JEZIKOMANIJA Mačji kašalj
Verovatno ste nekad došli u dilemu kako je pravilno DEČJI ili DEČIJI... Ako obratite pažnju, možete u jednom tekstu da naiđete na dva oblika (bez nekog pravila) jedne iste reči. Reč je o pridevima MAČIJI i MAČJI, DEČIJI i DEČJI, PTIČIJI i PTIČJI...
Ne mogu da vam kažem koji oblik je češći, ali rabe se oba! Naime, pravilna su oba, ali ipak je bolje koristiti oblike bez I: MAČJI, DEČJI, PTIČJI....
Neko pravi analogiju sa SVAČIJI, NEČIJI, NIČIJI, pa i ove reči piše i izgovara sa I. Jedan savet: Analogija ume da bude vrlo nezgodna kad je reč o jeziku i nije preporučljivo da se često pozivate na nju.
Priznata su oba oblika, a nastavku -iji se daje prednost kad mu prethodi grupa suglasnika VČ, PČ, ŠČ i slične (ovčiji, guščiji, vrapčiji), a u drugim slučajevima varijanti -ji: božji, dečji, vučji, vražji, mačji, kozji.
I, da zaključimo: Oba nastavka su gramatički ispravna, s tim što se u određenim slučajevima daje prednost jednom od njih. Obično se izgovara MAČJI zato što ispred Č ne stoji grupa samoglasnika nego samoglasnici.
Jedna zanimljivost: Pridev PASJI nema duži oblik... I pitanje za kraj: Da li ćemo da tolerišemo MAJCE?
Što se tiče „majice” stvar je jasna - to je deminutiv od reči „maja”. Ako zavirite u etiketu kad kupujete majice naše proizvodnje, videćete da piše „ženska maja”.
I, na kraju, sve je to mačji kašalj...
Nataša Mirković