Kroz novosadske galerije
NOVI SAD: U Zbirci strane umetnosti Muzeja grada Novog Sada (Dunavska 29) večeras u 19 časova otvara se izložba “Tragom niti” kao rezultat saradnje Ateljea 61, jedinog profesionalnog centra tapiserijske umetnosti na Balkanu i Zavičajne galerije Muzeja grada.
Na izložbi će biti predstavljena dela osam novosadskih umetnika druge polovine 20. veka koji su se izražavali u mediju tapiserije, a čija se dela čuvaju u zbirkama obe ustanove. Među odabranim umetnicima su Boško Petrović, Isidor Vrsajkov, Stevan Maksimović, Miodrag Nedeljković, Milivoj Nikolajević, Mileta Vitorović, Ankica Oprešnik i Milan Kešelj.
Atelje 61 je ranije već priredio jednu izložbu u saradnji sa Poklon zbirkom Rajka Mamuzića koja je bila posvećena vezi tapiserije i slikarstva. Na izložbi „Tragom niti“, pored tapiserija i ulja na platnu, biće izložena dela pomenutih autora i u drugim likovnim tehnikama (drvorez, linorez, kamenorez, kolaž).
Postavka, po rečima organizatora izložbe, donosi niz informacija o umetničkom radu zastupljenih autora, pruža mogućnost celovitije spoznaje ličnih poetika i opusa svakog od njih, kao i uvid u razvoj ideja i umetničkih postupaka do konačne realizacije u materijalu. Pojedina dela predstavljaju pripremne skice za tapiseriju a neka su doslovno prevedena u tapiserijski medij.
Autorka izložbe, koja će trajati do 6. januara, je dr Jelena Banjac, istoričar umetnosti, muzejski savetnik Muzeja grada, a saradnik na realizaciji Tatjana Panić, istoričar umetnosti, kustos „Ateljea 61”.
Crtice o radovima
U Klubu Tribina mladih Kulturnog centra Novog Sada večeras u 19 časova otvara se samostalna izložba umetnice iz Vrbasa Milijane Radovanović “Crtice o radovima”. Ovo je njena dvadeseta izložba na kojoj sumira svoje stvaralaštvo od devedesetih do danas. Na crtežima i slikama uglavnom se bavi problemom figuracije u dvodimenzionalnom prostoru papira, platna, lesonita, ali postavkom često iskače u prostor praveći objekte.
Spajajući ličnu zainteresovanost, temperament i uobličavajući forme na granici je između apstraktnog, društveno-provokativnog i modernog –motivom, a pristupom na neki način sakralnog slikarstva, navodi se u najavi izložbe.
Vizantijsko plava koja je progoni, kaže se dalje, sigurno, doneće još mnogo plodova.
Izduženja i asketizam njenih modela nisu namerni nego posledica pritiska koji vidi, oseća i koji je nametnut. Vertikalnim linijama, oblicima koji seku nebo da čuvaju ono što je bitnije, skriveno. Da čuvaju raćanje, da čuvaju sve. Da li nas tehnički usavršeniji svet približava ili udaljava od prirode čoveka, da li nas savremeno ipak vraća starom, korenima civilizacije? U kontinuitetu, uočavamo organsku nit iz koje jedno iz drugog proističe i time pripada grupi upornih edukatora što pokazuje i u ličnom životu.
Milijana Radovanović (Raška, 1974) je diplomirala na Aakdemiji umetnosti u Novom Sadu 1998. Bila je profesor likovne kulture i bibliotekar, a sada je direktor Biblioteke “Danilo Kiš” u Vrbasu. Izložbu, koja će trajati do 2. decembra, otvoriće akademski slikar Lazar Marković.
N. Popov