozorišnom spektaklu u kome 27 izvođača 24 sata gotovo neprestano igra - probijajući sve limite ljudske psihofizičke izdrživosti.
Predstava traje puna 24 sata, a zasniva se na celokupnoj grčkoj mitologiji, onako kako je ona artikulisana u Homerovim epovima i tragedijama Eshila, Sofokla i Euripida.
Za posetioce pripremljeno je sve ono neophodno da se provede jedan dan na Bitefu: prostor za spavanje, restoran i snack bar, Sensa reladž zona, za izveštavanje sa predstave MTS je obezbedio wi - fi i charging zonu, dok će u Telegroup QuizIT kutku svi zainteresovani posetioci moći da učestvuju u interaktivnom kvizu i osvoje vredne nagrade.
"Olimp" dolazi u Beograd sa epitetom jednog od najznačajnijih scenskih dela ostvarenih na početku 21. veka, a ugledni belgijski kritičar Fredi Dekreuz izjavio je da će se istorija pozorišta odsad deliti na period pre i posle Fabrove predstave.
Ovo nije vreme za ravnodušne
Menjanje pozorišnih žanrova, ritma koreografije i scenografije odlikuju prvih pet sati predstave "Olimp" Jana Fabra, kojim je večeras otvoren Bitef.
U spektakularnom otvaranju predstave 2.000 ljudi u Sava Centru imalo je priliku da vidi žanrovski kaleidoskop u kojem su se smenjivali džez dens, klasičan mjuzikl, drama, a na momente i opera.
Izuzetno uvežban i tačan zbir glumaca na sceni izazvao je glasno navijanje publike u Sava Centru.
Desetak protagonista predstave preskakalo je konopac skoro 20 minuta, pevajući socijalno angažovane stihove na melodiju prepoznatljive koračnice američkih Marinaca.
Atmosfera u Sava centru tada je bila kao na sportskim borilištima, publika je ovacijama bodrila glumce da što više izdrže u vanrednom fizičkom naporu. Tada se sa scene čulo "ovo vreme nije za ravnodušne", što je, čini se, u odnosu na do sada viđeno - centralna ideja predstave.
U maniru velikog belgijskog pozorišnog reditelja, na sceni Sava centra je sve moguće. Goli protagonisti koji dele svoja srca sa publikom, maskiranje glumaca različitim bojama u egzotične životinje, imitacija orgija, verbalno sukobljvanje sa bogovima... Publika za vreme predstave neprestano izlazi i ulazi u salu, oko šanka se prepričavaju najuzbudljiviji momenti predstave do sada.