Jezikomanija: Rekla je Petrović(eva)(ka)
Kada udajom žena svom prezimenu doda muževljevo, prvo se piše devojačko pa onda ono koje je udajom dobila. Između ova dva prezimena se ne piše crtica.
Za razliku od muških, ženska prezimena koja se završavaju na -IĆ ili na –O se NE MENJAJU se po padežima. Reći ćemo: Pozovite gospodina Markovića, ali: Pozovite gospođu (gospođicu) Marković.
Muško prezime može dobiti „ženski” oblik ako mu dodamo nastavak -KA ili -EVA/-OVA: Markovićka, Markovićeva. U tom slučaju se ženska prezimena menjaju po padežima.
Nekada je žensko prezime s nastavkom -EVA/-OVA: Jovanovićeva – označavalo ćerku nekog Jovanovića, a prezime s nastavkom -KA – Jovanovićka – suprugu Jovanovića. Danas se ovo pravilo ne poštuje, jer se žena ne posmatra kao osoba koja nekome pripada.
Ženska prezimena na -a, se menjaju po padežima kao imenice ženskog roda na -a: Bjelica, Bjelice, Bjelici...
U medijima se često čuje „Izjavila je Petrović”, „Popović nije potpisala”... odnosno prezime koje označava osobu ženskog pola upotrebljava se samostalno. To nije jezički pravilno jer su ove imenice muškog roda. Takođe, rečenice gde pol nije naglašen: Stiže Popović!, nisu preporučljive, iako su jezički ispravne, jer ne donose informaciju o polu osobe o kojoj govorimo. Uz prezime bi trebalo upotrebljavati reč koja će naznačiti da govorimo o osobi ženskog pola; to može biti titula, zanimanje ili ime.
N. Mirković