OBELEŽEN ZAVRŠETAK SANACIJE SPOMENIKA ČUVENOM SRPSKOM VAZDUHOPLOVCU Grobno mesto na Uspenskom groblju utemeljivača naše avijacije Živorada Petrovića sada izgleda kako dolikuje značajnim istorijskim ličnostima
Komandant puka poginuo je u meteorološkoj nepogodi iznad Alpa 1927. godine, a sahranjen u Novom Sadu gde je i službovao
Na Uspenskom groblju svečano je obeležen završetak sanacije spomenika Živoradu Petroviću, čuvenom potpukovniku avijacije, komandantu Prvog vazduhoplovnog puka u Novom Sadu i jednom od osnivača i utemeljivača moderne avijacije u našoj zemlji. Događaju je prisustvovao savetnik gradonačelnika Novog Sada Stanko Ljubičić.
- Grad Novi Sad i SUBNOR čiji je sastavni deo i Udruženje vazduhoplovaca Vojvodine, su dugogodišnji istinski partneri, a posebno u negovanju kulture sećanja. Sećanja na sve one hrabre ljude koji su ostavili neizbrisiv trag u našoj istoriji, i u vremenu svog bitisanja činili dobro za najširu zajednicu. Živorad Petrović učestvovao je u oba Balkanska rata i Prvom svetskom ratu, tri puta je ranjen i svaki put, posle oporavka, vraćao se na ratište. Nosilac je brojnih odlikovanja kao priznanje za zasluge u ratovima i miru, uključujući i albansku spomenicu i dva francuska ratna krsta. O njegovoj pogibiji pisali su gotovo svi mediji tog vremena, pošto je tragično nastradao nakon učešća na Drugom međunarodnom vazduhoplovnom mitingu u Cirihu daleke 1927. godine. Ekipa našeg vazduhoplovstva došla je na sastanak sa šest aviona, a po povratku, sa planiranom maršutom Cirih-Inzbruk-Grac-Zagreb-Novi Sad, došlo je do tragičnog događaja, jer je posada aviona Potez -25 Kraljevine SHS upala u meteorološku nepogodu iznad Alpa. Ostalo je zapisano da je Živorad Petrović sahranjen 5. septembra u Novom Sadu, gde je i službovao, i da su ga ispratile desetine hiljada ljudi, uz riku aviona koji su nadletali pogrebnu povorku – rekao je savetnik gradonačelnika Ljubičić.
Spomenik potpukovniku Petroviću, koji se nalazi na Uspenskom groblju, zaštićen je kao grobno mesto značajne istorijske ličnosti, ali nije godinama održavan, što je zahtevalo njegovu sanaciju. Tog poduhvata prihvatio se Zavod za zaštitu spomenika kulture Novog Sada, u saradnji sa Udruženjem vazduhoplovaca Vojvodine, koje baštini tekovine vojnog vazduhoplovstva. Za radove na sanaciji spomenika angažovan je vajar iz Novog Sada Ljubomir Šćepanović.
Događaju je prisustvovao unuk Živorada Petrovića Aleksandar Čalić, predstavnici Grada Novog Sada i Zavoda za zaštitu spomenika kulture Novog Sada, Pokrajinskog sekretarijata za socijalnu politiku, demografiju i ravnopravnost polova, Vojske Republike Srbije, organizacije SUBNOR-a, Udruženja vazduhoplovaca Vojvodine i sveštenstva, saopštavaju iz kabineta gradonačelnika.