ЈЕЗИКОМАНИЈА Мачји кашаљ
Вероватно сте некад дошли у дилему како је правилно ДЕЧЈИ или ДЕЧИЈИ... Ако обратите пажњу, можете у једном тексту да наиђете на два облика (без неког правила) једне исте речи. Реч је о придевима МАЧИЈИ и МАЧЈИ, ДЕЧИЈИ и ДЕЧЈИ, ПТИЧИЈИ и ПТИЧЈИ...
Не могу да вам кажем који облик је чешћи, али рабе се оба! Наиме, правилна су оба, али ипак је боље користити облике без И: МАЧЈИ, ДЕЧЈИ, ПТИЧЈИ....
Неко прави аналогију са СВАЧИЈИ, НЕЧИЈИ, НИЧИЈИ, па и ове речи пише и изговара са И. Један савет: Аналогија уме да буде врло незгодна кад је реч о језику и није препоручљиво да се често позивате на њу.
Призната су оба облика, а наставку -ији се даје предност кад му претходи група сугласника ВЧ, ПЧ, ШЧ и сличне (овчији, гушчији, врапчији), а у другим случајевима варијанти -ји: божји, дечји, вучји, вражји, мачји, козји.
И, да закључимо: Оба наставка су граматички исправна, с тим што се у одређеним случајевима даје предност једном од њих. Обично се изговара МАЧЈИ зато што испред Ч не стоји група самогласника него самогласници.
Једна занимљивост: Придев ПАСЈИ нема дужи облик... И питање за крај: Да ли ћемо да толеришемо МАЈЦЕ?
Што се тиче „мајице” ствар је јасна - то је деминутив од речи „маја”. Ако завирите у етикету кад купујете мајице наше производње, видећете да пише „женска маја”.
И, на крају, све је то мачји кашаљ...
Наташа Мирковић